Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Češi znovu objevili Slováky

  9:12aktualizováno  9:12
Česká zatrpklost vůči Slovensku patří minulosti. Po rozdělení federace Češi neprojevovali ke Slovákům mnoho sympatií a dávali jim za vinu rozpad státu. Situace se ale obrátila o 180 stupňů. Podle průzkumů jsou Slováci sympatičtí až osmi z deseti Čechů, píše deník Pravda.

Mnoho Čechů dnes dokonce až nekriticky obdivuje slovenské poměry. Je to téměř módní záležitost. České noviny například píší o Slovácích jako o "civilizačních průkopnících".

Některé reformy, se kterými přišla Dzurindova vláda, začíná český kabinet napodobovat. Roste i počet českých turistů na Slovensku, každý rok asi o deset procent. Před dvěma lety jich bylo 450 tisíc, v roce 1999 jen 270 tisíc.

"Když jsme sem ale před šesti lety přišla, velmi mě překvapilo, s jakou nevraživostí jsem se setkala," řekla Pravdě mladá novinářka Tatiana Čabáková, která pracuje v Praze.

Rozumíte slovensky? Zkuste si test o ceny! - zde
Každý rozhovor s Čechem podle ní končil slovy - a teď máte, co jste chtěli. "Nesympatie projevovaly hlavně prodavačky, které se tvářily, že slovenštině nerozumějí," dodává.

Dnes už je to řídký jev. "Teď už nás nepovažují za bači, ale zase za kamarády a kolegy. Úplně se to obrátilo," míní šedesátiletý Juraj Hora, který žije v Praze deset let.

"Trauma z rozdělení státu totiž definitivně zmizelo a vztahy se zlepšily," vysvětluje politolog Zdeněk Zbořil z Ústavu mezinárodních vztahů. Podle něj Čechy a Slováky znovu sbližuje hlavně společná minulost. Mnozí odborníci k tomu dodávají, že oba národy už nemají spory a začaly si chybět.

"Je tu opravdu úžasný hlad po slovenské kultuře," potvrzuje předsedkyně Slovensko-českého klubu v Praze Naďa Vokušová. Češi podle ní velmi rádi poslouchají slovenštinu, hlavně proto, že je vzácná. "Zmizela totiž z obrazovek a veřejnoprávní televize s tím ani nemá zájem něco dělat," řekla Pravdě.

Proto se ztrácí i dvojjazyčnost. Mladí Češi už mají problémy s mnohými slovenskými slovy. "Právě na tom se mohou v budoucnu zadrhnout výborné vztahy v kultuře. Dnes je tu ale snad více slovenských aktivit než za společného státu," míní Vokušová.

Upozorňuje na to, že například na školách se už málo učí o Slovensku a Češi ve slovenštině téměř vůbec nečtou.

I když je dnes postoj Čechů ke Slovákům velmi dobrý, přece ho kazí několik věcí. Mnozí čeští studenti mají výhrady vůči svým slovenským kolegům. Těch už je více než sedm tisíc. Lidé si myslí, že berou Čechům místa.

"Mně to nevadí, vždyť mnozí tu po škole zůstanou a budou platit daně," nesouhlasí s tím Jan Kotrba z Prahy. "A navíc, Slováky mám celkem rád," dodává.

S nevolí některých Čechů se setkávají slovenští zaměstnanci, kteří obsadili pracovní místa hlavně v obchodech a na stavbách. Odborníci ale upozorňují, že mnozí Češi by za tak nízké platy nešli pracovat, uzavírá Pravda.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Akce Fake: celníci při víkendových raziích zabavili padělky za 10 milionů

Celní správa podnikla předvánoční celorepublikový zátah na padělky. Na snímku...

Stovka pracovníků celní správy zajistila během víkendové kontroly tržnic a stánků na dvacet tisíc padělků. Zpravidla...

Začátek týdne bude větrný, přes Beskydy a Jeseníky se může přehnat orkán

Ilustrační foto

Teploty až 13 stupňů Celsia a velmi silný vítr. Takový bude podle meteorologů začátek tohoto týdne. Výstraha na silný...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra hned dvou krajských měst v ČR letos zdobí jehličnany, které rodiče zasadili na počest narození svých synů....Najdete na iDNES.cz