Na přípravě setkání se Vlk podílel, psal do Říma dopis a má českou delegaci představit papeži.

Na přípravě setkání se Vlk podílel, psal do Říma dopis a má českou delegaci představit papeži. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Papež kvůli Husovi přijme českou delegaci. Díky Janu Pavlovi II., říká Vlk

  • 51
Kardinál a emeritní pražský arcibiskup Miloslav Vlk vnímá pondělní bohoslužbu smíření v Římě jako dovršení snah započatých někdejším papežem Janem Pavlem II. Bohoslužba se uskuteční u příležitosti blížícího se 600. výročí upálení upálení katolického kněze a učence Jana Husa.

Delegaci z České republiky, v níž budou vedle Vlka mimo jiných také představitelé tuzemské církve husitské a evangelické, přijme papež František. V pátek prohlásil, že Husovým upálením byla zraněna římskokatolická církev, která „by měla prosit za odpuštění“ (více zde).

Na přípravě setkání se Vlk podílel, psal do Říma dopis a má českou delegaci představit papeži. V době, kdy Jan Pavel II. inicioval snahy o smíření katolíků s Husem a jeho odkazem, stál Vlk v čele českých biskupů.

Návštěva Vatikánu a tamější události podle synodního seniora Českobratrské církve evangelické Joela Rumla „potvrzují společnou tendenci porozumět Husovu dílu jako dílu, které má sloužit našemu svědectví o spáse v Kristu“. „Chceme-li vidět, že Husovi šlo o to, aby církev byla lidem Kristovým a své době byla pomocí, pak je jediným způsobem aktualizace jeho díla setkání u pokání, odpuštění, smíření a nové odvahy pro další kroky. Tak lze odlehčit zátěž minulosti,“ řekl Ruml.

„Osobně jsem na audienci u papeže zvědav. Zvlášť nyní, když jsem něco málo četl o myšlenkách chystaného papežova projevu pro setkání s naší delegací. Proto čekám, že to nebude jen tak zdvořilostní a formální setkání, ale třeba další zajímavý podnět na cestu spolupráce a soužití církví,“ doplnil.

Chystá se i bohoslužba v kostele Panny Marie před Týnem

„Skvělým vrcholem celého úsilí v této oblasti“ je podle Vlka bohoslužba smíření s Bohem a mezi křesťany s prosbou o odpuštění, která se bude konat 20. června v pražském kostele Panny Marie před Týnem.

„Církve tady dělají bezesporu historický krok, který zřejmě nemá v našich dějinách obdoby a jehož dosah si, myslím, národ ani neuvědomuje,“ uvedl Vlk na svém webu. Bohoslužbě budou předsedat patriarcha Československé církve husitské Tomáš Butta, za Českobratrskou církev evangelickou Joel Ruml a plzeňský biskup František Radkovský, který je v čele Ekumenické komise pro Husovo jubileum.

V tomto týdnu zaslali předseda českých biskupů kardinál Dominik Duka a předseda Ekumenické rady církví (ERC) Daniel Fajfr všem církvím křesťanů v ČR přání, aby se podobné bohoslužby konaly i v diecézích, farnostech a sborech po celé zemi.

V německé Kostnici se ekumenická bohoslužba uskuteční 6. července v chrámu Münster Konstanz, kde byl Hus odsouzen k smrti. Bude jí přítomen biskup Radkovský, který pojede také v pondělí do Říma. V Praze připomínky Husova úmrtí vyvrcholí 5. a 6. července - pro tyto oslavy papež František jmenoval svým zvláštním vyslancem kardinála Vlka.

Vlk připomíná, že svatý papež Jan Pavel II. při své první návštěvě po pádu komunismu v Praze v roce 1990 vyzval české katolické biskupy, aby se zabývali postavou Jana Husa, „aby nás už nerozděloval, ale aby se stal postavou, která spojuje“. „Když Jan Pavel II. v roce 1995 přijel na druhou návštěvu, znovu se pozitivně vrátil k Husovi, vyslovil omluvu za jeho upálení a podpořil svou původní výzvu,“ píše Vlk (celý kardinálův článek najdete zde).

V roce 1997 své prosby o odpouštění zopakoval a připojil se k nim i tehdejší synodní senior Českobratrské církve evangelické Pavel Smetana. „Na statečná slova papeže Jana Pavla II. nemůžeme jinak než odpovědět: vděčně přijímáme jeho omluvu a radostně odpouštíme, ba už dávno jsme odpustili,“ uvedl tehdy.

Kardinál Vlk míní, že reformní snahy Husovy, aby se život církve opět přiblížil evangelnímu ideálu, byly naplněny na reformním Druhém vatikánském koncilu v 60. letech, který „dalekosáhle překročil mnohé snahy různých reformátorů v dějinách církve“.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video