Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Češi zamíří na východ Afghánistánu možná za rok

  12:08aktualizováno  12:08
Česká republika nadále usiluje o jeden z provinčních rekonstrukčních týmů v Afghánistánu. Podle ministerstva obrany by Češi mohli od druhé poloviny roku 2008 řídit takový tým v provincii Lógar, jižně od metropole Kábulu. Kromě vojáků by tak v Afghánistánu působili i civilní experti.

Čeští vojáci v Afghánistánu | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

"Jde o vlastní iniciativu České republiky v rámci mise ISAF. Takový národní projekt," řekl pro natoaktual.cz mluvčí ministryně obrany Andrej Čírtek.

Podle informativního materiálu, který by měla vláda projednat tento týden, by vojáci mohli převzít rekonstrukční tým v provincii Lógar jižně od Kábulu na podzim 2008. "Konkrétní datum zatím není, vláda projedná pouze informaci o stavu dílčích jednání," dodal Čírtek.

Vést vlastní rekonstrukční tým je všeobecně považováno za daleko prestižnější, než se jen částečně podílet na provozu nějakého jiného. Čeští vojáci takto operují ve Fajzabádu na severovýchodě Afghánistánu, kde spolu s vojáky Bundeswehru a Dány střeží rekonstrukční tým pod vlajkou Německa.

Provincie Lógar, jižně od metropole Kábulu, se od zaostalého a hornatého severu země výrazně liší. Jde totiž o jednu z relativně rozvinutých a prosperujících oblastí. Odlišná je i bezpečnostní situace. Zatímco ve Fajzabádu na severovýchodě jsou útoky na vojáky ISAF sporadické, východ a jih Afghánistánu patří k nejnebezpečnějším zónám, kde povstalci útočí prakticky denně.

V misi mají šanci i české firmy
Po celém území Afghánistánu v současnosti působí 25 rekonstrukčních týmů, další se připravují. Každý provinční rekonstrukční tým tvoří přibližně 200 vojáků a civilistů. Provinční rekonstrukční týmy jsou součástí Mezinárodních sil pro podporu bezpečnosti v Afghánistánu (ISAF) pod velením NATO.

Týmy se podílejí na obnově infrastruktury země včetně budování škol, zavlažovacích systémů nebo rozdělování humanitární pomoci. Fungují také jako poradci afghánských představitelů a samospráv, cvičí afghánské vojáky a policisty.

Jak velký by případně byl samostatný český tým, v němž by mohli vedle vojáků střežících bezpečnost skupiny působit například i civilní odborníci na opravu silnic, škol či elektrické sítě, se zatím neví. Jasné není ani to, zda do země Česká republika vyšle zcela novou jednotku, nebo se do provincie Lógar stáhnou čeští vojáci ze severu země.

Češi by se podle Čírtka starali nejen o realizaci jednotlivých projektů obnovy na daném území, ale také o plánování. Vedení provinčního rekonstrukčního týmu by zřejmě mohlo přinést uplatnění také českým firmám a podnikatelům.

Šance na oboustranně výhodné obchody tak například existuje při výstavbě cementáren. V minulosti se totiž na budování cementáren v Afghánistánu tradičně podílely československé podniky.

"Vojáci jsou důležitou součástí rekonstrukčního týmu, ale ne tou nejdůležitější," konstatoval Čírtek. Projektu se proto účastní i ministerstva zahraničí a průmyslu a obchodu.

Původně se hovořilo o tom, že by Česko převzalo rekonstrukční tým v Púli Chumrí na severu Afghánistánu, který dosud vede Maďarsko. To však po dobrých zkušenostech chce s rekonstrukčním týmem pokračovat.

Autor: natoaktual.cz


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Válka s KLDR by byla katastrofální s globálním dopadem, varoval šéf NATO

Severokorejský vůdce Kim Čong-un sleduje test rakety Hwasong-15 (29. listopadu...

Ministry zahraničí zemí NATO čeká večer diskuze o napjaté situaci na Korejském poloostrově. Spojenci jsou podle šéfa...

Odtajněné fotografie NATO ukazují „rozdělený“ Berlín před stavbou zdi

Braniborská brána oddělující východní a západní část Berlína

V převleku za rolníky se fotograf Jacques Florent s kolegou novinářem v červenci 1961 tajně vydali do Sověty ovládané...

Prezidentští kandidáti budou debatovat o bezpečnosti a zahraniční politice

Debata prezidentských kandidátů o bezpečnosti a zahraniční politice

Obrana, bezpečnost a zahraniční politika budou tématy veřejné debaty prezidentských kandidátů v úterý 12. prosince....Najdete na iDNES.cz