Stále méně poplatníků, stamilionové pohledávky a změny pravidel exekucí. To nutí ČT a ČRo přehodnocovat taktiku ve výběru koncesionářských poplatků. Ilustrační foto

Stále méně poplatníků, stamilionové pohledávky a změny pravidel exekucí. To nutí ČT a ČRo přehodnocovat taktiku ve výběru koncesionářských poplatků. Ilustrační foto

Televize a rozhlas ladí nový způsob, jak vyzrát na dlužníky poplatků

  • 900
Veřejnoprávní média hledají společně novou taktiku, jak vymáhat nezaplacené koncesionářské poplatky. Nutí je k tomu každoroční úbytek počtu poplatníků i zpřísňování pravidel pro exekuce drobných dlužných částek.

"Dochází k novým analýzám ekonomicky efektivního postupu vůči neplatičům a dlužníkům," řekl iDNES.cz mluvčí Českého rozhlasu Jakub Čížek.

Český rozhlas (ČRo) proto na začátku dubna začal sestavovat expertní tým, jehož úkolem je najít nejschůdnější řešení. "Je složen z představitelů vedení ČRo, zástupce dozorčí komise Rady ČRo a externího odborníka," vyjmenoval Čížek.

Novou taktiku rozhlas ladí s Českou televizí, pořádají společné porady. Televize navrhuje, aby se obě instituce pokusily snížit počty soudních sporů a exekučních řízení důraznějším upomínáním dlužníků. "Upomínání dlužníků stojí nemalé finanční náklady, proto budeme hledat jeho levnější formy," řekla iDNES.cz mluvčí ČT Michaela Fričová.

Dluhy na koncesionářských poplatcích za stovky milionů korun

ČT jen v loňském roce vyčíslila pohledávky na nezaplacených koncesionářských poplatcích na 316 milionů korun. Rozhlas evidoval nevymožené dluhy ve výši 130 milionů korun.

Mluvčí rozhlasu zatím budoucí postup popisovat nechce. "K vymáhání pohledávek využíváme různých prostředků a forem v rámci zákonných možností. Jejich konkrétní podobu však ČRo ze strategických důvodů nezveřejňuje," uvedl Čížek.

Rozhlasu ubývají poplatníci

2008
3 150 000 poplatníků
1 947 200 000 korun

2009
3 205 000 poplatníků
1 979 600 000 korun

2010
3 185 000 poplatníků
1 957 100 000 korun

2011
3 157 000 poplatníků
1 941 400 000 korun

Zdroj: Český rozhlas

Obě instituce musí hledat změnu taktiky i proto, že se už několik let potýkají s úbytkem poplatníků. U ČRo čísla klesají od roku 2009. Loni se statistika poplatníků propadla o 25 tisíc domácností a tři tisíce podnikatelů. Za rok tím rozhlas přišel bezmála o 16 milionů korun. ČT vyčíslila předpokládaný minus ve statistikách pro letošní rok na 18 tisíc poplatníků. Pokud o ně skutečně přijde, její rozpočet se ztenčí o 22 milionů korun (více o úbytku poplatníků ČT čtěte zde).

Exekuce tisícikorun jsou složitější

Veřejnoprávní média mají ještě jiný problém, který je tlačí k přehodnocení dosavadního postupu. Přísnější pravidla exekucí drobnějších částek. Může za to jednak postoj Ústavního soudu (přečtěte si, jak soud v lednu označil za šikanózní vymáhání 130tisícové částky za dluh ve výši 2 248 korun), ale také připravovaná změna zákona ministerstvem spravedlnosti (více o přísnějších pravidlech exekucí čtěte zde).

"Změny legislativy či aktuální rozhodnutí Ústavního soudu výrazně ovlivňují ekonomické nastavení v soudních náhradách, a to zejména v případech takzvaných bagatelních pohledávek. Právě s nimi se ČRo v případě výběru rozhlasového poplatku hlavně potýká," dodal Čížek. Za rozhlas se měsíčně platí 45 korun, za televizi 135 korun.

Změny ovšem neznamenají, že by ČT a ČRo poplatky v budoucnu přestaly soudně vymáhat. "ČRo se nemůže zříci práva na využití i tohoto institutu, protože musí s prostředky nakládat s péčí řádného hospodáře," míní Čížek.

"ČT bude postupovat jako dosud," shoduje se s ním Fričová. "Nejprve upozorní neplatiče prostřednictvím upomínky. Pokud nezafunguje, přistoupí k podání žaloby, následně se pokusí dohodnout se na splátkách dlužné částky. Posledním řešením je exekuce," popsala mluvčí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video