Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Komentář: Česká televize v reflektování moderní historie zoufale selhává

  13:00aktualizováno  14. února 11:56
Česká televize podle Rady pro rozhlasové a televizní vysílání porušila zákon odvysíláním seriálu Zapomenutí vůdci, který zlehčoval stalinistické čistky. Laxní reakce České televize dává tušit hlubší problém.

| foto: Wikipedia Mediahub

Na konci minulého roku Česká televize odvysílala ruský dokumentární cyklus Zapomenutí vůdci, podle Rady pro rozhlasové a televizní vysílání v dílu o Lavrentijovi Berijovi seriál vyzdvihuje Berijovy manažerské úspěchy a charakter, a přitom bagatelizuje jeho podíl na zatýkání, deportacích a popravách. "Berijův podíl na represích je též prezentován jako něco, čemu se nemohl ve své funkci vyhnout, nicméně tak činil s přemáháním. Tím de facto dochází k omlouvání Berijových činů, které lze z historického hlediska považovat za kruté jednání a na jejichž základě byla zamítnuta jeho rehabilitace," uvádí RRTV v tiskové zprávě ze svého zasedání.

Radě zaslal stížnost rusista Jan Machonin, který mimo jiné upozornil na fakt, že seriál vznikl v koprodukci s Ruskou vojensko-historickou společností, v jejímž čele stojí ruský ministr kultury Vladimir Medinskij. Ten je podle Machonina jedním z nejaktivnějších ideologů režimu Vladimira Putina, je známý snahami o revizi ruské a sovětské historie. 

Se závěry vysílací rady se ztotožňuje i didaktik Ústavu pro studium totalitních režimů Jaroslav Pinkas, který MediaHubu sdělil: "Se závěry rady souhlasím, tento díl (ostatně jako celý cyklus) mi přijde mimo rámec korektní historické vědy v tradicích sovětské ’politiky paměti.’"

Rada na svém zasedání 9.1. stanovila sedmidenní lhůtu (od doručení výzvy) k nápravě, Česká televize se k problému ale vyjádřila až mnohem později. Na celé situaci je nejvíce zarážející neschopnost postavit se k problému čelem a přiznat pochybení, vyjádření České televize lze označit minimálně za alibistické: "Cyklus Zapomenutí vůdci byl odvysílán v rámci připomínky sta let od Říjnové revoluce v Rusku, a nebyl jediným pořadem vztahujícím se k Říjnové revoluci. Celková koncepce vysílání měla divákovi nabídnout co nejobsáhlejší pohled včetně toho ruského. Kromě zmiňovaného odvysílala ČT v hlavním vysílacím čase rovněž dokument BBC "Ruská cesta k revoluci", dokument ARTE "1917: Jak se dělá revoluce”, "Lenin: Cesta k moci" (Doc & Film), "Stalin versus Trockij, soudruzi na život a na smrt" (ZED) nebo třídílnou série od France TV "Apokalypsa Stalin“.

Jenže "nabídnout co nejobsáhlejší pohled" bez dodatečného komentáře v případě, kdy jde o propagandu, je poněkud nešťastné. Vyváženost přece neznamená pět minut Hitler a pět minut Židé a pravda není někde uprostřed. Což si v České televizi jistě uvědomují. 

Nakonec se Česká televize rozhodla uspořádat diskuzi odborníků: "S ohledem na reakci části veřejnosti na dokument jsme se rozhodli zařadit do vysílání (pravděpodobně 5.3.) diskusi renomovaných historiků k tématu i ke zpracování a vyznění dokumentu." Diskuze, která přijde s téměř čtvrtletním zpožděním po odvysílaném pořadu, se dá považovat spíše za výsměch. Otázkou také je, kolik z původních diváků si diskuzní pořad pustí. 

Problém je ale hlubší. Česká televize kupuje pořady ve velkých balících a dává je do vysílání, někdy snad aniž by je před tím někdo sledoval, místo toho, aby věnovala více peněz a času do vlastní dokumentární tvorby. Pohled na historii se neustále vyvíjí (obzvláště důležité jsou pak změny ve vnímání moderních dějin) a tyto změny je nutné neustále reflektovat a podrobovat analýze. V kodexu České televize se uvádí, že "Česká televize aktivně přispívá k lepšímu poznání, pochopení a šíření národního a evropského kulturního dění a dědictví". Ve chvíli, kdy takovou funkci lépe plní pořad Jiřího Padevěta na Streamu, je s naším veřejnoprávním médiem něco v nepořádku.  

Autor:


ROZSTŘEL: Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl filmař žraloků

Hlavní zprávy

Nejčtenější

V italském Janově se zřítil dálniční most, zemřelo 35 lidí

Na frekventované dálnici v Janově na severu Itálie se zřítilo několik desítek...

Na frekventované dálnici v Janově na severu Itálie se v poledne zřítil asi 80metrový úsek mostu. Podle poslední bilance...

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...Najednou zmizela cesta. A byl jen pád, líčí český řidič tragédii v Janově

Vrak kamionu české přepravní společnosti Sped - it, který se v italském Janově...

„Najednou zničehonic zmizela cesta. A nebylo nic, jen pád. Myslel jsem, že zemřu. Jsem strašně šťastnej, že jsem to...

Žraloci v Egyptě útočí, cestovky mlčí. V moři je prostě živo, argumentují

Žralok tygří (Galeocerdo cuvier). Ilustrační foto

Cestovní agentury nedostatečně informují o žralocích u Egypta, tvrdí turista, který se sám na podzim roku 2017 s...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Další z rubriky

Módní bible Vogue přichází do Česka, titulní stránka patří Olze Havlové

Výtisk prvního československého čísla časopisu Vogue. Jsou na něm holá záda...

Poprvé v historii se magazín Vogue objevuje v československé verzi. První číslo vychází v pátek 17. srpna a jeho...

Finální verze české hry Factorio by měla být do roka

Česká budovatelská hra Factorio by měla být zcela hotová v létě příštího roku. Již nyní je prodáno kolem 1,5 milionu...

Soud projednával žalobu Marešové na televizi Nova

Kvůli označení jako \"sestra smrt\" nebo \"vraždící sestra\" žaluje zdravotní sestra Věra Marešová TV Nova. Marešová,...Najdete na iDNES.cz