Většina reportáží ČT byla v prvním pololetí vyvážená, ukázala analýza

  11:00aktualizováno  11:00
Na 98 procent zpravodajských příspěvků České televize je vyvážených a veřejnoprávní stanice naplnila základní normy objektivity, jak je definují profesní standardy, cituje z analýzy, kterou se zabývala Rada České televize, web Lidovky.cz. Nalezená pochybení byla podle studie jen drobná.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Analýzou firmy Mediatenor prošlo celkem pět stovek zpravodajských příspěvků z první poloviny letošního roku, nejvíce z Událostí, a po stovce příspěvků z Událostí v regionech a Zpráv ve 23 hodin. Mediatenor analyzuje zpravodajství České televize (ČT) poslední čtyři roky.

Analytici narazili na deset reportáží, které kritérii vyváženosti neprošly. Z toho sedm bylo odvysíláno v Událostech. 

„Předmětem nálezů byly nevyvážené stavy, kdy příspěvky svým zpracováním mohly některé ze subjektů uvést v nevýhodu, anebo naopak v přílišnou výhodu. A to jak s ohledem na poskytnutý prostor, formu, nebo zdrojování informací,“ cituje web Lidovky.cz z hodnocení studie, zaměřené na porušování základních standardů žurnalistiky, možné dezinterpretace či zásadní informační nesoulady.

Kritérii hodnocení neprošla například březnová reportáž o uvalení amerických cel na evropskou ocel ze Zpráv ve 23 hodin nebo lednový příspěvek z Událostí o pozadí návštěvy polského premiéra v Maďarsku. Pochybení jsou podle analýzy drobná a neměla vliv na celkově kvalitně nastavené standardy zpravodajské práce.

Televize výsledek studie vítá. „Výsledek 98 procent ukazuje, že interní editoriální kontrola je nastavena dobře, sedm kriticky hodnocených příspěvků individuálně posuzují zodpovědní vedoucí příslušných pořadů s cílem se příště případných nedostatků vyvarovat,“ uvedla pro Lidovky.cz mluvčí ČT Karolína Blinková.

Rada ČT analýzu projednala, ale nehodnotila. „Česká televize je neustále pod různými ataky, že není objektivní. Proto je tu snaha nechat zpracovat nezávislou agenturu pohled na to, jak to s ČT v tomto ohledu vypadá,“ vysvětlil serveru předseda rady Jan Bednář.

Podle expertů, které Lidovky.cz oslovily, je však třeba na zpravodajství České televize nahlížet komplexněji. Jan Potůček uznává velmi dobrý výsledek studie, ale nepřeceňuje ji. Sociolog médií Jaromír Volek zase upozorňuje, že analýza prověřila dodržování základních profesních standardů, ale nezaměřila se na celkové vyznění zpravodajství.

Autor:

Většina lidí z tenisového prostředí se diví, že končím, řekla Šafářová

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Babiš: Jde o odporný útok na moje děti. Cílem je destabilizovat Česko

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Český premiér Andrej Babiš se ostře ohradil proti reportáži serveru Seznam Zprávy o údajném únosu jeho syna. Z...

Další z rubriky

Za tři čtvrtletí byl inzertně nejúspěšnější Blesk, následuje MF DNES

(Ilustrační snímek)

Inzertně nejsilnějším tištěným titulem za první tři čtvrtletí letošního roku zůstává deník Blesk, píše portál...

Bílý dům odpověděl na žalobu CNN: Máme právo regulovat přístup novinářů

Americký prezident Donald Trump v konfliktu s reportérem CNN Jimem Acostou na...

Bílý dům si ve středu vyhradil právo na regulaci přístupu novinářů na akce pořádané prezidentskou kanceláří s odkazem...

Antimonopolní úřad povolil Agrofertu koupit vydavatelství Bauer Media

Anděl media centrum (AMC), kde sídlí redakce vydavatelství MAFRA (3. ledna 2012)

Holding Agrofert může prostřednictvím své mediální společnosti Mafra koupit vydavatelství volnočasových časopisů Bauer...

Aby dětem nepopraskaly rty: Vyberte správný balzám
Aby dětem nepopraskaly rty: Vyberte správný balzám

Každého z nás někdy před odchodem na hřiště odchytla máma, aby nám namazala pusu ještě před tím, než nás ošlehá vítr. My jsme jen zakouleli očima a chtěli mít tuhle proceduru co nejrychleji za sebou. Ale jak se říká, maminka má vždycky pravdu.

Najdete na iDNES.cz