Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Česká televize vysílala v jeden čas dvoje Události

  19:47aktualizováno  19:47
Situace v České televizi se natolik vyhrotila, že na Štědrý večer veřejnoprávní televize vysílala v jeden čas dvoje Události. Jednu relaci vysílal tým pod vedením nové ředitelky zpravodajství Jany Bobošíkové, a to z náhradních prostor na Barrandově, druhou připravili dosavadní redaktoři zpravodajství, kteří nesouhlasí se jmenováním nového generálního ředitele ČT Jiřího Hodače, ani s jeho rozhodnutími. A tak diváci přijímající signál ČT klasickou cestou přes pozemní vysílače viděli Události "Hodačovské" uváděné moderátorkou z pardubické redakce, část republiky přijímající signál přes satelit sledovala zprávy natočené "vzbouřenci".

V Událostech, které natočili Hodačovi lidé, vystoupil sám generální ředitel a podpořil novou šéfku zpravodajství Janu Bobošíkovou. Ta - zřejmě donucena nedostatkem loajálních podřízených - dokonce sama namlouvala zpravodajský šot o svém jmenování (ve 3. osobě) a o situaci v televizi.

Krizový štáb zatím neví, jak bude reagovat. "Nevím, za chvíli budeme jednat," řekl iDNES ještě v průběhu Událostí jeden z mluvčích štábu Patrik Kaizr.

Před budovou ČT na Kavčích horách se zatím shromáždilo asi tři sta lidí, kteří přišli podpořit "vzbouřence".

Bobošíková zasáhla rázně
Pár hodin předtím Jana Bobošíková rázně zasáhla do chodu redakce: na hodinu propustila editora zpravodajské relace Události Štěpána Hájka, který jí odmítl seznámit s obsahem poledních zpráv. Odmítla také vpouštět do takzvaného velína, kde se připravují zprávy, neloajální redaktory. "Nemůžu tam ani já," řekl iDNES šéf domácí redakce Petr Závozda.

Bobošíková, která loni od ledna do června pracovala v týmu poradců předsedy Poslanecké sněmovny Václava Klause, byla jmenována ředitelkou zpravodajství ČT v sobotu.

Přečtěte si glosu k tématu.

V budově ČT na Kavších horách byla dokonce policie. Přivolali ji tam "vzbouřenci", kteří si stěžovali, že ochranka omezuje jejich volný pohyb po budově. Policisté po chvíli jednání se zaměstnanci budovu opustili. Jeden z nich zpravodaji ČTK řekl, že k zásahu není důvod, pokud nejsou ohroženy životy, zdraví či majetek. Spor vyhodnotili jako vnitřní záležitost vedení se zaměstnanci.

Propuštěného editora Hájka nahradil další z editorů, který byl ochoten se Bobošíkové podřídit - Stanislav Kněnický.

Obavy z Bobošíkové
Krizový výbor ČT, ale i někteří poslanci a senátoři se obávají, že se tímto krokem stupňuje politizace zpravodajství. Bobošíková totiž loni v prvním pololetí pracovala pro Václava Klause. "Od ledna do června 1999 na třetinový úvazek v mém odboru jako ekonomický analytik," uvedl šéf Klausových poradců Ladislav Jakl.

Letos Bobošíkovou ODS neúspěšně navrhovala do Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. 
   

Hodač nabízel tlustou čáru
Nový generální ředitel České televize Jiří Hodač ještě v sobotu nabízel členům redakce zpravodajství ČT, kteří se proti němu vzbouřili a požadují jeho rezignaci, spolupráci a jakousi "tlustou čáru" za dosavadními akcemi. Krizový štáb však jeho gesto odmítl.

"Neuznáváme vaši volbu, takže nemůžeme uznat ani vaše rozhodnutí," uvedl mluvčí krizového štábu Adam Komers.

Hodač popřel informace, že by se mělo přestat vysílat z pražské zpravodajské budovy televize.

Omezil však přístup do budovy zpravodajství lidem, kteří nemají prokazatelný pracovní důvod účastnit se vysílání a jeho přípravy. Na dnes pozval zástupce odborů k jednání o aktuálním vývoji v televizi. Na 25. prosince stanovil jednání kolegia generálního ředitele.

S přístupem do budovy zpravodajství měli již v sobotu problémy také zpravodaj veřejnoprávního Českého rozhlasu, fotograf ČTK a další novináři. Generální ředitel Hodač pověřil ostrahu budovy, aby jim ve vstupu zabránila.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Zeman přijal ministerské kandidáty. S Plagou řešil inkluzi, s Milkem kanál

Kandidát na ministra školství Robert Plaga (ANO) po schůzce s prezidentem...

Prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech přijal další tři kandidáty na ministry. Přijel za ním adept na ministra...

Pošvářová dostala cenu za odvahu, protikorupční fond ocenil i Čecha a Romeu

Miloslava Pošvářová

Někdejší kontrolorka kvality Ředitelství silnic a dálnic Miloslava Pošvářová dlouhodobě upozorňuje na nešvary při...

Debata prezidentských kandidátů o bezpečnosti v přímém přenosu

Debata prezidentských kandidátů o bezpečnosti a zahraniční politice

Debatu osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční politice sledujte v úterý od 16 hodin v přímém...Najdete na iDNES.cz