Dvoudenní návštěvu Mongolska Kavan zahájil v neděli večer. Mongolsko je jeho poslední zastávkou na cestě po východní Asii, při níž už navštívil Čínu, Jižní Koreu a Japonsko. Ministr, kterého provází zhruba patnáctičlenná podnikatelská delegace, se má vrátit do Prahy v úterý večer.
Ministr Kavan v mongolském hlavním městě podepíše protokol o sukcesi bilaterálních smluv a bude přítomen podpisu smlouvy o geologickém mapování a dohody o spolupráci mezi akademiemi věd obou zemí. Zahájí výstavu českého uměleckého skla a slavnostně otevře velvyslanectví České republiky v Ulánbátaru. To bylo zrušeno v roce 1993 z finančních důvodů. O jeho opětovném otevření rozhodla vláda letos v březnu.
Na obchodně-investičním semináři v Ulánbátaru český ministr zahraničí Jan Kavan prohlásil, že Česká republika chce znovu spolupracovat s tradičními partnery, jako je Mongolsko. Ministr v projevu před zástupci českých a mongolských podnikatelů připomněl, že někdejší Československo bylo druhým nejvýznamnějším obchodním partnerem Mongolska až do druhé poloviny osmdesátých let. Mongolská mistryně zahraničních věcí Njamosoryn Tuja uvedla, že je třeba rozšířit vzájemný obchod, jehož obrat loni dosáhl šest miliónů dolarů. Řekla, že v Mongolsku je zaregistrováno 26 společných podniků s českou účastí a objem jejich investic dosahuje dvaceti miliónů dolarů.
Rozvoji ekonomických vztahů podle Tuji nic nebrání, jelikož mají například potřebné legislativní zázemí - dohoda o zamezení dvojímu zdanění byla uzavřena v roce 1997 a dohoda o vzájemné ochraně investic v roce 1998.
Místopředseda Svazu průmyslu a dopravy České republiky Stanislav Kázecký informoval mongolské podnikatele o současné situaci v českém průmyslu. Prudký pokles česko-mongolského obchodu v posledních deseti letech vysvětlil i tím, že některé české podniky poměrně neuváženě opustily své pozice na tradičních trzích.