Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Česká nemocnice ještě nestojí

  18:48aktualizováno  18:48
Česká vojenská polní nemocnice se v irácké Basře oproti plánům ještě nezačala stavět. Britští ženisté zjistili, že vybrané místo je natolik podmáčené, že ji tam nelze postavit, hlásí z Basry zpravodaj ČRo1-Radiožurnálu.

INFOGRAFIKA:
Schéma polní nemocnice

Britové tak spolu s českými vojáky a velvyslankyní v Kuvajtu Janou Hybáškovou hledají náhradní prostory. "Město Basra je postavené na nízkých naplaveninách, takže je podmáčené téměř všude. Někde je z tohoto hlediska situace horší, jinde lepší, ale nikde ideální," řekla ČTK velvyslankyně Hybášková.

Zatím se zdá nejlepší prostor u bývalé vojenské nemocnice v Basře. Hybášková uvedla, že pro umístění nemocnice bylo stanoveno pět hlavních kritérií, a zvolená lokalita musí nakonec vyhovovat všem. Prvním požadavkem je, aby umístění vyhovovalo obyvatelům, tedy bylo blízko k husté zástavbě chudinských čtvrtí (bohatí zpravidla humanitární ošetření tolik nepotřebují).

Druhým je strategická hodnota polohy - místo musí být uhájitelné před případnými choutkami davu na rabování, a také musí být snadno zásobovatelné. Až na dalším místě je stavební vhodnost, tedy aby místo nepotřebovalo velké úpravy. Podmáčenost lze řešit vysypáním místa silnou vrstvou štěrku, protože ale ten se musí dovážet až z Kuvajtu (v okolí Basry lze těžit leda písčité bahno), je žádoucí, aby tohoto štěrku bylo zapotřebí co nejméně.

Následuje vhodnost "ideologická", aby umístění neprovokovalo třeba z náboženských či jiných důvodů. Tato otázka se řeší jednáním s místními orgány.

Posledním, ale neméně závažným požadavkem je, aby nemocnice byla poblíž nějakého většího iráckého špitálu, a to jednak kvůli širšímu zázemí, jednak kvůli přesměrovávání pacientů.

Mezitím příslušníci sedmé vojenské polní nemocnice poprvé vyrazili do jihoirácké Basry. Měli by se seznámit s podmínkami na místě a také s prací, která je čeká. Také dnes přivezli naši vojáci do Basry více než 70 kubíků pitné vody. Necelou polovinu věnovali Všeobecné nemocnici a zbytek je distribuován na pěti místech v chudinkých čtvrtích Basry. Přímou ochranu přitom českým vojákům poskytují jejich britští kolegové vybaveni těžkou vojenskou technikou.

České zdravotní týmy budou zpočátku do Basry každé dva dny dojíždět a poskytovat tam ambulantní péči. Polní nemocnice by totiž měla začít plně fungovat až koncem dubna.

DÁLE ČTĚTE:
Předvoj lékařů vyrazil do Basry
Basra žízní, sužují ji epidemie
Do irácké mise vyrazil první Ruslan

Autoři: ,


ZPRÁVY: Slzný plyn, vodní děla a ohně v ulicích BejrútuHlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

ZÁPISNÍK. Miss America a vůdkyně Bobo. Papež poskytl interview

Miss America 2014 Nina Davuluri. Někteří Američané ji šmahem odsoudili jako...

Hrozné, Miss America je mohemedánka. Pinožení u klausistů. Proč na rozdíl od Němců odsuzujeme velkou koalici. Rozhovor...

ZÁPISNÍK: České sebebičování. Přijali jsme Mnichov a vůbec

Edvard Beneš před svou vilou

Obama přestal kouřit kvůli své ženě a lidem chybí nadhled. Říkáme, že jsme nejhorší a že se Beneš v roce 1938 choval...

ZÁPISNÍK: Také Američané nadávají na svoji politiku

Američtí váleční veteráni navštívili památník druhé světové války ve

Spojené státy se přirovnávají k banánové republice a k ­Itálii. Americká konzervativní Tea Party žije v bublině. V...Najdete na iDNES.cz