Proti chřipce se možná bude očkovat i v lékárnách. Lékaři to nechtějí

  14:37aktualizováno  14:37
Naočkovat proti chřipce by se pacienti mohli v budoucnu nechat nejen u lékaře, ale také v lékárnách. Alespoň to by si přáli lékárníci, kteří si od změny slibují vyšší proočkovanost Čechů. Lékaři a vakcinologové se však proti návrhu bouří. Informaci přinesl Radiožurnál.

Ročně v Česku onemocní chřipkou statisíce obyvatel, v jejím důsledku zemře každý rok přibližně 1 500 Čechů. Proočkovanost proti této nemoci je však dlouhodobě nízká, podle České vakcinologické společnosti se pohybuje okolo pěti až šesti procent. 

KVÍZ: Co víte o očkování?

Lékárníci to chtějí změnit – navrhují proto, aby se lidé mohli nechat naočkovat proti chřipce i přímo v lékárnách. „Vidíme to jako jednu z možností, jak zvýšit proočkovanost,“ komentovala pro iDNES mluvčí České lékárnické společnosti Michaela Bažantová.

Podle Radiožurnálu, který s informací přišel, by lékárníci museli projít školením, změnit by se muselo i samotné prostředí lékáren. 

„Nechceme dělat žádnou revoluci, chceme jako lékárníci naopak přispět k tomu, aby se zvýšilo povědomí obyvatel o užitečnosti očkování. Abychom přispěli i edukací k tomu, že se lidé nebudou tolik obávat a budou se i více dotazovat v lékárnách na tuto část poskytované zdravotní péče,“ sdělil Radiožurnálu prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba. 

V posledních letech podle Chudoby přistupují k podobnému kroku i další země jako Anglie, Irsko či Švýcarsko.  

Česká lékařská komora s tím však nesouhlasí. „Domníváme se, že očkování je věc, která patří do rukou lékařům, a ne lékárníkům,“ komentoval pro iDNES mluvčí České lékařské komory Michal Sojka. „Samozřejmě je to aplikace léku, lékař na to studoval. Ví, kterému pacientovi by to měl dát a kterému ne,“ vysvětlil. Léčba by podle Sojky navíc měla probíhat ve zdravotnickém zařízení a ne v lékárně.  

Myslíte si, že by se proti chřipce mělo očkovat i v lékárnách?

celkem hlasů: 717

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 9. listopadu 2018. Anketa je uzavřena.

Ne 376
Ano 278
Je mi to jedno 63

Podobný názor má i místopředsedkyně České vakcinologické společnosti Hana Cabrnochová. „Domníváme se, že Česká republika má dostatečnou síť registrujících lékařů, kteří znají anamnézu pacienta,“ uvedla. Podle Cabrnochové pak lékař může očkování upravit i s ohledem například na léky, které pacient užívá, nebo na jeho chronická onemocnění. 

I když jsou takové situace podle Cabrnochové vzácné, po vakcíně může dojít k alergické reakci. „Proto jsou pacienti instruováni, že po očkování musí nějakou dobu vždycky počkat v čekárně. Je to především prevence nějaké závažné alergické reakce,“ vysvětlila Cabrnochová. Právě ordinace lékařů jsou podle ní vybaveny jak léky, tak i pomůckami pro poskytnutí neodkladné první pomoci. 

„Chceme v první řadě působit na praktické lékaře a v případě, že očkování bude fungovat na úrovni praktických lékařů, můžeme následně uvažovat i o zahrnutí lékáren,“ uvedla mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová. 

Očkování v lékárnách by podle ní znamenalo změny v současné legislativě. „Lékárníci nemají v současnosti oprávnění k takovým úkonům. Nejedná se však pouze o úkon, ale o možné reakce, které mohou být s naočkováním spojeny,“ doplnila Štěpanyová.  

Očkování proti chřipce čekají od února nového roku další změny. Někteří pacienti budou muset nejdříve k praktikovi pro recept, poté si vakcínu osobně vyzvednou v lékárně a pak se vrátí zpět do ordinace, kde jim lékař injekci píchne. Týká se to však i látky proti klíšťové encefalitidě nebo žloutence typu A (psali jsme zde). 

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Babiš: Jde o odporný útok na moje děti. Cílem je destabilizovat Česko

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Český premiér Andrej Babiš se ostře ohradil proti reportáži serveru Seznam Zprávy o údajném únosu jeho syna. Z...

Šest stran vyzvalo Babiše k demisi, budou hlasovat pro nedůvěru vládě

Ilustrační snímek

Kvůli bobtnajícímu skandálu kolem Čapího hnízda šestice opozičních stran - ODS, Piráti, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 a hnutí...

V Letech u Prahy hořel sklad odpadu, hasiči požár likvidovali 21 hodin

Požár haly v Letech u Prahy je vidět na kilometry daleko. Kouř je cítit až v...

Téměř 21 hodin likvidovali hasiči v Letech u Prahy požár haly se 600 tunami elektroodpadu určeného k recyklaci. Zápach...

Další z rubriky

Babiš: Co se stalo, je puč Palermo. Můj syn trpí schizofrenií

Premiér Andrej Babiš hovoří s novináři. (14.11.2018)

Premiér Andrej Babiš označil bobtnající kauzu Čapí hnízdo doslova za „puč Palermo“. Řekl to po sérii schůzek s šéfem...

Tenistka Kvitová dodatečně převzala od prezidenta medaili Za zásluhy

Fotoarchiv KPR

Prezident republiky Miloš Zeman předal ve středu na Pražském hradě státní vyznamenání Petře Kvitové, uvedl mluvčí...

Učitelé prchají ze škol, protože jim chybí volnost, zjistila fakulta

Ilustrační snímek

Za jakých podmínek zůstanou mladí učitelé ve školství? Podle výzkumu odborníků z Pedagogické fakulty Masarykovy...

Vyhrajte poukaz na Rajče a potěšte své blízké kalendářem, fotoknihou a pexesem
Vyhrajte poukaz na Rajče a potěšte své blízké kalendářem, fotoknihou a pexesem

S příchodem sychravého počasí, padajícího listí a tmavých rán přichází i první myšlenky na nákup vánočních dárků. Letos nemusíte dlouho přemýšlet, potěšte své blízké výrobky z vlastních fotografií. Soutěžte o poukazy na fotoknihy, kalendáře nebo pexeso.

Najdete na iDNES.cz