Gang verboval chudé Čechy, za sto tisíc vozili pervitin do Japonska

  • 8
Čeští policisté se podíleli na odhalení a usvědčení mezinárodní skupiny pašeráků drog. V rámci operace Sake byli v Česku zadrženi tři lidé. Gang pašoval pervitin z Turecka a Arménie do Japonska. V Česku v chudých lokalitách verbovali kurýry, kteří si ve dvojici přišli zhruba na sto tisíc za jednu cestu.

„Metamfetamin pocházel z Iránu, kde se gram této látky dá koupit v přepočtu za cca 200 korun, přičemž v Japonsku se prodejní cena metamfetaminu pohybuje kolem 19 tisíc korun za jeden gram,“ sdělila mluvčí Národní protidrogové centrály Barbora Kudláčková.

Detektivové podle ní na případu pracovali tři měsíce. Podařilo se jim odhalit organizátory skupiny, kteří se zdržovali ve Velké Británii, a zadokumentovat pět převozů metamfetaminu do Japonska.

Japonská policie pak zadržela muže a ženu přímo při pokusu o dovoz zhruba 2 kilogramů pervitinu, drogy známé také jako metamfetamin. Droga byla ukrytá ve dvou kufrech.

Na letištích ve Velké Británii pak policisté zadrželi dva Slováky, kteří se pokoušeli přivézt z Turecka a Arménie do Británie celkem asi 5 kilogramů drogy. Ta měla s největší pravděpodobností rovněž skončit v Japonsku.

Slovák organizoval najímání kurýrů v Česku

Policisté rovněž zatkli v hotelu v turecké Antályi Slováka, žijícího v Česku, přímo ve chvíli, kdy přebíral od jednoho Turka zavazadlo se dvěma kilogramy metamfetaminu, který měl putovat přes Británie do Japonska.

„Tento zadržený slovenský občan byl hlavním podezřelým v operaci Sake v České republice, kde organizoval najímání kurýrů pro výše uvedené cesty. V Turecku byl odsouzen k trestu odnětí svobody v délce trvání 10 let,“ doplnila Kudláčková.

Většinou byli na převoz drogy najatí manželé, sourozenci, nebo to byli náhodně vybraní lidé. To mělo podle mluvčí znesnadnit jejich odhalení.

„Kurýři cestovali letecky z Prahy a Vídně do Turecka nebo Arménie, kde každý dostal speciálně upravený kufr s ukrytým cca kilogramem metamfetaminu. S kufry poté kurýři odcestovali letecky přes Abú Zabí nebo Dubaj do Japonska na letiště Narita v Tokiu,“ popsala Kudláčková.

Odměna za cestu: 100 tisíc plus ubytování

V Tokiu pak kurýři předali kufr s drogou a dostali odměnu zhruba 100 tisíc korun na pár. Organizátoři jim také hradili veškeré cestovní výdaje a ubytování. „Součástí této mezinárodní organizované skupiny byli pachatelé z řad občanů Iránu, Turecka, Slovenska a České republiky,“ vypočetla policejní mluvčí.

Podle Kudláčkové organizátoři pro pašování najímali kurýry v Česku zhruba od roku 2011. Většinou se zaměřili na lidi pocházející ze sociálně slabých regionů nebo na ty s významnými ekonomickými problémy. „Na verbování kurýrů se zpravidla podílejí čeští nebo slovenští občané, ale v pozadí vždy stojí kriminální skupiny cizího etnického původu,“ doplnila mluvčí.

„Ceny metamfetaminu na japonském nelegálním trhu jsou podstatně vyšší nežli na evropských trzích a dá se předpokládat, že snahy o vysílání českých kurýrů budou i nadále pokračovat,“ podotkla Kudláčková.

Tři podezřelí, které policie zatkla v Česku, skončili ve vazbě. Jsou obviněni z pokusu o nedovolenou výrobu a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy, hrozí jim až 18 let vězení. Současně se rozhoduje o vydání Slováka zadrženého v Británii k trestnímu stíhání do Česka.

Koncem června 2015 byli v Japonsku odsouzeni zadržení kurýři. Podle tamního práva jim soud uložil za nelegální dovoz stimulantu tresty od 7 do 10 let vězení a pokuty až 6 milionů japonských jenů.


Video