Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Česká televize si změnou Událostí příliš nepomohla

  1:21aktualizováno  1:21
Před měsícem Česká televize změnila formát svého hlavního večerního zpravodajství. Události jsou delší, začínají dříve, podle některých se ale potýkají s rozvláčností. Sledovanost se však oproti prosinci 2006 téměř nezměnila.
Některým politikům se nová podoba relace nezamlouvá. Expertům spíše ano. Ilustrační foto

Některým politikům se nová podoba relace nezamlouvá. Expertům spíše ano. Ilustrační foto | foto: David VotrubaiDNES.cz

Po porovnání sledovanosti večerních zpravodajství všech tří stanic - ČT, Novy a Primy - je jasné, že si Česká televize úpravou stylu zpráv nepohoršila. Ale ani nepolepšila.

Sledovanost večerních zpráv (12/2006 a 1/2007) v %

Prosinec 06 Rating Prosinec 06 Share Leden 07 Rating Leden 07 Share
ČT 15.0 35.31 15.2 34.61
NOVA 31.2 69.47 34.3 70.56
Prima 12.9 33.78 9.9 22.82

Rating (sledovanost) - poměr počtu diváků dané cílové skupiny k celkovému počtu osob v této cílové skupině.

Share (podíl kanálu) - podíl počtu diváků z dané cílové skupiny k celkovému počtu diváků této cílové skupiny sledujících televizi na všech sledovaných kanálech.

Večerní Události doznaly některých změn, ale sleduje je stejný počet diváků. Alespoň podle srovnání konce minulého a začátku nového roku.

Podíl diváků, kteří zasednou před obrazovku kvůli večerním zprávám na ČT 1, se změnil jen nepatrně - o pár desetinných míst směrem dolů.

Nejsledovanější stále zůstává zpravodajská relace Novy, tu sledují necelé 3 miliony lidí. Večerní Události České televize jsou na druhém místě, nejméně diváků zpráv má Prima.

Mediální analytik a šéfredaktor odborného týdeníku Marketing & Media Daniel Köppl však soudí, že z aktuálních dat nelze zatím vyvozovat konkrétní poznatky.

V lednu se podle něj stalo několik událostí, které nahrávají spíše České televizi - vznikla nová vláda, pozornost vzbuzovalo také počasí. "Efekt tohoto kroku uvidíme až za čas. Zvláště zajímavé to bude v létě, kdy lidé většinou zůstávají déle mimo domov," sdělil Köppl iDNES.cz.

Úspěšné jsou Události z regionů
Česká televizeSama Česká televize si však změnu relace pochvaluje a s diváckým ohlasem na novou formu svého hlavního zpravodajského pořadu je spokojena.

"Čísla sledovanosti vykazují oproti podzimu postupný růst, stoupají především u Událostí z regionů," říká tiskový mluvčí Martin Krafl. "Tento trvalý zájem diváků ukazuje, že proměna této relace - její délka, začátek i skladba - byla dobrým krokem."

Podoba regionálních Událostí se líbí i Danielu Köpplovi. "Současný roztříštěný styl zpráv není špatná varianta. Od televize je to celkem chytrý krok. Počítá s digitalizací a s možností, vysílat regionální zprávy třeba i více tématicky, v každém regionu jiné," domnívá se.

Senátor: Zprávy jsou přehnaně dlouhé
Některým politikům se ale nová podoba relace nezamlouvá. Například senátoři z mediální komise mají výhrady k obsahové náplni. Zprávy jsou podle nich dlouhé a rozbředlé, chybí jim hutnost.

Podle senátora Milana Bureše (ODS) ze Stálé komise pro sdělovací prostředky je prodloužení zpravodajské relace poměrně nešťastné.

"Nepřipadá mi, že by ta změna měla diváky získat," řekl senátor iDNES.cz.

Nelíbí se mu, že se posunul začátek vysílání o čtvrt hodiny. Lidé prý byli zvyklí na původní čas, navíc dříve sledovali zprávy i na dalších stanicích. Nyní, když se zprávy překrývají, musí mezi kanály přepínat.

Zpravodajství je navíc přehnaně dlouhé. "V tuto chvíli vydržet jako divák celou tu hodinu zpravodajství mi připadá náročné. Je to příliš natažené," dodal senátor.

Posun nevadí, myslí si Köppl. "Čas pro diváky není zase až tak důležitý, protože z dat vyplývá, že většina populace se domů vrací mezi 4. a 6. hodinou večer, takže posun o čtvrt hodiny neřeší."

Hlavní zpravodajská relace České televize Události začíná od ledna tohoto roku už o čtvrt hodiny dříve, tedy v 19:00. Zprávy dostaly větší prostor, přibylo upoutávek, obsah je rozdělen na tématické bloky. Samostatná část patří Událostem z regionů.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Další z rubriky

Předsedou Zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4

Předsedou Strany zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4.

Předsedou Zelených se v sobotu stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4. Většinu získal už v prvním kole volby. Měl dva...

Kde je doma prezident. Na Hradě má tři byty nebo Lumbeho vilu

Pražský hrad - sídlo českých prezidentů

Stát ve státě s vlastní policií, armádou – Hradní stráží, hasičskou stanicí, samosprávou a přísně střeženou hranicí. To...

Duely na vlně emocí. Jak budou vypadat diskuse Zemana s Drahošem?

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Finalisté druhého kola prezidentské volby – Miloš Zeman a Jiří Drahoš – se chystají na televizní duely. Současná hlava...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz