České armádní airbusy nesou jména válečných pilotů, generálů Ocelky a Janouška. Do Japonska letěly pro Čechy, kteří chtějí zemi opustit po zemětřesení a tsunami.

České armádní airbusy nesou jména válečných pilotů, generálů Ocelky a Janouška. Do Japonska letěly pro Čechy, kteří chtějí zemi opustit po zemětřesení a tsunami. | foto: Václav Nývlt, iDNES.cz

České airbusy odlétají z Japonska. Vezou ženy, děti, Korejce i Slováky

  • 111
Armádní speciály, které ve středu ve 14:00 mají odlétnout z japonského letiště Narita, naloží na paluby 106 lidí včetně 11 dětí. Přivezou i občany Polska, Slovenska a jednoho Korejce. Přednost mají ženy a děti. Místo se dostalo i na necelou polovinu výpravy České filharmonie.

Dění v Japonsku

Oba airbusy ze 24. základny dopravního letectva ve Kbelích pojmou dohromady zhruba 130 lidí. Z Prahy do Japonska odletěly v úterý. Z tokijského mezinárodního letiště Narita se pak zvednou ve 22:00 místního času (14:00 SEČ). V Česku by mohly být ve čtvrtek dopoledne, řekl český diplomat v Tokiu Martin Bašta, který transport organizuje.

"Na palubách je celkově 106 cestujících včetně 11 dětí. Nevyužito zůstalo 25 míst. Původní zájem byl mnohem větší, ale řada občanů na poslední chvíli cestu odřekla nebo se k odletu nedostavila," uvedl mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář.

Kromě Čechů sedí v airbusech dva Slováci, Polák, Bulhar a Korejec, který je rodinným příslušníkem ženy žijící v Česku, dodal mluvčí.

Do České republiky se vrátí i jedenáct žen a třicítka mužů z České filharmonie. "Momentálně je na seznamu 41 filharmoniků, zbytek jsou čeští občané a pak příslušníci dalších středoevropských zemí, lidé v nouzi, především Poláci a Slováci," dodal.

Generální ředitel České filharmonie David Mareček řekl, že zbývající ze 106 členů filharmonie musí počkat, zda se speciály otočí. O dalším letu se podle mluvčího ministerstva zahraničí rozhodne podle poptávky, existuje totiž možnost dostat se z Japonska komerčním letem.

Pomoc přes EU

  • Japonsko požádalo EU o pomoc v úterý večer, kromě peněz žádá i pitnou vodu, matrace, deky či kanystry.
  • Jak se zapojí do pomoci Česko, zatím není jasné. EU oslovila členské státy, aby nabídly, co můžou poslat.
  • Poté bude Unie znovu jednat s Japonskem a následně bude případnou pomoc koordinovat.

"První zpráva byla taková, že přednost mají ženy všeobecně. To byl klíč, podle kterého vybírala ambasáda. Všechny naše členky, které byly s námi na turné, je jich jedenáct, tak odcestovaly na letiště. To bylo původně konečné číslo, pak jsme ještě dostali nabídku, že další volná kapacita letadla bude 30 lidí," popsal Mareček rozhodování, kdo poletí do vlasti dřív.

Zbytek výpravy má zamluvené letenky na neděli. "Je to normální linka Lufthansy, která je připravená z Nagoje, už ne z Tokia, do Frankfurtu. To je jedna možnost řešení, pak samozřejmě nevíme, jestli se nebudou speciály ještě vracet, třeba jeden z nich s humanitární pomocí, nebo jak to vlastně bude dál, čili to je taky vlastně možnost," uvedl Mareček.

Airbusy letěly prázdné, Japonci pomoc nechtěli

České letouny zamířily do Japonska prázdné, humanitární pomoc nevezly. Japonsko totiž nechce jinou pomoc než přes Evropskou unii, upřednostňuje finanční příspěvek. Kolik Česká republika zemi poničené zemětřesením a ničivou vlnou tsunami dá, zatím není rozhodnuto, řekl Kolář.

V Kanazawě, kde zbytek filharmoniků nyní je, je situace bezpečná. Otřesy, které trápí Japonsko od pátku, tam sice cítit jsou, ale jsou podle Marečka tak slabé, že nepůsobí problémy.

Orchestr už v Japonsku hrát nebude, poslední dva koncerty filharmonici zrušili, aby mohli kdykoli odletět.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video