Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Česká policie poprvé hledá pedofila z ICQ

  6:00aktualizováno  6:00
Čeští policisté začali řešit zřejmě první případ zneužívání internetových komunikátorů pedofily. Ti podle zjištění iDNES.cz stále častěji získávají erotické materiály přes webkamery. Poprvé se však pedofil snažil, aby se mu před kamerou svlékla česká dívka.
Pedofilové si nahrávají děti přes webkameru

Pedofilové si nahrávají děti přes webkameru | foto: Archiv

ČTĚTE TAKÉ:
Pedofilové si natáčí nahé děti po internetu

Před týdnem se iDNES.cz ozvala 12letá dívka z Prahy, která se dostala do kontaktu s pedofilem přes internetový komunikátor ICQ.

Neznámý muž si s ní nejdříve povídal v angličtině a podařilo se mu ji přimět, aby si zapnula webkameru. Když ji později vyzval, aby si svlékla tričko a začal být sprostý, konverzaci ukončila. - více zde

Vedoucí oddělení informační kriminality z Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Karel Kuchařík iDNES.cz potvrdil, že policisté již podobné zneužívání internetových komunikátorů zaznamenali.

"Je zaznamenáván celosvětově narůstající výskyt pornografického materiálu s dětmi, který je pořízen přes komunikační aplikace umožňující též použití webové kamery. Vytipované komunikující děti jsou ze strany pachatele přesvědčovány k erotickým aktivitám právě před webovou kamerou. Pachatel pak tento záznam dále šíří," uvedl kriminalista.

Zneužití komunikátorů je v ČR neobvyklé
Podle něj však policisté dosud neřešili případ, kdy by byl v podobném případě pachatel a nebo oběť z Česka. Alespoň jim nikdo takový případ nepředal ani nenahlásil.

"Nicméně šíření těchto materiálů jsme zaznamenali i u případů, které jsou u nás šetřeny a kde byl právě tento pedofilní materiál součástí zajištěných důkazů," podotkl.

Podobný případ v Česku nezaznamenalo ani pražské mravnostní oddělení, které na nich s internetovými specialisty spolupracuje. "Nic takového jsme dosud neřešili. Toto je zcela nový způsob, se kterým jsme se ještě nesetkali," potvrzuje vedoucí mravnostního pražské policie Jan Machuta.

Nejčastěji podle něj policisté řeší, že si někdo po internetu domluví schůzku a pak si ani neověří, kolik je dívce let. "Často to pak řešíme jako pohlavní zneužívání, někdy i znásilnění," podotkl.

Za natáčení hrozí až osm let
Vytváření podobných záznamů, kdy pedofil zasahuje do pohlavní sféry dítěte, je podle Kuchaříka klasifikováno jako pohlavní zneužívání jiným způsobem. Za to hrozí trest vězení od jednoho roku do osmi let. Pokud materiály někdo šíří dál, dopouští se trestného činu ohrožování mravnosti.

Oddělení internetové kriminality si vyžádalo od iDNES.cz podrobné informace k tomuto případu. "Pachatel se mohl dopustit trestného činu ve stadiu pokusu," dodal Kuchařík.

Policisté se shodují, že těmto případům se dá předcházet. "Rodiče by měli dávat pozor na to, co jejich děti na internetu dělají a nenechat je celý den sedět bez dozoru u počítače," uvedl Machuta.

Právě dětem, které přišly na internetu do kontaktu s pedofilem, má pomoci nová krizová linka. Kromě psychologů se na ní podílejí i policisté. Provoz by měla zahájit do konce roku. Čeká se, zda bude financována z fondů Evropské unie. - více zde

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Opilec bloudil lesem. Zachránil ho hovor s otcem, který navedl policisty

Ilustrační snímek

Telefonát otci zachránil opilého mladíka, který zmateně bloudil lesem na okraji Brna a obával se umrznutí. Nakonec...

Vandal zdemoloval náhrobky na hřbitově, přitom už měl být ve vězení

Vandal poničil na hřbitově jedenáct hrobů. Když ho policisté dopadli, ukázalo...

Jen dva dny stačily policistům z Olomoucka na vypátrání vandala, který na jednom z tamních hřbitovů poničil část...

V rychlém pruhu na D5 stálo auto, nebezpečnou situaci natočila záchranka

Odstavené auto v levém pruhu dálnice ohrožovalo ostatní řidiče

Krajští záchranáři upozornili na nebezpečnou situaci, kterou zaznamenali dopoledne na dálnici D5 u Plzně, kde stojící...

Najdete na iDNES.cz