Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Češka se stala poprvé v historii královnou oslav NATO

  9:45aktualizováno  9:45
Nejkrásnější ženou festivalu NATO v USA je poprvé v jeho půl století trvající historii Češka. Kapitánka Magdalena Dvořáková byla na slavnostním zahájení korunována královnou aliančních oslav Azalea konaných v americkém Norfolku.

Festival Azalea v americkém Norfolku | foto: Jan Procházka (PIC MO)

Vyvěšením vlajek členských zemí a koncertem armádních hudeb USA a České republiky dnes v Norfolku začaly týdenní alianční slavnosti Azalea.

Městem, kde sídlí strategické velitelství NATO, se včera poprvé nesla hymna České republiky, která je letos jako vůbec první postkomunistická země tzv. čestnou zemí festivalu. 

Každoročně je totiž středem veškerého dění na festivalu jedna z aliančních zemí, která má právo na titul "Most Honored Nation" a významně se podílí na organizaci festivalových akcí.

Česká královna v USA

Důležitou roli při prezentaci celé akce má královna festivalu, která je vždy vybrána z vedoucí země a stává se tváří festivalu. Letos jí byla korunována Češka Magdalena Dvořáková. "Je to skvělý pocit a doufám, že si všichni Azaleu užijí tak, jak se na to chystám já," svěřila se Dvořáková ve svém projevu solidní angličtinou vypilovanou půlročním studijním pobytem v USA.

Přiznala, že uniforma v jejím výběru asi rovněž hrála roli. "Královnu vybírají zástupci organizátorů a myslím, že mně pomohlo to, že jsem vojákem z povolání," řekla natoaktual.cz kapitánka vzdušných sil armády ČR.

Že si svou roli užívá už nyní, prokázala hned ve svém korunovačním projevu. Jako jediný řečník nečetla a svou anglickou řeč zábavně zakončila rázným českým "nashledanou".

Češi oslavy nepodcenili

Česká republika oslavy pojala jako příležitost prezentovat se nejen v rámci NATO, ale pochopitelně i v USA. Včerejšího zahájení oslav se tak kromě zástupců Severoatlantické aliance a hostitelského města Norfolku poprvé zúčastnili i vysocí představitelé ministerstva obrany ČR - náměstek ministryně obrany František Padělek a náčelník generálního štábu generál Vlastimil Picek.

Náměstek Padělek ve své zahajovací řeči připomněl, že letošek je významný nejen šedesátým výročím založení NATO, ale i desátým výročím přistoupení Polska, Maďarska a právě Česka do Severoatlantické aliance.

Česko se bude prezentovat v průběhu celého festivalu, například koncerty armádní hudby, českými řečníky na konferenci či vystoupením národního baletu.

Půlstoletá tradice azalek

Festival Azalea proběhl poprvé již v roce 1953 a jeho smyslem je prezentovat veřejnosti nejen samotné místní Velitelství NATO pro transformaci, jedno ze dvou nejvyšších v Alianci, ale zároveň všechny členské země, a to akademickými i společenskými akcemi a rovněž oblíbeným průvodem městem se slavnostními vozy.

Týdenní festival se koná obvykle v dubnu, kdy Norfolk zaplaví rozkvetlé azalky, podle nichž se festival nazývá.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Generálové NATO a Ruska se v lednu poprvé od anexe Krymu zřejmě sejdou

NATO, Severoatlantická aliance

Rozhovory na nejvyšší vojenské úrovni mezi NATO s Ruskem se mohou uskutečnit ještě v lednu v ázerbájdžánském Baku. Šlo...

Do Afghánistánu zamíří další čeští vojenští instruktoři a pyrotechnici

Čeští vojáci na patrole v okolí základny v afghánském Bagrámu

Do alianční mise v Afghánistánu by měli zamířit další čeští vojáci. Armáda plánuje rozšíření stávajícího kontingentu o...

Minometná jednotka cvičí s těžkotonážními vozidly pro misi v Pobaltí

Armádní Tatra T-815 8x8 PRAM pro převoz 120mm minometu 71. mechanizovaného...

Přeškolením na nová těžká nákladní vozidla Tatra začala příprava minometné jednotky ze 71. mechanizovaného praporu z...

Lednová očista
Lednová očista

5 zdravých receptů, na kterých si opravdu pochutnáte

Najdete na iDNES.cz