Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

České škodliviny zatěžují okolní státy

  0:01aktualizováno  0:01
Česká republika sice výrazně omezila své exhalace, ale i tak stále zatěžuje okolní státy škodlivinami víc než ony ji. Novou hrozbou z okolních zemí se stává přízemní ozon. Z území republiky se do okolních států už dávno nevalí taková mračna černého kouře z elektráren či chemiček. A v řekách, vytékajících přes hranice, už není zdaleka tolik jedovatých látek jako před lety. Přesto v mezinárodním srovnání stále platí: Česko je spíše vývozcem škodlivin než jejich dovozcem.

"Tak to je u většiny průmyslově vyspělých zemí," říká Jaroslav Šantroch, náměstek ředitele Českého hydrometeorologického ústavu.

Česko má i trochu smůlu. Leží v srdci Evropy, takže řeky zde pramení a odtékají za hranice. "U látek přenášených vzduchem je to dáno převládajícím prouděním, kvůli němuž škodliviny spíše vyvážíme," dodává Šantroch. Poslední mezinárodní údaje, které jsou k dispozici, pocházejí sice už z roku 1998, ale i tak lze podle Šantrocha konstatovat, že poměr export-import zůstává přibližně stejný.

Česko posílá více škodlivin do Polska, Rakouska a na Slovensko, než z těchto zemí přichází k nám. Naopak s Německem má Česko "příznivější" bilanci: Víc škodlivin importuje než exportuje. Existují ale regionální výjimky.

Například škodliviny, které poškozují Krkonoše a Jizerské hory, pocházejí z převážné míry z ciziny, především z Polska, ačkoli celkově Česko do Polska více škodlivin exportuje.

Opakem jsou Krušné hory, které poškozují především české zdroje. Více škodlivin sice přichází z Německa, ale když se proudění vzduchu otočí, Krušné hory včetně německého území na to doplácejí víc. Proudění z východu či jihu je totiž pomalejší než západní či severní. "A to znamená, že koncentrace škodlivin v ovzduší jsou větší než při západním nebo severozápadním proudění," vysvětluje Jaroslav Šantroch z hydrometeorologického ústavu.

Ukázalo se to například v zimě na přelomu let 1995 a 1996, kdy se jihovýchodní proudění vzduchu podepsalo na tom, že v Krušných horách byly poškozeny desítky tisíc hektarů lesa - českého i německého.

Z německého pohraničí se rovněž pravidelně ozývají stížnosti na to, že ze severních Čech k nim vítr zanáší zápach. Naposledy před několika měsíci se z obcí těsně za hranicemi sešlo na 250 stížností.

"Zjistili jsme, že zápach byl cítit vždy při jihovýchodním proudění," říká Šantroch. "Zatím se jednoznačně neprokázal zdroj zápachu, i když se mluví o petrochemickém průmyslu v okolí Mostu a Litvínova. Němci však uznali, že nebyly překročeny žádné limity znečištění ovzduší."

V posledních letech se totiž množství vypouštěných škodlivých látek výrazně snížilo, což platí o ovzduší i o vodě. Emise síry z hnědouhelných elektráren klesly zhruba o devadesát procent. Republika se rovněž přihlásila k mezinárodním dohodám o snižování dálkového znečištění. "Daří se nám je plnit," říká Pavel Jílek z odboru ochrany ovzduší ministerstva životního prostředí.

Koncem osmdesátých let přitom měla republika jednu z největších emisí síry na jednoho obyvatele v Evropě. Od roku 1985 však klesl vývoz oxidu siřičitého do zahraničí téměř čtyřnásobně. O třicet procent se snížil rovněž export oxidů dusíku. Také okolní země k nám posílají stále méně těchto škodlivých látek.

Problémem se naopak začíná stávat přízemní ozon, odborně nazývaný letní fotochemický smog. Vzniká složitou chemickou reakcí a na jeho vzniku se podílí automobilová doprava.

Jaroslav Šantroch z hydrometeorologického ústavu uvádí, že se v letních měsících kromě průmyslových oblastí objevují vyšší koncentrace přízemního ozonu i na Šumavě, v Českém lese a Krušných horách. "Hlavím zdrojem ozonu je automobilový provoz, do těchto hor se dostává především z Německa a má negativní dopad na tamní lesy," říká.

Za znečišťování okolních států se podle mezinárodních dohod zatím neplatí žádné pokuty. "Hovoří se spíše o hanbě státu," dodává Jaroslav Šantroch.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Čínský lezec po mrakodrapech zemřel, spadl z 62patrové budovy

Známý čínský lezec Wu Jung-ning

Číňan Wu Jung-ning, který se proslavil lezením po výškových budovách bez jakéhokoli jištění, zemřel po pádu...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

VIDEO: Kevin ze Sám doma se ztratil v Praze. Před Putinem ho zachrání Trump

Sám doma s Donaldem Trumpem

Týden před Vánoci se na internetu objevilo video, ve kterém se herec Macaulay Culkin alias Kevin z filmu Sám doma...

Šlechtová chce pro vojáky lepší vybavení, do Libye je poslat nehodlá

Ministryně obrany Karla Šlechtová navštívila  Generální štáb v Praze, kde ji...

Výstroj vojáků a technické vybavení armády budou jednou z priorit ministryně obrany Karly Šlechtové (za ANO). Nová...

Starostka Obrnic složila funkci, dává přednost práci pro kraj

Starostka Obrnic Drahomíra Miklošová.

Drahomíra Miklošová, která v roce 2014 převzala ve Štrasburku cenu Rady Evropy za integraci Romů, rezignovala na svůj...Najdete na iDNES.cz