Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Česká vysílací rada podepsala spolupráci s pěti evropskými partnery

  13:04aktualizováno  13:04
Rada pro rozhlasové a televizní vysílání uzavřela dohodu o mezinárodní spolupráci s regulačními orgány na Slovensku, v Maďarsku, Polsku, Rumunsku a Srbsku. Dohoda má přinést především výměnu informací a společný postup při opatřeních, která by se měla týkat televizních společností vysílajících ve více zemích.

Dohoda byla nutná. Jen v Česku vysílá 17 stanic, které pokrývají Maďarsko. Ilustrační foto. | foto: Jan Lodl, Mobil

"Tato iniciativa je rozsáhlým projektem, který nastavuje jasná pravidla pro mezinárodní spolupráci v oblasti regulace rozhlasového a televizního vysílání. Absenci těchto pravidel intenzívně pociťujeme při každém přeshraničním problému, kterých neustále přibývá zejména v důsledku nárůstu přidělovaných vysílacích licencí," řekla předsedkyně RRTV Kateřina Kalistová.

Každý členský stát nyní může požadovat, aby provozovatelé televizního vysílání spadající pod jeho jurisdikci dodržovali regionální pravidla. Jelikož se mohou normy lišit, zúčastněné strany se zavázaly mezi sebou komunikovat a posuzovat obsah vysílaných služeb společně.

Podle Kalistové nyní například jen pod Českou republiku spadá sedmnáct televizních stanic, jejichž signál pokrývá Maďarsko.

Každá strana by měla připravit pro ostatní stručné shrnutí zákonů, zákoníků a pokynů platných v jejich zemi pro regulaci obsahu a reklamy v televizním vysílání, aby pak mohly společně diskutovat o jejich zásadních rozdílech.

Regulační instituce se budou také jednou do roka scházet, řešit společně aktuální otázky a vzájemně se informovat o významných mediálních událostech ve svých zemích.

"Smlouva tak nabízí vysokou kvalitu spolupráce a měla by podstatným způsobem přispět ke kultivaci mediálního prostoru v regionu střední a východní Evropy," řekla Kalistová.

Myšlenka spolupráce pochází z organizací Rumunska a Maďarska. Tyto dvě strany mají mezi sebou uzavřenou dohodu od prosince loňského roku. Postupně se k této iniciativě postavila RRTV a další členové.

Pokud budou jednotlivé strany dohody souhlasit, bude možné tuto spolupráci rozšířit i na další země, které vyjádří svůj zájem. V současné době je pravděpodobné, že se počet spolupracujících orgánů rozšíří o Slovinsko.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Začátek týdne bude větrný, přes Beskydy a Jeseníky se může přehnat orkán

Ilustrační foto

Teploty až 13 stupňů Celsia a velmi silný vítr. Takový bude podle meteorologů začátek tohoto týdne. Výstraha na silný...

Prezidentští kandidáti se představují v Rozstřelu na iDNES.tv

Prezidentských voleb v lednu 2018 se zúčastní devět kandidátů.

V lednu 2018 budou voliči z devíti kandidátů přímo vybírat prezidenta republiky. První kolo se uskuteční 12. a 13....

Zákulisí sněmu SPD: zákaz natáčení a vyptávání. A na záchod s ochrankou

Celostátní konference hnutí SPD (9.12.2017).

Žádná záznamová zařízení, zákaz natáčení a dozor přísné ochranky. Tak z pohledu novináře vypadala celostátní konference...Najdete na iDNES.cz