Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Česká muzea vrátí nacistický lup

  7:26
Nejméně sedm tisíc uměleckých předmětů včetně obrazů od Alfonse Muchy nebo Gustava Klimta vrátí česká muzea rodinám původních majitelů - většinou obětí holocaustu. Jde o díla, která zkonfiskovali nacisté v době okupace a která se po válce stala majetkem státu. Nový zákon přijatý letos v létě umožňuje, aby se o restituci uměleckých předmětů ucházeli i lidé, kteří nemají české občanství. Mnoho potomků obětí holocaustu žije v cizině a jejich předchozí restituční nároky byly proto zamítány.

JAK ŽIDÉ PŘICHÁZELI O UMĚLECKÁ DÍLA

1938, říjen
- Pomnichovské nařízení znemožňuje z Československa vyvézt jednotlivé umělecké předměty nebo sbírky bez povolení.
1939, červen - Říšský protektor vydává základní předpis, který upravoval možnost disponovat se židovským majetkem v protektorátu a na jehož základě začaly rozsáhlé konfiskace. Postupně je Židům zakazováno nabývat, zastavovat a prodávat umělecké předměty a šperky v hodnotě nad deseti tisíc korun.
1940, říjen - Veškerý vývoz uměleckých památek je možný jen se souhlasem říšského protektora. Do této doby museli Židé přihlásit mimo jiné všechny umělecké předměty.
1941, říjen - Začínají hromadné transporty do koncentračních táborů.
1945 a 1946 - Dekrety a zákony umožňují zahájení restitucí majetku.
1948 - Nástup komunistů k moci zpomalí a nakonec znemožní nedokončené restituční případy.
2000 - Nový zákon umožňuje restituci po roce 1989 nevydaného majetku majitelům a jejich potomkům, i když mají cizí občanství.
Pro některé galerie bude tato snaha o vyrovnání se s dluhy minulosti značně bolestná. Pravděpodobně tak přijdou o hodnotné části svých fondů.

"Z hlediska právního ani morálního není co řešit. Sbírku vydáme," říká Petr Beránek, ředitel Galerie výtvarného umění v Ostravě, kde se nachází jedna z nejcennějších kolekcí, zahrnující díla Munchova, Kokoschkova, Klimtova či Úprkova a Slavíčkova. V Moravské galerii v Brně se pak možná budou muset rozloučit s klíčovým souborem kreseb starých evropských mistrů.

Expertní komise vedená vicepremiérem Pavlem Rychetským během své roční práce dosud nalezla v galeriích a muzeích na sedm tisíc předmětů, ale toto číslo není ještě konečné.

Při ministerstvu kultury v současné době vzniká internetová stránka, na níž budou vystaveny informace o nalezených dílech.

"Bude tam text s názvem, autor a u vybraných důležitých děl i fotografie, například u děl od Signaca, Renoira, Utrilla," říká ředitel odboru muzeí a galerií ministerstva kultury Pavel Jirásek o internetovém katalogu, který by měl být zprovozněn do začátku nového roku.

Česká republika se tak přiřadí k Francii, Velké Británii, Německu, Rakousku, Maďarsku či k řadě amerických institucí, kde podobné stránky již fungují.

Nejvíce dohledaných děl je v Národní galerii, která už předala Židovskému muzeu v Praze přes šedesát obrazů. Židovské muzeum získalo i známý obraz Paula Signaca s názvem Paříž na Seině, který pochází ze sbírky židovského továrníka Emila Freunda. Dílo zůstává jako zápůjčka ve stálé expozici moderního umění galerie a je doplněno cedulkou s informací, že jde o majetek oběti holocaustu. V Ostravě i v Brně zatím čekají, zda se potomci původních vlastníků znovu přihlásí.

STÁT CHCE NAKUPOVAT
V ostravské galerii opatrují cennou sbírku, která původně patřila vítkovickému továrníkovi a sběrateli umění Oskaru Federerovi. Nacisté ji zkonfiskovali poté, co Federer s rodinou v březnu 1939 uprchl z Československa. Jeho potomek, žijící v Kanadě, se o díla po roce 1989 již jednou ucházel. Žadatel však neměl české občanství a soud nárok zamítl. Tuto překážku nový zákon překonává.

Federerova kolekce je jedním ze stavebních kamenů sbírkového fondu ostravské galerie. "Ministerstvo kultury by se mělo pokusit vykoupit alespoň část sbírky zpět. Naše sbírka evropského umění by byla ztrátou těchto děl citelně zasažena," říká ředitel galerie Beránek.

"Jistě bychom chtěli alespoň prioritní díla získat zpět," říká Jirásek. Ministerstvo má ovšem velmi omezené prostředky na výkup uměleckých děl takové kvality.

Petr Beránek by považoval za nejšťastnější to řešení, kdyby Federerův potomek zanechal sbírku svého otce jako dlouhodobou zápůjčku v galerii. "A snad lze říci, že by to bylo i v souladu s tím, co zamýšlel sám Oskar Federer," uvažuje Beránek. Upozorňuje, že Federer byl s Ostravskem a tamním uměleckým děním velmi spjat, kromě jiného byl štědrým donátorem spolku Domu umění, předchůdce ostravské galerie.

TAKÉ V BRNĚ DÍLA VRÁTÍ
Podobně jako v Ostravě se k nové vlně restitucí stavějí i v Moravské galerii v Brně, kde schraňují uměleckou kolekci, jejímž původním vlastníkem byl brněnský židovský právník Arthur Feldmann. O získání sbírky se v roce 1995 pokoušel Feldmannův vnuk Uri Peled, nyní žijící v Tel Avivu. Neúspěšně, neboť ani on nesplňoval tehdy nutnou podmínku státního občanství. "Soud tedy řízení zastavil a pan Peled od té doby žádný další oficiální krok neučinil," říká ředitelka galerie Kaliope Chamonikolasová.

Chamonikolasová je připravena vyhovět možnému požadavku na navrácení děl. I brněnskou galerii by však ztráta tohoto uměleckého souboru značně poznamenala. "Jde o díla, na kterých je naše sbírka postavena," říká ředitelka.

Uri Peled v telefonickém rozhovoru z Tel Avivu minulý týden potvrdil, že o novém restitučním zákonu ví a že se hodlá o díla svého předka ucházet.

RÝSUJÍ SE SOUDNÍ SPORY
Nový zákon zde je, přesto nemusí být převod děl na staronové majitele, respektive na jejich potomky bez problémů. "Zákonu chybí prováděcí předpis. Neví se, co dál, které pracoviště to bude vyřizovat," říká Michaela Hájková ze Židovského muzea v Praze.

Zatímco na ministerstvu kultury říkají, že předání je v kompetenci příslušné galerie či muzea, naopak vedení ostravské i brněnské galerie tvrdí, že navrácení sbírky musí jednoznačně probíhat za asistence Dostálova úřadu.

"Lidé by se měli hlásit institucím, které mají dílo ve správě, a mělo by jim být podle zákona vráceno.

Pokud průkaznost nebude dostatečná, musí rozhodnout soud," tvrdí ovšem šéf odboru muzeí a galerií ministerstva kultury Jirásek.

"Rozhodující instancí musí být v každém případě ministerstvo kultury, a to i když budeme mít soudní výrok," oponuje za galerie Kaliope Chamonikolasová.

Tajemník Federace židovských obcí Tomáš Kraus přitom upozorňuje, že některé nároky na navrácení děl skutečně mohou vyústit v soudní spory. Jde o to, že ve sbírkách zdejších institucí se nacházejí i takzvané dary, které tam Židé deponovali před svým útěkem z republiky, protože tento majetek už nemohli vyvézt.

Zvláštním případem jsou pak vynucené dary, kterými si vlastník "vykupoval" výjezdní povolení.

"Dovolili člověku odjet, a i něco si z majetku vzít za cenu, že se zbytku vzdává. A teď argumentují, že se toho dobrovolně vzdal, a je jim jedno, že jinak by se ven nedostal," říká Kraus.

KDO MÁ TEDY NÁROK?
Tomáš Kraus ukazuje na další slabé místo výkladu zákona. Už nyní se podle něj objevily případy, kdy žádost podaná na jeho základě byla zamítnuta, protože nešlo o přímého potomka. Kraus míní, že by do restitucí měli být zahrnuti i jiní příbuzní. "Ze zákona nevyplývá, že by to měl být jen syn nebo vnuk," říká Kraus.

Ministerstvo ovšem tvrdí, že zákon mluví jen o přímých potomcích. "Díla, která byla od 29. 9.

1938 do 4. 5. 1945 židovským majitelům konfiskována a která jsou nyní ve vlastnictví státu, budou bezúplatně převedena na osoby, jež je před odnětím vlastnily, či na jejího manžela, či potomky pokud původní majitel a manžel zemřeli," cituje zákon Jirásek.

Ani výrok vicepremiéra Rychetského z říjnové konference o holocaustu ve Vilniusu není jednoznačný. "Zákon se vztahuje na osoby fyzické - ať již přímé oběti holocaustu anebo jejich potomky," řekl Rychetský.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Spousta obětí střelby mohla být zachráněna, řekla Rakušanovi matka oběti

25. dubna 2024  16:02

Aktualizujeme Na jednání výboru pro bezpečnost Sněmovny kvůli snaze opozičního ANO zřídit vyšetřovací komisi k...

Soud zrušil odsouzení Weinsteina za sexuální delikty, nařídil nový proces

25. dubna 2024  15:46,  aktualizováno  15:52

Aktualizujeme Newyorský odvolací soud ve čtvrtek zrušil odsouzení někdejšího hollywoodského producenta Harveyho...

Pořadatelka nahé párty dostala v Rusku pokutu, provinila se kritikou války

25. dubna 2024  15:14

Moskevský soud ve čtvrtek uložil pokutu 50 tisíc rublů (asi 12 750 korun) televizní moderátorce a...

S vládou nemá smysl pokračovat v jednáních, a to ani za účasti prezidenta, řeklo ANO

25. dubna 2024  10:15,  aktualizováno 

V atriu Poslanecké sněmovny proběhla tisková konference stínové vlády hnutí ANO. Poslanci mluvili...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...