Ověřovat pravost léků je zbytečné, padělky tu nemáme, zlobí se lékárníci

  12:48aktualizováno  12:48
Už za necelý půlrok by měli lékárníci pomocí čtečky a speciálního kódu ověřit pravost každého vydaného balení léků. Systém však podle České lékárnické komory není dostatečně připravený. Lékárníci proto navrhují buď odložit jeho začátek, nebo snížit pokuty za jeho neplnění. Ministerstvo zdravotnictví kritiku ze strany ČLnk považuje za neférovou.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Radek Miča, MAFRA

Už od 9. února 2019 by měli lékárníci před vydáním všech léků ověřit jejich pravost porovnáním speciálního kódu na jejich krabičce s kódem v celoevropském úložišti.

Česká lékárnická komora (ČLnK) se zaváděním nového systému nesouhlasí. „Aby to opravdu toho 9. února začalo fungovat, tak potřebujeme daleko lepší součinnost se státní správou. V tomto případě konkrétně se Státním ústavem pro kontrolu léčiv,“ nastínil na pondělní tiskové konferenci prezident komory Lubomír Chudoba.

Podle něj také chybí informace, jak postupovat, když systém lék při ověřování neschválí. „Potřebujeme to nejenom pro sebe, ale i pro naše softwarové firmy, které musí nové postupy implementovat do našich lékárenských programů a musíme je vyzkoušet,“ doplnil.

Pro pacienty bude nový systém představovat jen několik sekund strávených v lékárně navíc. Lékárnám, kterých v Česku funguje zhruba 2 500, se však podle Chudoby kvůli pořízení techniky a vyškolení personálu zvýší náklady o přibližně 500 milionů ročně. Tyto investice by sice měla kompenzovat úhradová vyhláška, lékárny však podle svých slov zatím „nedostaly na tuto novou povinnost ani korunu“.

Připravovaná novela hrozí vysokými pokutami. „K problémům v práci se systémem bude v prvním roce jeho užívání docházet už jen pro jeho nepřipravenost a uživatelskou nepřívětivost,“ stěžují si lékárníci v tiskové zprávě. Žádají proto odložení sankcí minimálně o rok. 

„Lékárníci jsou členy všech pracovních skupin na ministerstvu a jsou tak bezprostředními účastníky všech zásadních změn, které se jejich segmentu dotýkají. Útoky ze strany ČLnK proto považujeme za velice neférové,“ reagovala mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová. 

V souvislosti s požadavkem ČLnK na finanční kompenzaci za ověřování pravosti léčiv Štěpanyová uvedla, že lékárníci v rámci dohodovacího řízení uzavřeli dohodu se zdravotními pojišťovnami, která v této oblasti počítá s nárůstem úhrad o půl miliardy korun.

Vymáhat povinnost dodat lék do dvou dnů

Falešné léky nejsou podle předlohy ministerstva zatím v evropských lékárnách časté, jejich riziko je však na vzestupu. „Systém ověřování pravosti léčivých přípravků je zbytečný, protože v lékárnách v České republice se žádné padělané léčivé přípravky nevyskytují,“ oponují lékárníci.

Českým lékárnám dlouhodobě chybí desítky druhů léků, ty navíc často nejdou nahradit jinými. Podle zákona, který platí od loňského prosince, má pacient dostat lék na předpis nejpozději do dvou dnů. Za porušení této lhůty hrozí distributorovi od SÚKL pokuta až 20 milionů. To se však podle lékárníků neděje často. Proto se rozhodli podat na SÚKL správní žalobu.

„Byli jsme pověřeni jako představenstvo, abychom podali žalobu na nečinnost Státního ústavu pro kontrolu léčiv,“ uvedl Chudoba. „Je nutné se daleko intenzivněji a důsledněji věnovat tomu, aby se touto situací zabýval a aby skutečně garantoval, že každá lékárna pro své pacienty léky do dvou pracovních dnů dostane,“ doplnil.

Ministerstvo zdravotnictví však oponuje tvrzením, že skutečná nedostupnost léčiv je v rozsahu do dvaceti léků ročně.„Zdůrazňujeme, že každý jednotlivý výpadek ministerstvo individuálně řeší. Naopak tedy vyzýváme Komoru, aby veřejnost nemátla a nešířila poplašné zprávy. Vnímáme to z její strany jako snahu získat mediální pozornost, velmi nás však mrzí, že tak činí na úkor českých pacientů,“ doplnila Štěpanyová.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Babiš: Jde o odporný útok na moje děti. Cílem je destabilizovat Česko

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Český premiér Andrej Babiš se ostře ohradil proti reportáži serveru Seznam Zprávy o údajném únosu jeho syna. Z...

Další z rubriky

Je to hyenismus. Muž na záznamu je zřejmě duševně nemocný, řekl Zeman

Miloš Zeman v pořadu Týden s prezidentem. (15. 11. 2018)

Prezident Miloš Zeman se v pořadu TV Barrandov Týden s prezidentem vyjádřil i k aktuální kauze okolo premiérova syna...

Havíři vyfotili v Beskydech medvěda. Stál od nás patnáct metrů, říkají

Medvěd v oblasti beskydské hory Smrk na Frýdecko-Místecku. (15. listopadu 2018)

Medvěda, který se pohybuje v oblasti beskydské hory Smrk, vyfotili dva muži. „Na ten zážitek nikdy nezapomeneme,“...

K příznakům schizofrenie patří pocity ohrožení, říká psychiatr

MUDr. Martin Anders (9.8.2017)

Reportáž portálu Seznam Zprávy o Andrejovi Babišovi mladším v Česku otevřela debatu o psychických nemocech. Podle...

Najdete na iDNES.cz