Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

České předsednictví proměnilo oblékání politiků, nešvary ale zůstávají

  5:26aktualizováno  5:26
Oblékání českých politiků se zlepšilo. Poučili se od profesionálních kolegů ze západu a nechávají si radit od imagemakerů. Výrazně jim prospěly i zkušenosti z českého předsednictví EU. Přesto se i nadále dopouští nešvarů, které pak celkový dojem kazí. Podívejte se na sedm známých mužů-politiků.

Oblíbenou novinkou se pro politiky stala kožená bunda. Podle expertů se ale před kamery nehodí. | foto: koláž: iDNES.cz

Pro zhodnocení módních trendů v politice vybrala redakce záměrně pouze muže, kteří často vystupují na veřejnosti a před televizními kamerami. Stranická příslušnost nehrála roli, ženám se tentokrát nevěnujeme.

Změny v čase jsou patrné na první pohled: Pánové nosí kvalitní obleky, opouštějí masovou konfekci, někteří si dokonce nechávají obleky šít. Vyměnili košile, zvolili lepší boty a kvalitní kravaty.

"Oblékání politiků se zřetelně a výrazně zlepšilo. Pokrok vidíme, když se podíváme na starší fotografie z přelomu desetiletí: Vladimír Špidla v utahaných šatech, ministři v levné konfekci, ženy ve svetřících a sukních jako do kanceláře," zhodnotil vývoj pro iDNES.cz bývalý mluvčí exprezidenta Václava Havla a dnes expert na etiketu Ladislav Špaček.

Hlasujte v anketě

Prohlédněte si módní profily politiků a dejte hlas tomu nejlépe oblékanému

Pomohlo předsedání Unii

Než Češi začali předsedat Unii, absolvovaly politické špičky semináře na zámku Štiřín, které je měly připravit na složité umění diplomacie a vysoké politiky, ale i naučit správnému vystupování a oblékání.

Vyučovala je například Eliška Hašková Coolidge, která pracovala pro pět amerických prezidentů (od J. F. Kennedyho po Jimmy Cartera). Jako odstrašující příklady sloužily záběry z předchozích vlád.

Politikům přišly rady vhod. "Přednáška o etiketě byla velmi edukativní. Chtěl jsem Elišce Coolidge Haškové předvést, jak má vypadat gentleman z české vlády. Na večeři jsem proto přišel přesně podle její přednášky v blejzru, světlejší kalhoty, košile samozřejmě musela být delší jak rukávy saka," pochvaloval si tehdejší premiér Mirek Topolánek štiřínskou přednášku.

Je to ostatně právě Topolánek, jehož proměnu Hašková i Špaček nejvíce chválí.

"Ano, politici se v oblékání hodně změnili. Hlavně Topolánek," řekla iDNES.cz Eliška Hašková Coolidge.

I Špaček připouští, že české předsednictví sehrálo kladnou roli. "Řekl bych, že právě těsnější kontakty s Evropou byly nejsilnějším motivem ke zlepšení oblékání," připustil.

Už během předsednictví, ale i při přípravách na něj, si politici a státní úředníci řekli, že se chtějí vyrovnat kolegům ze starých členských zemí i v ´outfitu´ - tedy v tom, jak vypadají, myslí si. Pořídili si proto dobré a kvalitní oblečení. "Tím, že v něm trávili dlouhé týdny a měsíce, se v nich naučili i bezpečněji se pohybovat, někteří dokonce, například Topolánek, s velkou elegancí," soudí Špaček.

Módní policie

Nejčastější nešvary politiků podle Ladislava Špačka

Levné obleky, které jsou po hodině jednání nebo jízdy v autě zmačkané a neforemné. Pomačkané košile (musejí se měnit i během dne), měkké límečky bez kostic, které vypadají neformálně a nehodí se do společenského obleku. Krátký rukáv košile nebo dlouhý rukáv saka, takže manžeta nevykukuje předepsaný centimetr z rukávu. Košile button-down (s knoflíčkem na límci) večer - je určena na denní nošení.

Špatně uvázané nebo špatně zvolené uzly na kravatě (k úzkému kentskému límečku se váže Shelbyho uzel nebo Four-in-hand, k širokému "žraloku" vážeme masivní Windsor). Většina politiků neumí dva uzly, a tak používá jeden ("univerzální") k oběma typům límečku. Někteří mají dokonce tzv. uzel stálý a kravatu si přetahují uvázanou přes hlavu… Skandální je povolená kravata a rozepnutý knoflíček košile, obrázek z hasičského bálu ve tři ráno. Krátké ponožky, které způsobují při přehození nohy přes nohu "skandální odhalení", tedy obnaží bílé chlupaté lýtko nad horním lemem ponožky.

Mokasíny k obleku nebo boty na silné či gumové podrážce.

I on má slova chvály zvláště pro předsedu ODS. U Topolánka oceňuje nejen dobře padnoucí obleky a správně uvázané uzly na kravatě, ale i kvalitní sestřih vlasů.

Polepšila se i opozice

Pozadu ale nezůstala ani opozice. Pryč jsou časy, kdy Jiří Paroubek poprvé vystoupil před televizními kamerami a na obrazovce se pod náporem téměř identických vzorů jeho saka, košile i kravaty vytvořilo silné moiré.

Od té doby si nechal poradit a vystupuje sebevědomě. "Podívejte se na mě. Jestli jsem přišel jako od táboráku. To oblečení něco stojí. Boty, šaty, košile… Nechci se vás dotknout, kdo z vás to má?," chlubil se v nezapomenutelném vystoupení před novináři.

Do jisté míry není totiž změna v oblékání nic těžkého, v oblasti etikety je to to nejjednodušší. Stačí se zavřít v dobrém obchodu, mít platební kartu s "nechutně vysokou sumou" a politik vyjde jako nový člověk, říká Špaček v narážce na film Pretty Woman.

Na druhou stranu i v oblékání existují i jiné než ryze finanční faktory. "Říká se, že oblek sluší až ve třetí generaci. Dobře to vidíme na Karlu Schwarzenbergovi, tomu obleky sedí jak ulité, umí si uvázat kravatu, dbá na obuv a detaily," vysvětluje Špaček. Schwarzenberga ostatně považuje za jednoho z nejlépe oblékaných politiků. Kníže ale má noblesu v žilách díky svému urozenému původu.

A Eliška Hašková-Coolidge připomíná, že drahé oblečení či značkový oděv sám o sobě z politika ještě gentlemana neučiní.

"Je to věc znalosti a ne značek. Může se velice dobře obléknout i člověk, který nemá ani jeden značkový kus oblečení, ale má vkus a ví, co se patří."

Podle ní je naopak chyba, že čeští politici experimentují a podléhají módním výstřelkům, i když by se spíše měli držet přesných pravidel, které jim etiketa předepisuje.

Naopak ten, kdo má značkový oblek, ještě nemá vyhráno. "Jde o to, aby mu oblek padnul. Člověk může mít oblek třeba od Hugo Bosse, ale přesto v něm může vypadat jako hastrman," tvrdí Hašková.


Jiří Paroubek v roce 2004 (vlevo) a 2009 (vpravo). Prodělal velkou změnu.

Ďábel ukrytý v detailech

Zajímavým trendem, na který čeští politici dokázali pohotově zareagovat, je obliba košil s dvojitou manžetou, ke kterým se nosí manžetové knoflíčky. Vypadají slavnostněji a u politiků na západě jsou samozřejmostí. Jejich obliba vzrostla i u nás - a to nejen kvůli předsednictví, během kterého se knoflíčky s českými granáty rozdávaly zahraničním diplomatům a vzácným hostům jako dárek. Sám Topolánek dostal knoflíčky od francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho, ten si zase jiné odvezl ze své návštěvy Prahy.

Kouzlu manžetových knoflíčků překvapivě propadla i levicová opozice, která je v odívání za konzervativci vždy o něco pozadu. V poslední době je tak možné vidět v luxusních košilích Jiřího Paroubka či Bohuslava Sobotku. "Svědčí to o návratu ke klasice, byť je méně pohodlná. Košile s dvojitou manžetou umožňují nošení manžetových knoflíčků a tím jistou individualizaci outfitu," popisuje Špaček.

Ďábel je ale skryt v detailech, jak praví jedno přísloví. A tak i když si na sebe Jiří Paroubek oblékne kvalitní značkovou košili, řada klasických prohřešků proti správnému odívání mu celkový dojem kazí.

Už téměř typickým se stal jeho křivě uvázaný uzel na kravatě. Předseda sociálních demokratů si zřejmě kupuje špatné číslo košile, protože poslední knoflíček, který má být vždy zapnutý, aby uzel kravaty dobře seděl pod límcem, nechává s železnou pravidelností rozepnutý. Výsledek vypadá žalostně.

Podobným nešvarem, který jde napříč politickým spektrem, je pak košile bez kravaty při tak důležité situaci, jako je vystoupení před Poslaneckou sněmovnou. Při neformálním jednání jev přípustný, ale vystupovat před poslanci s ležérně rozepnutou košilí jako činí například místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach, nepůsobí ani odvážně, ani elegantně. Nutno dodat, že v tom Škromach není sám - bez kravaty si klidně vyrazí i místopředseda ODS David Vodrážka či poslanci Oldřich Vojíř nebo Vítězslav Jandák.

"Při neformálních schůzkách, snídaních, na večírcích lehčího žánru je to v pořádku, je to módní trend (propaguje ho Obama), je to mnohem lepší než povolená kravata. Ve Sněmovně to je ale nepřípustné," řekl iDNES.cz Ladislav Špaček.

Ještě horším proviněním proti dobrým mravům je vystupovat v košili bez saka. Na to je zase expert místopředseda ODS Ivan Langer. Gentleman ví, že košile je historicky součástí spodního prádla a sundat si sako je proti bontonu - v přítomnosti dámy je to možné učinit jen s jejím svolením.

Ivan Langer se ale nejlépe cítí právě v bílé košili bez saka. Někdy mu to projde, ale jsou situace, kdy ho musí usměrňovat i jeho kolegové. Když například na kongresu ODS vyběhl na pódium, aby delegátům poděkoval za své zvolení, moderátor večera Jan Zahradil ho musel napomenout, že v podobných situacích nelze nechat sako na židli.

Politici si také pomalu začínají přisvojovat dosud ignorované pravidlo pro formální oblečení muže - že manžeta košile by měla z rukávu obleku vyčnívat. I tak se ale najdou ve Sněmovně poslanci, kteří si pod sako klidně vezmou i košili s krátkým rukávem, což je v etiketě téměř neodpustitelný prohřešek.

Další nedostatek u českých politiků vidí Hašková v tom, že se oblékají nepatřičně na různé akce. "Přijít například večer po šesté hodině ve světlém obleku, to je ve světě absolutně nemyslitelné. Ale zde je to běžné i v těch nejvyšších kruzích," posteskla si.

Politici v terénu

Oblékání politiků při neformálních příležitostech je pak svébytnou kapitolou. Snad nejzábavnější je sledovat politiky ve chvílích, kdy se chtějí předvést jako "tvrdí hoši".

Drsný styl kožené bundy, navozující představu amerického kovboje, si totiž oblíbily politické špičky zleva i zprava. V kožené bundě chodí volit Topolánek i Paroubek, kožené bundy se objevují při náročných koaličních jednáních v Kramářově vile (zřejmě mají dokreslit, že politik svým partnerům jen tak neustoupí), při polotajných nočních schůzkách šéfů stran či v dramatických chvílích po volbách.

Podle Špačka má sice politik právo odpočinout si občas od kravaty a černého obleku, musí ale vědět, kdy je ta správná chvíle. "Kožená bunda není vhodná pro jednání v reprezentačním sídle premiéra (česká Downing street 10) a už vůbec ne pro mediální vystoupení, dá-li se očekávat. Veřejnost ví, jak má vypadat předseda vlády nebo ministr, tomuto očekávání se musí politik přizpůsobit," tvrdí Špaček. Kožená bunda, svetr nebo džíny se podle něj hodí spíše na návštěvu fotbalu, posezení u ohně či debatu se studenty.

Někdy má ale neformální oblečení místo tvrďáka vzbudit naopak pocit sounáležitosti a důvěry, smazat nádech papalášství a ukázat politika jako někoho "z lidu".

Zde je nutno hledat vysvětlení pro barevné svetříky a pruhovaná trička předsedy ČSSD Paroubka, i když faktorů, které změnily styl jeho oblékání, je více. Za přehlídkou lyžařských svetrů, svetrů pastelových barev nebo růžových kalhot bude nejspíše vliv jeho ženy Petry.

Špaček barevné oblečení politiků neodsuzuje. "Barevnost je módní jev, nelze ji staromilsky zavrhovat a trvat na uniformitě. V posledních letech se už nenosí jen bílé košile, ale bleděmodré, růžové, zelenkavé, jemně oranžové - budiž, je to v pořádku," tvrdí. Možná, že Jiří Paroubek podobné oblečení nevolí jen na doporučení mladé manželky, ale právě proto, aby vedle ní nevypadal suše a bez fantazie.

V nedávné době mělo Paroubkovo neformální oblečení ještě jeden, čistě praktický význam. Vajíčkové útoky před evropskými volbami nedělaly jeho drahým oblekům dobře.

Očima odborníka

Politici pod drobnohledem Ladislava Špačka

Redakce iDNES.cz náhodně vybrala několik známých mužů-politiků. Jejich styl oblékání, nedostatky či přednosti hodnotil konzultant v oboru komunikace a etikety a bývalý hradní mluvčí Ladislav Špaček. Každému z politiků nakonec přidělil i celkovou známku.

***

Václav Klaus (klikni na profil). Jeho styl oblékání lze charakterizovat jako středně konzervativní, přesně takový styl se od prezidenta očekává. Lze mu ovšem vytknout jeho oblíbené barevné motýlky ke smokingu, to je exces, proto: 2

Jiří Paroubek (klikni na profil). Muž s výraznějším břichem si musí nechat obleky šít, aby mu padly, jeho barevné experimenty jsou pro muže usedlejšího vzezření často na hraně: 2-

David Rath (klikni na profil). Elegán, který klade na oblékání vědomý důraz. Volí nápadný styl, motýlky nosí muži, kteří na sebe hodlají poutat pozornost (Vladimír Železný). Vždy je upravený, dobře ostříhaný, věnuje svému outfitu velkou péči:1

Karel Schwarzenberg (klikni na profil). Vzor etikety v oblékání i ostatních projevech. Perfektně padnoucí obleky, bezvadné košile, dobře uvázané kravaty, elegantní boty, navíc vše umí důstojně a noblesně nosit. 1*

Bohuslav Sobotka (klikni na profil). Standardní "suchý" styl, bez nápadu a elegance, ale bez chyb. 1

Cyril Svoboda (klikni na profil). Lidovci nikdy nevynikali dokonalým oblečením, výjimkou je právě Cyril Svoboda a Miroslav Kalousek. Svoboda je typický velkou pestrostí v oblékání, dokáže dobře a vhodně nosit i neformální oblečení, svetry a lehké plátěné kalhoty. 1

Zdeněk Škromach (klikni na profil). Asi nejméně elegantní politik. Platí pro něj totéž, co pro Jiřího Paroubka - obleky by si měl nechat šít, má nápadně objemnou postavu. Jeho obleky jsou nekvalitní, vypadá v nich neforemně, nedbale. Lze ho pochválit, že (podobně jako Mirek Topolánek) dává během dne přednost šedým oblekům. 3

Mirek Topolánek (klikni na profil). Jednoznačně nejlepší, umí si vybrat dobře padnoucí oblek, naučil se už vázat uzly na kravatě, má dobré košile, oblek umí nosit, má perfektní sestřih vlasů: 1*

Alexandr Vondra (klikni na profil). Jakkoli se snaží, jeho postava nabyla pobytem ve vládních funkcích na objemu, a proto často postrádá eleganci. Celkový dojem zhoršuje jeho nadmíru ležérní chování, nedbalé sezení, rozepnuté sako, nadměrně výrazně přehozená noha přes nohu. Obleky ovšem má kvalitní, střídá šedé a tmavé obleky, má zálibu v kravatách, nelze mu toho moc vytknout. 2

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Chceme on-line přenos ze zastupitelstva, požaduje petice v Sokolově

Ilustrační snímek

Chceme on-line přenosy i záznam jednání zastupitelstva na internetu. Tuto žádost společně s více než 150 podpisy pod...

Stezka v korunách stromů je pod sněhem, z výšky je vidět i na lyžaře

Pohled na zimní stezku v korunách stromů v krkonošských Janských Lázních...

Stezku korunami stromů v Janských Lázních zasypal sníh. Zatímco v létě vypadala jako mraveniště, v těchto dnech...

Oprava stájí v hořické „zemědělce“ má skluz kvůli diskuzím o slučování

Střední škola a gymnázium v Hořicích začala s opravou školního statku...

Téměř 100 milionů korun bude stát rekonstrukce cvičné stáje na školním statku v Hořicích na Jičínsku. Vše má být kvůli...

Co chlapovi pod stromeček?
Co chlapovi pod stromeček?

Přečtěte si hned 35 tipů na dárky k VánocůmNajdete na iDNES.cz