Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

České nebe budou dál hlídat stíhačky. Ve hře je další pronájem gripenů

  16:09aktualizováno  19:17
Vláda chce mít nadzvukové stíhací letectvo i po roce 2015, ale za stávající ekonomické situace nepovažuje podle premiéra Petra Nečase za vhodnou variantu výběrového řízen, které by otázku stíhaček řešilo definitivně. Ve hře je tak možné prodloužení pronájmu současných strojů Jas-39 Gripen.

Letoun Jas-39 Gripen elitní tygří letky | foto: 21. základna Čáslav

Nečas po jednání vlády podpořil "překlenovací řešení". Výběrové řízení, které by směřovalo k řešení definitivnímu, by totiž stálo příliš mnoho peněz. A to si podle premiéra v současné době veřejné rozpočty nemohou dovolit. Pronájem čtrnácti letounů gripen skončí v roce 2015.

"Nerezignujeme na ochranu vzdušného prostoru," řekl ministr obrany Alexandr Vondra. Kabinet pověřil Vondru jednat se zástupci švédské vlády o možnostech pokračování provozu letounů Jas-39 Gripen a o možné širší spolupráci v oblasti ochrany vzdušného prostoru. Ministři se tak přiklonili k doporučení Bezpečnostní rady státu. Vládní materiál byl vzhledem ke svému charakteru projednáván v utajeném režimu.

"Chci zdůraznit, že všechny možnosti jsou stále otevřené. Podle rozhodnutí vlády začneme jednat se švédskou vládou  o možnostech pokračování provozu letounů Gripen a uvidíme, jak jednání dopadnou. Klíčové je pro nás ekonomické hledisko," komentoval rozhodnutí vlády Vondra. Podle usnesení vlády má do června předložit informaci, jak jednání se Švédskem dopadla. Následně vláda rozhodne o dalším postupu.

Podobně se zachovalo Maďarsko. Prodloužilo nájem gripenů

Podobnou variantu ochrany vzdušného prostoru zvolilo i Maďarsko, které nedávno se Švédskem podepsalo dohodu o desetiletém prodloužení pronájmu 14 švédských stíhaček Saab Gripen C/D. Maďarské letectvo tak bude používat 12 jednomístných Gripenů C a dva výcvikové modely D až do roku 2026.

Podle velitele letectva Jiřího Vernera je rozhodnutí vlády pozitivním signálem, že Česká republika bude nadále patřit k nejsilnějším zemím Evropy, která nehodlá ustoupit od vlastního zajištění svého vzdušného prostoru.

Rozhodnutí vlády přivítal i náčelník generálního štábu Vlastimil Picek s tím, že zabezpečení ochrany vzdušného prostoru České republiky vlastními silami a prostředky je pro armádu základním úkolem, který vyplývá z povinnosti chránit suverenitu státu. "Ztráta schopnosti nadzvukového letectva by byla nevratným krokem," prohlásil Picek.

Pokračování s gripeny vidí jako pozitivní krok expert a publicista Lukáš Visingr. "Piloti jsou na stroje vycvičení a jsou s nimi spokojení, letectvo má ke gripenům kompletní zázemí," uvedl pro iDNES.cz Visingr. Letouny se osvědčily i nad rámec původních očekávání, když s nimi čeští letci střežili v rámci mise NATO vzdušný prostor nad pobaltskými zeměmi. Otázkou však podle něj zůstává, zda je tou nejlepší variantou opětovný pronájem nebo nákup nových strojů. "Pronájmem jen odsunujeme řešení nadzvukového letectva o pár let," dodal.

Premiér Nečas dříve podporoval nový tendr

Premiér Nečas dříve řekl, že po skončení pronájmu gripenů vypíše Česko nový tendr na stíhačky. O dodavateli gripenů, britsko-švédském konsorcium BAE Systems/Saab, řekl, že se bude moci tendru zúčastnit jen v případě, že Británie a Švédsko poskytnou České republice veškeré údaje, které mají o korupci při pořízení gripenů.

"Nedovedu si představit, že ve chvíli, kdy britský protikorupční úřad konstatoval, že došlo v České republice ke korupci, že bychom se zatvářili jako nic, firma British Aerospace zaplatila nějakou pokutu a tím je to všechno vyřešené. My nejsme žádná Bangladéš, nebo žádný Katar. Toto si Velká Británie vůči svému spojenci v NATO a v EU nemůže dovolit," prohlásil tehdy Nečas.

Zakázku v hodnotě 60,2 miliardy korun schválil v dubnu 2002 tehdejší kabinet premiéra Miloše Zemana. Návrh ale nezískal podporu v parlamentu. Česko nakonec gripeny do výzbroje armády zařadilo. Na 10 let si od Švédska za zhruba 20 miliard korun pronajalo 14 strojů.

S informacemi o podplácení při uzavírání smlouvy na nákup stíhaček přišla v únoru 2007 švédská televize. Dopustil se ho údajně rakouský obchodník Alfons Mensdorff-Pouilly, který působil v Česku jako poradce společnosti BAE Systems. Britská policie ho kvůli korupci stíhala, společnost BAE Systems se ale dohodla s americkými a britskými úřady na pokutách výměnou za to, že vyšetřování údajné korupce skončí. V Česku vyšetřování korupce k žádnému obvinění nevedlo.

Autoři: natoaktual.cz,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Afghánská produkce opia trhá rekordy, zisky jdou do kapsy Talibanu

Makové pole

Produkce opia pro výrobu heroinu je na historicky nejvyšší úrovni, varuje zpráva OSN. Jde o 9 tisíc tun, tedy takřka...

Česko je pod palbou, ale nikdo proti nepříteli nebojuje, varuje Gabal

Ivan Gabal, volební lídr KDU-ČSL ve Středočeském kraji

Patří mezi nejvýznamnější osobnosti české bezpečnostní komunity. Po čtyřech letech jako poslanec skončil. Dveře do...

Odtajněné fotografie NATO ukazují „rozdělený“ Berlín před stavbou zdi

Braniborská brána oddělující východní a západní část Berlína

V převleku za rolníky se fotograf Jacques Florent s kolegou novinářem v červenci 1961 tajně vydali do Sověty ovládané...Najdete na iDNES.cz