Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Česká Lípa zrušila kočárkovou vyhlášku

  10:43aktualizováno  10:43
Česká Lípa ve středu zrušila kontroverzní vyhlášku o veřejném pořádku. Ta lidem mimo jiné zakazovala nechávat na území města kočárky s dětmi bez dozoru. Platila několik měsíců a její zrušení nařídil krajský úřad. Negativně se vyjádřilo i ministerstvo vnitra.

Za kočárky bez dozoru strážníci během několika měsíců platnosti předpisu nikoho nepokutovali. Vyhlášku město zavedlo jen pár měsíců poté, co žena v nedalekém Liberci unesla malou Gabrielu. - více zde

"Posuzovali jsme, zda je vyhláška v mezích zákona či zda ho nepřekračuje. Nakonec jsme České Lípě doporučili, aby vyhlášku minimálně v některých ustanoveních změnila," uvedl Karel Ulmann, vedoucí legislativního a právního oddělení na Krajském úřadu v Liberci.

"Je to ale složitá věc. Některá ustanovení sice vypadají logicky jako úplný nesmysl, ale právně to tak jednoznačné není."

Vyhlášku Česká Lípa vydala v červnu letošního roku, o měsíc později se proti ní zvedla bouře nevole mezi lidmi a v médiích. Rozruch přitom způsobila jediná věta: "Na žádném veřejném prostranství na území města Česká Lípa mimo vyhrazená místa se zajištěným hlídáním dětí nesmí být ponechán bez dozoru kočárek s dítětem."

Bylo napsáno ve vyhlášce. Zejména matkám se nelíbilo, že vyhláška omezí jejich možnosti při nakupování. "S kočárkem do prodejen nesmíme, a tak ho musíme nechat na chvilku venku. Za to nás chtěli trestat, ale přitom by se měli spíš zamyslet, proč s kočárkem všude nemůžeme. Jako by byly malé děti nějaký odpad," řekla Jitka Dohnalová z České Lípy.

Lidé kritizovali také to, co všechno si úředníci vůči lidem dovolí.

"Rádoby moudří úředníci napravují chyby nezodpovědných matek a chtějí je vychovávat a trestat za to, že se nestarají o své děti. Je to nebezpečné myšlení, které může být na první pohled i sympatické, protože pro pořádek a pro přehled, je přece každý řádný občan," napsal MF DNES právník Josef Svoboda.

Město vyhlášku obhajovalo tím, že chtělo předejít únosům dětí. "Nejde o nic jiného, než o prevenci a bezpečnost našich dětí. Autoři vyhlášky chtěli předejít tragédii, o které se u nás mluví až tehdy, když k ní dojde," řekl českolipský starosta Petr Skokan, jehož úřad dokonce zveřejnil statistiky dětských únosů a pohřešovaných dětí.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Babiš slyšel podmínky ČSSD. ANO zatím nehodlá nabízet jiného premiéra

Šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka, úřadující šéf strany Milan Chovanec a...

Andrej Babiš zahájil jednání o nové vládě a jako možného partnera oslovil ČSSD. „My se do vlády netlačíme. Není to...

Řidiči kamionů v koloně na D1 zahájili přestávku, rozjet se jim nechtělo

Sněžení způsobilo kalamitu na D1 (16. ledna 2018).

Desítky kilometrů dlouhá kolona, která se od úterý tvořila před nehodou na 99. kilometru dálnice D1, se ráno začala...

O Čapím hnízdu bude rokovat i výbor Evropského parlamentu

Evropský parlament. Ilustrační snímek.

Případem Čapí hnízdo se bude zabývat kontrolní výbor Evropského parlamentu. Příští úterý se bude ptát komisaře Evropské...

Najdete na iDNES.cz