Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Česká armáda zatím nebude mít pilotky

  17:52aktualizováno  17:52
Brno - Česká armáda zatím nebude mít pilotky. Rozhodly o tom přijímací zkoušky na brněnskou vojenskou akademii, v nichž dívky neuspěly. "Bohužel do dvaceti přijatých uchazečů se dívky nedostaly. Testy tělesné zdatnosti sice zvládly, ale nešla jim angličtina, matematika a fyzika," řekl mluvčí vojenské akademie Pavel Pazdera.

Nejlepší dívka se umístila na pětačtyřicátém místě, další na dvaapadesátém a ostatní byly ještě horší.

"Všichni, chlapci i dívky měly stejnou šanci. Dívky měly silnou motivaci stát se vojenskými pilotkami, ale chyběly jim znalosti potřebné pro vysokoškolské studium," uvedl mluvčí Pazdera.

Přijímacích zkoušek se zúčastnilo celkem 132 zájemců o pilotování vojenských letounů. Další šanci stát se vojenskými pilotkami budou mít dívky zřejmě až za dva roky, protože příští rok se tento obor pravděpoodbně otvírat nebude. "Alespoň dosud se otevíral vždy jednou za dva roky. Možná ale, že kvůli odchodům starších pilotů do civilu se to změní. To je ale jenom spekulace," řekl Pazdera.

Česká, dříve československá, armáda nemá vojenské pilotky na rozdíl od armád jiných států NATO už léta. V padesátých, šedesátých a sedmdesátých letech bylo v armádě podle historiků postupně třiačtyřicet pilotek - buď jako učitelky létání, či ve spojovacím letectvu. V policejním letectvu, které se pak stalo součástí armády, sloužila koncem čtyřicátých let Marie Kopečková. Byla to zřejmě jediná žena na světě, která létala s bojovou stíhačkou Messerschmitt 109. Dosud jediná - Eleonora Báčová, která žije v Praze - dokázala ovládnout nadzvukovou stíhačku, MiG 15. Poprvé na ní vzlétla v květnu 1955. Poslední let s migem si Báčová zapsala do pilotního deníku ke konci roku 1956.

Pokud napřesrok dívky u přijímacích zkoušek v Brně uspějí, stejně není zcela jisté zda budou nakonec létat i na nadzvukových strojích - pokud je česká armáda bude mít. "Ne každý stát umožňuje bojové nasazování pilotek. Ani americké vojenské pilotky se často nezúčastňují hlavních bojových operací," řekl už dříve zástupce velitele vzdušných sil Jiří Kubala. Ani on však nevidí problém v tom, aby ženy pilotovaly například vrtulníky nebo vojenská dopravní letadla.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vzácná dlažba na budějovickém náměstí je po odstranění kluziště zvlněná

Zvlněná dlažba na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích. Hrboly...

Propadlá dlažba a poškozené žulové kameny zůstaly na českobudějovickém hlavním náměstí po odstranění venkovního...

Léky přes čáru. Pojišťovny budou vracet víc peněz za léčiva na předpis

Léky a peníze

Lidé nad pětašedesát let a děti mohou od ledna za léky na recept ušetřit. Snižuje se totiž ochranný limit, tedy částka,...

Silný vítr způsobil výpadky elektřiny, hasiči likvidují popadané stromy

Spadlý strom zastavil 18. ledna odpoledne nakrátko dopravu mezi Hazlovem a Aší...

Silný vítr, který odpoledne začal foukat v Čechách, způsobil na mnoha místech pády stromů i výpadky dodávek elektřiny....

Najdete na iDNES.cz