Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Česká televize s novým šéfem: a co teď

  23:05aktualizováno  23:05
Napravo: málo peněz, skluz při přípravě rozpočtu, zpoždění ve výrobě plánovaných pořadů. Nalevo: nervózní očekávání a místy neskrývaná nedůvěra. Kam se Jiří Balvín podívá, najde problém. Přitom má jako nový generální ředitel ČT v následujících šesti letech tuto instituci přestavět na "moderní evropskou firmu". Je to jiné než před rokem, a přece v něčem podobné. Jiřího Balvína nečeká v prvních chvílích jeho ředitelování velín plný protestujících podřízených, jako se to loni v prosinci přihodilo jeho předchůdci Jiřímu Hodačovi.

Ale ani Balvín se nemůže - aspoň u některých zaměstnanců po vzájemném devítiměsíčním soužití těšit na vřelé přijetí. Oznámil, že hodlá postupovat "razantně" a "přesvědčit prací". Té ho čeká opravdu dost.

Peněz je málo
Českou televizi čekají změny, které se kvůli personálním rošádám ve vedení i v "dozorčí" Radě ČT odkládají roky. "Nevím, co přesně televizi čeká," říká dramaturgyně Alena Müllerová, která sama na nejvyšší post v televizi neúspěšně kandidovala. "Změny vždycky trvají dlouho. Všichni se jakoby tvářili, že volba ředitele je řešení. Ale tak to není - teprve teď musí věci začít řešit. Ve skluzu jsou programové záležitosti, rozpočet. A s tím se musí jakýkoli ředitel teprve poprat."

Podle známého producenta Fera Feniče musí ČT hledat rezervy sama v sobě. "Vždyť jen asi třicet procent rozpočtu jde na tvorbu, zbytek spolknou provozní náklady," upozorňuje.

Šéf televizních odborů Antonín Dekoj, který díky "televizní revoluci" na přelomu roku získal ve veřejnoprávní televizi silnou pozici, nicméně tvrdí, že jen úspory stav televizní kasy nespasí. "Už panu Puchalskému jsme říkali, že je třeba zásadně vyřešit financování České televize. Pořád jsme se dovídali, že teď není politická vůle, blíží se volby... Podle mě se situace ČT neřeší za pět minut dvanáct, ale až ve čtvrt na dvě," tvrdí.

O více peněz pro veřejnoprávní televizi usilovali všichni Balvínovi předchůdci, jejich lobbing v Poslanecké sněmovně však narazil na jednoduchý argument: hledejte rezervy. Dekoj je nicméně přesvědčen, že pokud nový ředitel rychle nedosáhne změny, televize nedokáže divákům nabídnout dobrý program.

"Pokud se to nezačne řešit hned, tak prostě příští rok nebude nejen na investice, ale ani na výrobu programu. To nejsou moje slova, nýbrž slova finančního ředitele," říká šéf odborů.

Místo křiku mlčení. Zatím
I nejtvrdší Balvínovi kritici, kteří v zákulisí pro generálního ředitele těžko hledají slova sympatií, navenek mlčí. Svému novému šéfovi "přejí hodně úspěchů".
Redaktoři, kteří se několikrát utkali s Balvínovým šéfem zpravodajství Zbyňkem Honysem, strávili své rozčarování tiše. S novým ředitelem se pomalu smiřují i odbory.

"Racionálním a účelným změnám jsme se nikdy nebránili," prohlašuje opatrně Antonín Dekoj. V příští minutě však dává najevo, že některé debaty budou ostré. "Když slyšíme, že se pan Balvín chystá propustit 60 řidičů, tak to jako racionální nevnímáme. Protože druhý den bude muset ČT najmout 60 externistů, kteří budou ta auta dál řídit. Takové věci rozpočet rozhodně nespasí," říká odborový předák.

Jeden z Balvínových nejbližších, ředitel zpravodajství Honys, má však jasno: odbory budou mluvit jen do věcí, které jim přísluší. "Vedení televize čeká práce na vyrovnaném rozpočtu, který logicky očekává i Rada ČT. Některé připomínky odborů vnímám spíš jako účelový nátlak. Tím spíš, když mluví do věcí, do nichž by neměly," kontruje Honys.

Producenti: uvidíme
Stejně těžký boj jako s částí nepřesvědčených zaměstnanců čeká Balvína nepochybně i s lidmi, od nichž veřejnoprávní televize dostává podstatnou část programu a kteří z peněz ČT dobře žijí: nezávislí producenti. "Důležité je, aby zachoval alternativní tvorbu a dával prostor všem typům pořadů, jaké se nevejdou na komerční obrazovku," uvedl Petr Vachler, producent Kinoboxu, Prologů, či ceremoniálu udílení Českých lvů.

"Chci věřit, že pravidla spolupráce ČT s nezávislými producenty příště vzejdou ze vzájemného jednání, ne jako nyní, kdy se zčistajasna objevila na internetové stránce ČT." Jeho profesní kolega Fero Fenič je po Balvínově nástupu podobně ostražitý.

"Bojím se likvidace nezávislé tvorby. Ještě nemáme smlouvy na příští rok, jen návrhy, které jsou třeba v případě Cestománie tak vyděračské, že po devíti letech spolupráce s ČT zvažuji, zda nepřijmout nabídku z jiné televize."

První oslava už byla
Změny, které nový generální ředitel plánuje, nebudou "padat z nebe". Většinu z nich nastartoval už během devíti měsíců, kdy televizi vládl jen prozatímně.
Tomu odpovídala i oslava volby na včerejším zasedání nejužšího vedení ČT. "Kromě toho, že na začátku bylo šampaňské, nešlo poznat, že je to první zasedání kolegia generálního ředitele," řekl jeden z účastníků jednání.

Ve stejném kroužku se však už příště oslavovat nemusí: Balvín chce na všechna vedoucí místa vypsat konkurs. Ředitel výroby Vít Novotný, jehož vztahy s generálním ředitelem nejsou ideální, nedokáže budoucnost odhadnout. "Hodlám jít do výběrového řízení. Pokud bude někdo úspěšnější, předám úřad a bude."

Konkurs chce "na sto procent" absolvovat i ředitel zpravodajství Honys. Vzhledem k tomu, že má plnou Balvínovu důvěru, na svém místě zřejmě zůstane, byť jeho jmenování musí Balvín konzultovat s Radou ČT. Honys se už teď - pro případ svého úspěchu netají velkými plány:

"Konkursy by se měly týkat postů šéfredaktorů zpravodajství i publicistiky. Také počítám s tím, že se sníží počet moderátorů některých pořadů. Ale všechny personální změny bych nejprve rád probral s lidmi uvnitř."   

Profily kandidátů

Jiří Balvín (48) - prozatímní ředitel ČT. Balvín pracoval v Československé televizi přes 25 let, nejprve jako asistent scény a výroby v Hlavní redakci hudebního vysílání, po studiu na Filmové a televizní fakultě Akademie múzických umění (FAMU) se stal ve stejné redakci vedoucím výrobního štábu.

Od roku 1992 byl šéfproducentem uměleckých pořadů. Tehdejší ředitel Ivo Mathé jej odvolal v červenci 1997 kvůli špatnému hospodaření v jeho úseku.

O místo generálního ředitele ČT se Balvín neúspěšně ucházel již začátkem roku 1998. V druhé polovině roku 1999 byl ředitelem výroby ČNTS, bývalé servisní organizace TV Nova. Letos v únoru jej Poslanecká sněmovna zvolila prozatímním ředitelem ČT.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Znalec: Projevy Adama B. Bartoše mi připomínají třicátá léta v Německu

Adam Bartoš a jeho Národní demokracie se soudí se státem kvůli zprávám o...

Projevy předsedy krajně pravicové Národní demokracie Adama B. Bartoše mi připomínají třicátá léta v Německu, uvedl u...

Jediným kandidátem na šéfa komise pro GIBS je komunista Ondráček

Poslanec a lídr KSČM v Královéhradeckém kraji Zdeněk Ondráček.

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček bude jediným kandidátem v tajné volbě předsedy sněmovní komise pro kontrolu činnosti...

Bouchly ve mně saze, vysvětlil Genderman roku, proč natočil video o MeToo

Pavel Houdek k MeeToo

Gendermanem roku, tedy mužem, který nějakým způsobem podpořil rovnoprávnost mezi muži a ženami, se stal instruktor...Najdete na iDNES.cz