Prezident ČLK Milan Kubek na snímku z listopadu 2015

Prezident ČLK Milan Kubek na snímku z listopadu 2015 | foto: Václav Šálek, ČTK

Nejde nám jen o platy. Chceme řešit krizi, reaguje na Babiše šéf lékařů

  • 169
Prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek prohlásil, že hlavním cílem kampaně Zdravotnictví volá o pomoc je snaha nalézt politické řešení hluboké personální krize. Lékařům podle Kubka nejde jenom o zvýšení platů. Napsal to v otevřeném dopise, kterým reaguje na ministra financí Andreje Babiše.

Kubek reagoval na otevřený dopis, který mu Babiš napsal minulý týden. Ministr v něm mimo jiné uvedl, že ve zdravotnictví je peněz dost, ale příliš se jimi mrhá (více o otevřeném dopise Babiše zde). Kubek na jeho slova reagoval stejnou formou na webu ČLK s tím, že o zvýšení platů lékařů prioritně nejde.

„Cílem naší informační kampaně je ukázat na skutečný stav českého zdravotnictví, které je v hluboké personální krizi, a přinutit politiky, aby konečně začali tento problém řešit. Samozřejmě s vědomím, že bez valorizace ceny práce v Seznamu zdravotních výkonů, bez férových úhrad od zdravotních pojišťoven, bez spravedlivého odměňování a bez dodržování zákoníku práce žádné řešení neexistuje,“ napsal v dopise Kubek.

Soukromí lékaři

Prosté navýšení platů lékařů v nemocnicích problémy českého zdravotnictví nevyřeší, prohlásila v pondělí Koalice soukromých lékařů (KSL). Reagovala tak na požadavek České lékařské komory (ČLK), aby platy v nemocnicích rostly každoročně přinejmenším o deset procent.

S ČLK se shoduje v tom, že práce lékaře je v Česku málo ohodnocena. Rozdíl ale je v pohledu na to, koho nejvíc postihují současné problémy. "Za chybu považujeme, že nedošlo k dostatečné redukci a restrukturalizaci lůžkových zařízení. Tyto kroky by mohly výrazně pomoci vyřešit nedostatek lékařů a zdravotních sester v některých zařízeních," uvádí se v prohlášení KSL.

Pokud je personální situace některých nemocnic opravdu vážná, bylo by podle KSL vhodné zrušit nemocniční ambulance vyjma pohotovostních, příjmových a superspecializovaných. "V naprosté většině regionů ČR by ambulantní zařízení byla schopna péči převzít," uvedla KSL.

Prezident ČLK pak odmítl, že by se lékařská komora pokoušela založit politické hnutí. Narážel tím na kampaň s názvem Zdravotnictví volá o pomoc. V prvních fázích by měla být vedena na sociálních sítích a vrcholit by měla na podzim v době konání krajských voleb. Zdravotnictví by se díky kampani ČLK mělo stát hlavním předvolebním tématem.

Ministr Babiš ve svém dopise z minulého týdne zdůraznil, že by ČLK měla zůstat nepolitickou organizací. „Obávám se, že ČLK plní roli odborových organizací a ztrácí legitimitu svých členů,“ uvedl Babiš.

Podle ČLK přišlo zdravotnictví v letech škrtů a nenavyšování odvodů o 30 miliard korun, resort je katastrofálně podfinancovaný. Tyto peníze by měl stát do zdravotnictví vrátit ve vyšších odvodech.

Spor o efektivitu českého zdravotnictví

Podle Babiše ale jsou odvody 63 miliard korun nyní nejvyšší. Růst výběru pojistného a valorizace plateb státu přinese mezi roky 2013 až 2016 systému 33,1 miliardy korun. Peníze, jejichž množství bude vždy omezené, nejsou vynakládány efektivně, uvedl Babiš s odkazem na korupci při nákupech ve zdravotnictví a na neúměrně vysoký počet akutních lůžek, kontaktů s lékařem či hospitalizací.

Milan Kubek zpochybnil Babišova tvrzení o neefektivitě systému. Podle hodnocení Euro Health Consumer Index 2015 je české zdravotnictví vysoce efektivní, zatížené jen minimální mírou korupce a díky nízkým mzdám i velmi levné.

Plán na záchranu zdravotnictví by měl podle ČLK zahrnovat pravidelnou valorizaci odvodů státu či zavedení zdravotní daně na tabák a alkohol, spravedlnost v úhradách zdravotních pojišťoven, valorizaci ceny práce o deset procent každý rok, zvyšování platů ve zdravotnictví minimálně o deset procent každý rok, sjednocení odměňování ve státních i soukromých nemocnicích, zjednodušení specializačního vzdělávání lékařů a uzákonění kompetencí pro ČLK ke kontrole personálního zajištění lékařských služeb (více o požadavcích lékařů zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video