Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Česká televize popírá nátlak Sazky

  16:33aktualizováno  16:33
Česká televize v úterý večer zrušila vysílání publicistického pořadu Klekánice o loterijní společnosti Sazka. V upoutávce, kterou televize vysílala několik dní předem, autoři reportáže mimo jiné tvrdili, že jim lidé spojení se Sazkou vyhrožovali a že se pokoušeli natáčení zastavit. O stažení pořadu, který vyrábí televizní studio Ostrava, rozhodl generální ředitel České televize Dušan Chmelíček.

Sazka prý na televizi netlačila
Vedení televize ujišťuje, že Klekánici odvysílá v náhradním termínu. Někteří tvůrci pořadu se obávají, že se Sazka pokoušela vedení České televize ovlivňovat.

Česká televize však odmítá, že by za stažením kritické reportáže o činnosti Sazky stál tlak této silné společnosti. ČT už loni v souvislosti s aktivitami Sazky ustoupila od připravovaného vysílání číselné loterie EuroLotto.

Podle ministra kultury Pavla Dostála Sazka postavila tehdejší televizní vedení před ultimátum.

"Není to na základě žádných tlaků Sazky," řekl ke stažení reportáže mluvčí televize Jiří Tráva. Generální ředitel ČT Dušan Chmelíček podle něj rozhodl neodvysílat připravený pořad Klekánice proto, že v něm Sazce nebyl dán dostatečný prostor.

"S pořadem se ředitel seznámil poté, co se dozvěděl, že Sazka podala na jeho dramaturgyni trestní oznámení," připustil Tráva. Trestní oznámení na dramaturgyni do ČT zatím nedorazilo, řekl Tráva s tím, že se k němu tedy televize zatím nebude vyjadřovat.

Na tvůrce Klekánice je podáno trestní oznámení
Už na odvysílání informace o připravovaném pořadu totiž Sazka reagovala trestním oznámením na spolupracovníka redakce Jiřího Ovečku, dramaturgyni Lenku Polákovou a šéfa redakce zpravodajství ostravského televizního studia Petra Bohuše.

Dramaturgyně Poláková v úterý řekla, že se tvůrci  pokoušeli získat stanovisko zástupců Sazky k připravovanému pořadu asi čtyři nebo pět měsíců. "Když nám ho neposkytli, obešli jsme se bez něj. Přesto považuji reportáž za vyváženou a objektivní," zdůraznila.

O překvapivém stažení pořadu hovořili neformálně v úterý večer členové Rady ČT. Její předseda Miroslav Mareš za sebe řekl, že pokud Chmelíček dospěl k závěru, že reportáž je neobjektivní, tak bylo v jeho pravomoci její vysílání zastavit.

Nátlak Sazky přiznalo podle zářijového Dostálova vyjádření pro časopis Týden například i vedení televize Prima.

Na Sazku přeci jen došlo
O hospodaření Sazky se ale včera na televizních obrazovkách České televize přece jen mluvilo. Nejprve se v hlavním večerním pořadu Události objevil příspěvek, který upozorňoval na to, že ačkoli to Sazce ukládá zákon, nechce poskytovat informace o nákladech na svou činnost ani to, jakou část zisku odvádí ve prospěch sportu. Loteriím byl věnován i pořad Tady a teď.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Ve vězení se naučil i kastrovat. Na svobodě by chtěl vlastní stádo ovcí

Chovatel musí umět zkontrolovat ovci i chrup.

Petr Hokynář dostal za řízení pod vlivem alkoholu 33 měsíců nepodmíněně. Trest si odpykává ve Věznici Jiřice, kde...

Předsedou Zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4

Předsedou Strany zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4.

Předsedou Zelených se v sobotu stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4. Většinu získal už v prvním kole volby. Měl dva...

Ochladí se. Bude opět sněžit, ale v nížinách se sníh neudrží

V Zermattu husté sněžení a nebezpečí lavin uvěznilo 13 tisíc lidí (9. ledna...

Po velmi teplém začátku ledna budou příští čtyři týdny chladnější. Na horách připadne další sníh. V nižších polohách se...

Najdete na iDNES.cz