Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Česká politika potřebuje změny

  0:01aktualizováno  0:01
Unie svobody se dočká patrně úplně všeho hořkého. Druhou stranu, která by si sama tak tvrdě ubližovala, asi nemáme. Jde do evropských voleb se záhadným a nesrozumitelným plakátem: malý šašek a velká tvář, která se dusí sáčkem, plus evropské hvězdičky.

Co tím je myšleno, bůh suď. Ostatně US pro jistotu na plakátě ani není napsaná.

Volič si může marně lámat hlavu, kdo se to zas zbláznil. Ale je to jedno, kdo by US chtěl volit, nenajde ji. Zmizela pod zcela novým krkolomným názvem, který si spletete s desítkami podobných.

Po volbách učiní US tvrdé závěry. V případě neúspěchu odejde z koalice. Místa ve vládě si však, jak naznačuje předseda Mareš, ponechá. To má svou logiku. US se porážky ve volbách dočkat nemůže. Každý výsledek voleb, i půl procenta, bude pro ni úspěch.

Co bude s vládou po volbách, je lákavé téma. Ti unionisté, kteří ve vládě jsou, v ní budou chtít zůstat, to je unijní i lidská přirozenost. Odbojná křídla zesílí svůj tlak: pryč z vlády, pryč ze smrtonosné náruče socialistů. US tedy z koalice odejde, ale zůstane ve vládě, čerti, vyznejte se v tom sami.

Otázkou bude, kdo dnes US ještě potřebuje. Na komunistickém sjezdu zřejmě posílí vůdce Grebeníček, pro ČSSD nepřijatelný. Lidovci mají v ohni dvě želízka, pravé i levé, podrží každou vládu.

Až US vypije poslední svou krev, zůstane před socialisty jediná možnost: menšinové vládnutí s lidovci. Nemusí být zcela neúspěšné, protože hlasy unionistů mohou tiše zastoupit modernisti z KSČM.

Když se nehodlá modernizovat jejich strana, proč nepodpořit socialisty? Může také být, že ani hlasy padlých unionistů se proti vládě nepostaví. Pro unii to není nic překvapivého, držet vládu, z níž jsme odešli.

Česká politika je černá bedna. Dávej dovnitř, co chceš, nikdy nevíš, co vyleze ven. Víš jediné: uvnitř se koušou dva neviditelní kocouři. Jestli v tom chumlu bude US, či nebude US, je důležité jen pro US. Vláda tu bude i bez ní, ona tu bez vlády už nebude.

Nejhorší je, když se politika bojí změn. Nehýbat s ničím, nebo přijdou komunisti do vlády - to je strašák, který je do Strakovky může naopak přivést. Česká politika změny potřebuje. Nehybnost, jak známo, je hnití. A v hnití kvetou komunisti.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Nemocnice spoléhala na sestřičky z Ukrajiny, zastavilo je ministerstvo

Ilustrační foto.

Do Liberce jich mělo nastoupit třicet. Místo toho zůstávají dál na Ukrajině. Krajské nemocnici v Liberci nevyšel plán...

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...

Zákulisí sněmu SPD: zákaz natáčení a vyptávání. A na záchod s ochrankou

Celostátní konference hnutí SPD (9.12.2017).

Žádná záznamová zařízení, zákaz natáčení a dozor přísné ochranky. Tak z pohledu novináře vypadala celostátní konference...Najdete na iDNES.cz