Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nová dětská televize se bude jmenovat Déčko, vysílat začne na konci srpna

  13:19aktualizováno  15:57
Česká televize oznámila podrobnosti k novému kanálu určenému dětem. Jmenovat se bude Déčko a vysílat začne poslední prázdninový den. Střídat se bude na jednom vysílacím okruhu s novým blokem kultury ČT art.

Generální ředitel ČT Petr Dvořák | foto: Vít ŠimánekČTK

"Spuštění nastane v sobotu 31. 8. Je to k začátku školního roku," uvedl ředitel ČT Petr Dvořák. "Chceme využít celý víkend proto, abychom děti nalákali dříve, než vyrazí do školních lavic, a ukázali jim, že stojí za to trávit čas s Českou televizí," doplnil. 

Logo dětského kanálu ČT:D

Vedení televize původně zvažovalo více termínů. Například červnový Den dětí. Podle ředitele by ale bylo škoda, kdyby se diváci, sotva začne nový kanál vysílat, rozprchly na prázdniny.

Název pomáhaly vybrat děti. Televize je oslovila v rámci jednoho z výzkumů. Grafická podoba nového kanálu je ČT :D, logo má duhovou barvu. "Symbol úsměvu je jednoduchý a všeobjímající. Má pozitivní náboj, kterému rozumí i nejmenší děti," vysvětlila vedoucí designu ČT Pavla Hromková.

Vysílání pro děti poběží do 20. hodiny

Déčko bude vysílat od šesti od rána do osmi do večera. Původní plány přitom počítaly s půlnocí. Kombinovat bude vlastní tvorbu s nakoupenými zahraničními pořady. Ty mají diváka bavit, ale i vzdělávat. Jen letos za čtyři měsíce televize odvysílá 1 722 hodin programu pro děti od čtyř do dvanácti let.

Součástí vlastní tvorby budou například seriozní dětské zprávy, vysílané dvakrát denně. Ředitel pak přímo na tiskové konferenci v nadsázce navrhl, aby se jmenovaly Dobré Události. Uvádět je budou nejspíš přímo děti. Výkonný ředitel Petr Koliha podotkl, že televize pro ně nyní hledá nové tváře.

Dětský kanál bude vysílat také známou Kouzelnou školku nebo Studio kamarád. Novou podobu dostane Planeta Yó. Zaměří se na děti od 8 do 12 let a představí jim zajímavosti ze světa vědy, techniky a přírody.

Večer dětské pořady vystřídá kultura

Logo kulturního kanálu ČT art

Pořady pro děti od 20. hodiny na novém kanále vystřídají pořady o kultuře a umění. Ta se bude chovat jako samostatný kanál s názvem ČT art - bude mít vlastní logo i tým lidí, kteří budou blok vytvářet. Vysílat bude do dvou hodin do rána.

"Toto řešení nám přišlo velmi elegantní a nenáročné na finance," řekl iDNES.cz Dvořák. Odpověděl tím na otázku, proč ČT spojila dva kanály do jednoho.

"Oba projekty se na jednom kanále bít nebudou. Děti půjdou v osm hodin spát a pak si k televizi sednou rodiče a pustí si ČT art," doplnil. Původně televize chtěla vysílat pro děti starší 12 let. Podle Dvořáka teenagery ČT dokáže oslovit už současnou nabídkou na jiných kanálech třeba pořady Na Stojáka nebo Vyprávěj.

Manažer programu Tomáš Motl uvedl, že jde o vůbec první takto ucelený blok kulturních pořadů, jenž dosud veřejnoprávní televize chyběl. Nabídne například pořady o současné hudbě, literatuře, známých dokumentaristech nebo trendech v televizním vysílání. Konkrétně divadlu bude patřit programové okno s názvem Z první řady, novinkám z televizního prostředí Canale Grande, průvodci kulturním Českem a Evropou pořad s názvem Kulturní bedekr. Televize bude i nadále vysílat magazíny Artmix, 333 nebo Terra Musica.

Podle Dvořáka je cílem, aby později z ČT art vznikl samostatný, v pořadí šestý kanál veřejnoprávní televize: "Abychom toho dosáhli, musíme získat finance na šíření dalšího kanálu a na vlastní tvorbu. Tu bychom dávali před 20. hodinou, pokud by kanál měl vysílat od poledne do dvou hodin do rána."

Televize má nyní ještě půl roku na to, aby dopracovala vysílací schémata obou projektů. Každopádně i nadále platí, že oba nové projekty zůstanou bez reklam stejně jako ČT1 a ČT24.

Novinky budou stát 232 milionů

Česká televize již dříve avizovala, že dětský kanál spustí v druhé polovině letošního roku. Jeho rozjezd a první měsíce fungování si vyžádají 232,6 milionu korun. ČT art tyto investice nezvýší, protože televize si vezme 40 milionů ze zhruba 100 milionů, jež byly vyčleněny na nákupy pořadů ze zahraničí. Další peníze do televize přitečou prostřednictvím výroby již schválených pořadů, zahrnutých do rozpočtu na letošní rok.

ČT peníze na nový kanál i další vlastní tvorbu získá vnitřními úsporami. Například zrušením pořadů, které nemají valnou sledovanost. Jako příklad vedení televize uvedlo Medúzu, Zahradu pod lupou, Game page či pořad Suma sumárum. "Některé pořady jsme zrušili, ale není to primárně spojené s tím, že vzniká ČT :D a ČT art. My je rušíme, protože se přežily," řekl ředitel programu Milan Fridrich s tím, že nemá spočítáno, kolik magazínů celkem skončí.

Podle Fridricha nové dva okruhy uvolní na ČT1 a ČT2 denně pět hodin vysílacího času. "Tento prostor bude naplněn především dokumentárními cykly, publicistikou a chytrou zábavou pro lidi střední generace," popsal. Jako příklad chytré zábavy uvedl britský seriál Jistě, pane ministře.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Silný vítr vyvrátil vánoční strom v Jablonci, nový vztyčí až po trzích

Nahnutý strom v Jablonci nad Nisou.

Silné poryvy větru naklonily během úterý vánoční jedli na Mírovém náměstí v Jablonci nad Nisou. Hrozilo tak její...

VIDEO: Ústí zbouralo poničený soukromý dům, peníze za demolici bude vymáhat

Demolice požárem poškozeného domu v Marxově ulici v ústeckých Předlicích.

Demoliční bagr v úterý zlikvidoval dům v ústecké čtvrti Předlice, který se v březnu částečně zřítil po požáru. I když...

Porazí Zemana, zdůvodnili studenti, proč chtějí za prezidenta Drahoše

Studentské prezidentské volbě na pražském gymnáziu Na Zatlance (12.12.2017).

Studenti pražského gymnázia Na Zatlance by za prezidenta chtěli mít Jiřího Drahoše. Zvolili ho ve studentských...

8 tipů na dárky pro prarodiče
8 tipů na dárky pro prarodiče

Připravili jsme pro vás hned osm tipů na dárky, které potěší babičku i dědečka.Najdete na iDNES.cz