Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Inspekce životního prostředí udělila loni pokuty za 136 milionů

  16:12aktualizováno  16:12
Česká inspekce životního prostředí v loňském roce provedla na 15 677 kontrol a rozdala pokuty za téměř 136 milionů korun. Částka meziročně klesla, na druhé straně se zvýšil počet uložených opatření k nápravě. Podle ředitele Erika Geusse jsou taková opatření lepší a mají reálný dopad na zlepšení životního prostředí.

Ilustrační snímek - likvidace skládky | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Nejvyšší pětimilionovou pokutu v loňském roce dostala společnost Demolice Recyklace s.r.o. za porušení zákona o odpadech. Firma použila směs odpadů o hmotnosti 47 328 tun k terénním úpravám na pozemcích v blízkosti Mýta na Rokycansku. V zemi byl zakopán recyklát stavebních odpadů, kusy betonu, zámková dlažba, asfalt nebo kabely.

Fotogalerie

Druhou nejvyšší pokutu ve výši 3,2 milionu korun dostala firma Capital group Service s.r.o. za protiprávní těžbu stromů ve druhé zóně CHKO Beskydy. Úmyslem bylo vybudování sjezdovky (více zde).

Celková výše pokut klesla o přibližně 13 milionů korun oproti roku 2014. Až o deset procent se naopak zvýšil počet pravomocně uložených opatření k nápravě - 345 rozhodnutí. Nejvíce pokut - 1 060 - udělila inspekce za odpady.

„Posuzování inspekce na základě udělených pokut není rozumné a nepřispívá k zlepšení životního prostředí. Pokuty tedy neopouštíme, ale za mnohem lepší považujeme dobře vypracované nápravné opatření, které ten subjekt nakonec dodrží,“ uvedl ředitel ČIŽP Erik Geuss.

Nápravná opatření se zadávají například provozovatelům skládek. Inspektoři poté ve stanovených lhůtách jezdí kontrolovat, zda byla opatření přijata. Pokud tomu tak nebylo, přistupuje inspekce k podnětu k ukončení provozu. „To je nejsilnější nástroj, který inspekce využívá. V minulém roce jsme uložili 44 pravomocných návrhů,“ dodal Geuss.

Inspekce bude nakupovat techniku. Na lidské zdroje nezbylo

V letošním roce budou inspektoři pokračovat v systematických kontrolách. Budou se týkat například malých vodních elektráren a přilehlých jezů. Někteří majitelé během minulého léta odebírali většinu vody a v řekách pak způsobovali vysoušení koryt (více čtěte zde).

Inspekce dostala až pět milionů korun z ministerstva životního prostředí na nákup nové techniky. V současnosti pořizuje spektrometr za jeden a půl milionu korun, který bude sloužit k prvotnímu určení kontaminace prostoru těžkými kovy. „Nemůžeme bohužel posilovat lidské zdroje, to je v současné době ve státní správě nepopulární,“ dodal Geuss.

Nová technika už nyní pomáhá při analýzách rostlin a živočichů, které byly zadrženy při pokusech pašovat je skrze Českou republiku. „V případě CITES (Úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin, pozn. red.) se díky spolupráci s celním úřadem a policií daří zvyšovat počet i dost neuvěřitelných záchytů pašování nebo pokusů o nelegální provezení,“ uvedl Geuss.

Za pašování ohrožených druhů zvířat a rostlin udělili inspektoři pokuty ve výši 252 300 korun. Provedli 505 kontrol a zabavili při nich 1 355 živých exemplářů rostlin i živočichů a 1 095 exemplářů jako tygří zuby a kosti, sloní kly nebo preparované motýly.

Geuss upozornil, že počet případů porušování zákona o CITES vzrůstá hlavně kvůli organizovaným skupinám pašeráků. Polovina pachatelů loni byla vietnamské národnosti. Na druhé straně se daří výchova turistů, kteří si už v mnohem menší míře přivážejí zakázané předměty.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Čeští kriminalisté v Egyptě prověřují případ ubodané Češky

Vchod na pláž před hotelem Zahabia, kde došlo k útoku na turistky (14. července...

Kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu prověřují v Egyptě okolnosti červencového útoku na turisty...

Krize ohrozila letošní Turbomošt, jablka se kupovala ještě na stromech

Některým stánkařům na Moravském náměstí, Zelném trhu i náměstí Svobody schází...

Sehnat jablka na výrobu letošního Turbomoštu pro brněnské adventní trhy bylo letos obtížné. Květy jabloní na Moravě i v...

Vandalové počmárali ústí Albeřické jeskyně, ohněm ohrozili netopýry

Ústí Albeřické jeskyně v Krkonoších poškodili vandalové.

Ústí Albeřické jeskyně v Krkonoších poničili vandalové. I přes zákaz vstupu do I. zóny Krkonošského národního parku...Najdete na iDNES.cz