Hana Humpálová a Antonie Chrástecká na snímcích z doby před únosem. | foto: Facebook - Hanka a Tonča Domů

Za unesené Češky zaplatila vláda šest milionů dolarů, píše Respekt

  • 2095
Za návrat dvou českých dívek, Hanu Humpálovou a Antonii Chrásteckou, zaplatila česká vláda výrazně víc, než se dosud spekulovalo. Částka dosáhla šesti milionů dolarů. Informaci o výši výkupného v neděli přinesl týdeník Respekt. Čeští vládní představitelé informace odmítají komentovat.

O zaplacení určité finanční částky se podle týdeníku začalo jednat již za vlády Jiřího Rusnoka. Do té doby Česko podobnou věc nikdy neřešilo. Čeští vládní představitelé přitom oficiálně tvrdí, že s teroristy nevyjednávají a neobchodují, naposledy v souvislosti se zadržováním pěti mužů v Libanonu.

Záležitost řešila Bezpečnostní rada státu. „Ta diskuse nebyla jednoduchá. Převážilo ale to, že nikdo z nás si nechtěl vzít na zodpovědnost, že bychom mohli způsobit těm dívkám smrt. Shoda na placení tak byla nakonec jednomyslná,“ řekl Respektu jeden z účastníků debat.

Rada zároveň určila, že na výkupné půjde nanejvýš deset milionů dolarů za obě dívky. Původní částka, kterou chtěly bezpečnostní služby získat na vyjednávání, byla podle týdeníku výrazně vyšší - až osm milionů za jednu dívku.

Únosci ale o výkupném nezačali jednat hned. Teprve za vlády Bohuslava Sobotky sdělili své požadavky. Zpočátku chtěli 20 milionů dolarů, vyjednáváním byla dohodnuta částka šest milionů za obě dívky, což vychází v přepočtu podle současného kurzu přibližně na 145 milionů korun. „Převedení této částky nakonec vedlo k jejich propuštění,“ uvádí Respekt.

Dívky prožily v zajetí dva roky, loni v březnu se vrátily domů. Antonie Chrástecká se stala koordinátorkou programu Pět P, který pomáhá znevýhodněným dětem. Hana Humpálová podle dřívějšího zjištění MF DNES přijala víru svých únosců (čtěte zde). Respekt s odvoláním na zdroj z tajných služeb uvedl, že se loni na podzim pokusila ke svým únoscům vrátit, z turecké hranice však byla vrácena zpět do Česka.

Informace o vyplacení výkupného za unesené ženy přichází v době, kdy česká vláda uzavřela dohodu o propuštění pětice Čechů zadržených v Libanonu. Výměnou za to byl propuštěn Alí Fajád, muž, kterého Spojené státy podezírají se spojení s teroristy. Opozice chce po premiérovi, aby tento „obchod“ vysvětlil poslancům (více zde).

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek dříve řekl, že Česko o propouštění svých lidí nejedná, jako by to byl obchod. Uvedl to v souvislosti s muži zadrženými v Libanonu. Premiér Bohuslav Sobotka prostřednictvím mluvčího vlády Martina Ayera vzkázal, že informace časopisu ohledně výkupného nebude nijak komentovat. Další vládní představitelé na žádost o vyjádření nereagovali.

28. března 2015


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video