Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Češi žijí krátce a často se rozvádějí

  21:30aktualizováno  21:30
Češi žijí krátce a často se rozvádějí. Tak by se daly shrnout údaje z ročenky evropského statistického úřadu Eurostat. V počtu rozvodů se Česká republika propracovala až na úplně první místo v žebříčku Evropské unie. Naopak pravděpodobnou délkou života za průměrem EU zaostáváme.

S výkonem 3,1 rozvodu na tisícovku obyvatel se ČR usadila v čele pořadí rozvodovosti, s těsným náskokem před Estonci a Belgičany.

Nejméně rozvodů naopak připadá na katolickou Itálii a Irsko (0,7), Španělsko (0,9), Řecko (1,1), Polsko a Slovinsko (1,2). Slovensko se s dvěma rozvody na tisíc obyvatel prakticky trefilo do unijního průměru.

V počtu svateb na tisíc obyvatel je české číslo (5,12) na úrovni průměru. Nejvíce se žení a vdávají obyvatelé středomořského Kypru (15,07), za nimi se značným odstupem následují Dánové (6,82). Nejméně sňatků vykazují Slovinci (3,48) a Lotyši (3,93).

Křivka počtu svateb ovšem v celé EU v průměru klesá, naopak křivka rozvodovosti stoupá. Ještě počátkem 80. let připadalo na tisícovku Evropanů osm svateb, předloni už jen pět.

Zatímco z manželství uzavřených v roce 1960 ztroskotalo podle odhadů 15 procent, ze sňatků z poloviny 80. let se rozpadlo skoro každé třetí manželství.

Stoupl i věk novomanželů, statistický průměrný ženich v EU překročil třicítku, nevěsta 28 let. V Česku je to 28 a 25 let.

Vývoj pak kopírují i údaje o počtu potomků - počet dětí na jednu ženu postupně klesá od poloviny 60. let až k víceméně stabilnímu číslu okolo 1,5 dítěte na ženu. To je podle statistiků hluboko pod žádoucí mírou "obnovy obyvatelstva".

V evropských statistikách současně stoupá počet potomků, kteří se narodili mimo manželský svazek - od šesti procent na počátku 70. let k současným 30 procentům. Více než polovina dětí, 56 procent, se rodí nesezdaným párům ve Švédsku.

V Čechách se umírá o tři roky dřív než je evropský průměr
V míře rozvodovosti hraje Česko prim, naproti tomu v pravděpodobné délce života za evropským průměrem poněkud zaostáváme.

V roce 2002 měl narozený český chlapec vyhlídky dožít se 72 let, děvče o 6,5 roku více. Průměr současné pětadvacítky přitom činil u mužů 75 let a u žen 81 let.

Podobná jako v Česku a někde i horší byla situace u dalších nováčků v EU, lépe je na tom naopak bývalá patnáctka.

Celkově se očekávaná délka života v unii za poslední dekádu zvýšila, přičemž nejlepší vyhlídky měly před dvěma lety španělské ženy - podle Eurostatu se mohly dožít až 83 let. Dobře na tom byli i švédští muži s předpokládanou délkou života skoro 78 let.

Nejhůře je na tom naopak silné pohlaví v Estonsku a Lotyšku, kde pravděpodobná délka života mužů je kolem 65 let, tedy zhruba o deset roků míň, než činí průměr v EU.

Pokud jde o ženy, nejhorší vyhlídky měly Lotyšky a Maďarky - 76 až 77 let. Průměru EU nedosahovalo ani Slovensko: kolem 78 let u žen a 70 u mužů.

Průměrná předpokládaná délka života v EU byla před dvěma lety u obou pohlaví o rok vyšší než v USA, avšak nižší než v Japonsku, kde například žena může očekávat život v délce 84 let.

Obyvatelstvo EU celkově stárne. V porovnání s ostatními členy unie patřilo Česko v roce 2003 spíš k zemím, v nichž je z celkové populace menší skupina lidí nad 65 let. Konkrétně necelých 14 procent.

Nejvíc lidí (17,5 procenta) této věkové kategorie je v Německu, nejmíň v Irsku - asi 11 procent. Zvyšující se věk lidí nutí členské země přemýšlet nad reformami sociálních systémů, neboť se zvyšují nároky na důchodové zdroje.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Podezřelým ze střelby z auta je exmanžel oběti, u silnice se našlo tělo

Kriminalisté v sobotu ve Štokách na Havlíčkobrodsku prohledávali dům bývalého...

Páteční střelbu z auta na okraji Jihlavy, při níž zemřela starší žena v jiném autě, mohl mít na svědomí bývalý manžel...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

Velel zásahu na Národní třídě, přesně po 28 letech dostal medaili. Za králíky

O bývalém policistovi a současném chovateli Michalu Danišovičovi natočil v roce...

Bývalý důstojník SNB Michal Danišovič velel 17. listopadu 1989 zásahu na pražské Národní třídě, kde policisté surově...

Pobodali mě v teplické nemocnici. Milan se poprvé svěřil, co se stalo

Agresivní pacient teplické nemocnice pobodal spolubydlící.

Psychicky narušený muž pobodal 11. listopadu v teplické nemocnici dva pacienty, s nimiž sdílel pokoj. Jednoho řízl do...

Kroměříž preventivně uzavřela lávku pro pěší, v lednu ji detailně prověří

Mimořádná kontrola lávky přes řeku Moravu v Kroměříži.

Kontrola lávky pro pěší přes řeku Moravu v Kroměříži, která je postavená podobným způsobem jako nedávno zřícená lávka v...Najdete na iDNES.cz