Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

České armádě chybí souhra

  10:54aktualizováno  10:54
Diskuse o nových zbraních pro Českou armádu se často smrskávají na otázku nákupu nových nadzvukových letadel. Sami vojáci však upozorňují, že našim ozbrojeným silám chybí něco zcela jiného. I ty nejdokonalejší zbraně se totiž mění v pouhé hračky s mizivým účinkem, pokud je neovládá sehraný tým lidí.

Například srbská armáda při válce s NATO měla k dispozici moderní stíhačky MiG-29. Proti sehranému týmu aliance však neměly šanci. Průzkumný letoun NATO AWACS odhalil Srby už při nastartování motorů. Informace "vzdušných průzkumníků" bleskově putovala do řídícího střediska na italské lodi v Jaderském moři, která obratem vydala pokyn "válečníkům". Americké letouny zničily pak srbské stíhačky ještě na zemi.

Armáda je jako orchestr
Vrchní plánovač vzdušných úderů v Perském zálivu John Warden přirovnává podobnou souhru k symfonickému koncertu. Také náčelník českého generálního štábu Jiří Šedivý si za jednu z priorit vytkl zlomení desetiletí pěstovaného zlozvyku, při němž si každý z velitelů hrál na svém písečku. "Nejsou cíle zvlášť pro pěšáky a letce - všichni jsme součástí jednoho 'orchestru', jemuž to buď ladí, anebo ne," říká generál.

Přesto je týmová práce v české armádě podle absolventa US Air Force Univerzity Alabama (univerzity vzdušných sil) Rostislava Stroina zatím v plenkách. "Bojové použití české armády v součinnosti s aliančními jednotkami je dnes iluzorní," říká.

Letectvo Stroin opustil letos i kvůli ztrátě víry, že se v něm dočká nezištné týmové práce. Stroin se například netají averzí k "pilotům - primabalerínám", kteří pracují jen na sebe. "Jejich výcvik stojí daňové poplatníky astronomické částky, což je ale v jejich namyšlenosti vůbec nezajímá. Letectvo je tu přece proto, aby uspokojilo egoistickou touhu elity létat a předvádět se v roli takzvaných tygřích pilotů," míní Stroin.

Stroin: Jsou to soběstřední kniplaři
Těmto lidem zahleděným do sebe Stroin přezdívá "kniplaři" (podle řídí páky letounu, které se říká knipl). Pilot - kniplař vyniká podle Stroina v akrobacii a vyžívá se v situacích, při níž břicho letounu lízá špičky stromů.

"Individualismus, hraní si na elitu a zhlížení se v improvizaci, která je vydávána za českou schopnost - to je hrozný nešvar mnohých pilotů. Bojové vzdušné akce NATO jsou přitom léta pečlivě secvičovanou, a někdy až nudnou, rutinou, v níž není místa pro improvizaci. A úspěšné jsou vzdušné akce aliance proto, že každý dělá přesně jen to, co má," vysvětluje Stroin.

Válku pilot chápe jako snahu vojáka přežít a zvítězit. "A šanci na přežití v konfliktu, kdy vám jde kdekdo po krku, máte jen jen v týmu," dodává pilot. Americká armáda nemohla před druhou světovou válkou ani zdaleka obstát proti japonským či německým ozbrojeným silám. Změnil to v roce 1939 až generál George Marshall, který se stal náčelníkem štábu US Army.

Jeho první krok v nové funkci ale šokoval: do předčasného důchodu totiž poslal 500 zasloužilých generálů a plukovníků. Nahradil je mladými, týmové práci nakloněnými důstojníky. Byla mezi nimi jména jako Eisenhower, Patton nebo Bradley, kteří se pak Marshallovi odvděčili vítězstvím ve druhé světové válce.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Putin nečekaně navštívil Sýrii, oznámil částečné stažení ruských vojsk

Ruské letouny na základně Hmímím v Sýrii (22. října 2015)

Ruský prezident Vladimir Putin nařídil stažení vojsk ze Sýrie, kde podporují režim Bašára Asada. Putin v pondělí...

Arcinepřítel Trump. Sjednotil Íránce, kteří propadli nacionalismu

Ať žije Írán! Tisíce školaček oslavují výročí islámské revoluce. Později se...

Dlouho rozdělený Írán zachvátila nová vlna nacionalistického zápalu. Obyvatele zahnal do společného houfu vzdor vůči...

KLDR vyvíjí novou ponorku, bude schopna odpalovat balistické střely

KLDR testovala balistickou střelu schopnou odpalu z ponorky už letos na jaře.

Severní Korea zřejmě vyvíjí nový typ ponorky, který bude schopen odpalovat balistické rakety. Spojené státy a jejich...

Recept na sladký vánoční salám
Recept na sladký vánoční salám

Letos zkuste vánoční cukroví trochu jinakNajdete na iDNES.cz