Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

České piloty čeká historická mise, s gripeny budou chránit Pobaltí

  15:30aktualizováno  15:30
Čeští piloti stíhaček Gripen budou od května střežit vzdušný prostor nad třemi pobaltskými republikami - Litvou, Lotyšskem a Estonskem. Je to přelomová mise, v dobách Československa ani v novodobé historii České republiky nebylo české taktické letectvo nasazeno v zahraničních misích.

Letoun Jas-39 Gripen českých vzdušných sil. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

"Lze říci, že to skutečně bude historická mise," uvedl velitel vzdušných sil Jiří Verner.

Trojice pobaltských států - Litva, Lotyšsko a Estonsko - vlastní letectvo nemají, proto jejich ochranu zajišťují ostatní členské země Severoatlantické aliance, které se pravidelně střídají.

Jas-39 Gripen

Česká republika do mise vyšle dva jednomístné letouny Jas-39 Gripen, které budou připraveny zasáhnout v případě vojenského ohrožení těchto států, stejně tak jako poskytnout pomoc a asistenci civilním letadlům v nouzi. Mise potrvá čtyři měsíce, od května do září.

Češi ochrání Pobaltí před vojenskými hrozbami

Úkoly a procedury podle Vernera už čeští letci důvěrně znají. Deset let totiž české letectvo působí v rámci aliančního systému včasné výstrahy a ochrany vzdušného prostoru. "Budeme zkrátka držet jednu pohotovost stejně jako dosud v Čáslavi a druhou navíc pak v Pobaltí," konstatoval. 

Jak dodal, do akce odstartují Češi tehdy, bude-li území Pobaltí vojensky ohroženo nějakou další zemí. V minulosti přitom vzdušný prostor pobaltských republik několikrát narušily ruské vojenské stroje.

"Vztahy Ruska s NATO sice nejsou momentálně ideální, ale nemáme žádnou studenou válku nebo Karibskou krizi," řekl Verner. V každém případě jsou čeští letci připraveni účinně zasáhnout.

Ochranu převezmou čeští stíhači od dánských kolegů. Čeští letci budou působit z letiště v litevském městě Siauliau, kde se postupně po dvou měsících vystřídají dvě rotace létajícího, technického a zabezpečujícího personálu. Velitelem celého kontingentu bude velitel 211. taktické letky Jaroslav Míka.

Letci mají za sebou generálku

Piloti i pozemní personál v březnu prošli náročným cvičením, které bylo poslední prověrkou před chystanou misí. Manévry pod názvem APEVAL 2009 (Air Policing Evaluation) simulovaly prakticky všechny reálné situace, do kterých se mohou čeští vojáci během mise dostat.

"Mohu s klidným svědomím říct, že jsme na misi v Pobaltí připraveni," uvedl velitel kontingentu Jaroslav Míka.

Jas-39 Gripen.Letci ve vzduchu prověřovali signály, komunikaci během letu i vlastní dílčí mise s různými typy cílů a ohrožením. "V průběhu cvičení bylo provedeno celkem 190 simulovaných incidentů," konstatovala mluvčí čáslavské základny Denisa Smitalová.

Letci mají pro misi novou pilotní výstroj, která je určena pro lety nad mořem a velkými vodními plochami. Obsahuje mimo jiné speciální neoprén, který má každý pilot uzpůsoben tak, aby byl v případě nouzového opuštění letounu a dopadu na vodní hladinu chráněn proti vodě a prochlazení.

Všichni piloti gripenů už před časem prošli náročným výcvikem ve Švédsku, kde dostali možnost vyzkoušet si na vlastní kůži seskok padákem na vodní hladinu v kompletní letecké výstroji i vyzvednutí na palubu záchranného vrtulníku.

Autoři: natoaktual.cz,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

NATO změní velitelskou strukturu, kvůli Rusku i teroristům

Předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel (uprostřed), vrchní velitel...

Vojenský výbor NATO složený z náčelníků šábů jednotlivých členských zemí podpořil změny na úpravy velitelské struktury...

Minometná jednotka cvičí s těžkotonážními vozidly pro misi v Pobaltí

Armádní Tatra T-815 8x8 PRAM pro převoz 120mm minometu 71. mechanizovaného...

Přeškolením na nová těžká nákladní vozidla Tatra začala příprava minometné jednotky ze 71. mechanizovaného praporu z...

Závod v přežití Winter Survival poprvé vyzkoušejí policejní zásahovky

Extrémní armádní závod Winter Survival napříč Jeseníky

Na start extrémního armádního závodu Winter Survival napříč Jeseníky se na konci ledna poprvé v historii postaví také...

Najdete na iDNES.cz