(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: archiv hotelu

Češi na Bali marně čekali na volební průkazy, zatoulaly se neznámo kde

  • 148
Sněmovních voleb se účastní i tisíce Čechů v zahraničí. Minimálně čtyři z nich, kteří přechodně žijí na Bali, ale nakonec nebudou moci hlasovat. Jejich voličské průkazy se totiž cestou z Česka do Indonésie někde ztratily. České ministerstvo zahraničí přiznává, že průkazy míří do ciziny na poslední chvíli.

Se čtveřicí mladých Čechů je redakce iDNES.cz v kontaktu. V září se na otočku zastavili v Česku a podali žádost o voličské průkazy a jejich zaslání do Indonésie.

„Každý z jiného koutu republiky. Expres a doporučeně, což stálo asi devět set korun na zásilku,“ vysvětluje Pavla, jedna z Češek, která bude dost možná muset letošní volby proti své vůli vynechat. Do pátečního večera SELČ totiž jí ani jejím přátelům průkazy nepřišly a první volební den v Indonésii už skončil.

Kde se po cestě průkazy ztratily, je záhadou. Všechny čtyři obecní úřady totiž 5. října potvrdily, že je do Indonésie odeslaly. Do svého cíle ale ani za patnáct dnů nedorazily a pokud nepřijdou v sobotu brzy ráno, nemají už Češi ani šanci stihnout si koupit letenky do Jakarty, kde mají volit na ambasádě. 

Volby 2017


To, že zřejmě nebudou mít na výsledek českých voleb žádný vliv, je vůbec netěší. „Zahraničí je pro nás dočasnou volbou, která nám navíc často dokazuje, jak skvěle se doma máme. Na druhou stranu jsou státy, které nám ukazují, jak nelogicky pomalé jsou některé procesy v České republice,“ myslí si Pavla.

Volit si prý s přáteli přála proto, že je doma krásně a že se chtějí mít kam  vrátit. „Jenže letos volit asi nezvládneme,“ dodává.

Volební průkaz nedorazil ani Tomáši Matyskovi, který žije v belgické Lovani. „Průkaz vydávala Praha 5. Žádost jsem posílal datovkou zhruba před měsícem. Nevím, kdy to posílali, protože jsem se po něm začal shánět včera, takže jsem zatím nedostal podací číslo. Ale vím, že byl vydán, protože na stálém seznamu voličů jsem nebyl uveden,“ popsal Matyska v pátek večer pro iDNES.cz.

Čeští voliči v zahraničí

  • Během voleb do Sněmovny v roce 2013 se na seznam zahraničních voličů nechalo zapsat 14 132 Čechů.
  • Svůj hlas jich nakonec odevzdalo 10 567.
  • Nejvíce jich, přesně 7 964, volilo v evropských zemích.
  • Nejméně v Africe, kde svůj hlas do urny vhodilo jen 259 Čechů.

„V porovnání s Indonésií mě to u Belgie překvapuje mnohem víc, protože vím, že standardně doručení i obyčejné zásilky z Belgie do ČR či obráceně trvá zhruba 2 až 3 dny. A to jsem si kvůli tomu, abych měl garantované a potvrzené doručení žádosti o voličský průkaz, obnovoval přístupové údaje do datové schránky za 23 eur,“ doplnil.

V případě indonéského případu nemusí jít jen o selhání přepravců, kteří po cestě do dalekých krajin důležitou zásilku ztratí, což přiznává i ministerstvo zahraničí. „Pokud ministerstvo zahraničních věcí obdrží voličské průkazy pouze několik dní před volbami, existuje riziko, že se nepodaří voličský průkaz včas doručit,“ říká mluvčí ministerstva Irena Valentová.

Stejně jako voličům v Česku, kteří chtějí volit v jiném kraji, totiž úřady mohou podle zákona začít Čechům do ciziny průkazy odesílat nejdříve patnáct dní před volbami.

Příslušný obecní úřad musí ale nejdříve vyškrtnout voliče ze svého voličského seznamu a ministerstvo ho pak zařadí na vlastní speciální seznam. Tím se stát snaží zabránit tomu, aby voliči hlasovali na dvou místech zároveň.

Průkazy se ztrácí každý rok, je jich ale minimum

Proces odstranění duplicit je časově náročný, protože probíhá mezi ministerstvem zahraničí, ministerstvem vnitra a příslušným obecním úřadem. Teprve po provedení kontroly seznamů je možné začít s vydáváním voličských průkazů a jejich zasíláním do zahraničí.

K tomu, že nějaké průkazy do ciziny nedorazí, dochází při každých volbách. „V předchozích volbách, které se uskutečnily rovněž i na zastupitelských úřadech v zahraničí, došlo k několika málo případům, kdy voličské průkazy i přes veškerou snahu nebyly doručeny včas,“ přiznává Valentová. 

Letos podle ní ministerstvo odeslalo více než tisíc voličských průkazů a zatím neobdrželo žádnou informaci o jejich pozdním doručení. Na zvláštní seznamy voličů, což je druhá možnost, jak mohou Češi v cizině volit, se podle ministerstva zahraničí nechalo zapsat 9 285 Čechů.

Proč se ti, kterým bez vlastního zavinění voličských průkaz nepřišel, nemají jak bránit, vysvětlil pro iDNES.cz ústavní právník Marek Antoš:

„Jedná se spíš o výjimku z pravidla,“ říká ústavní právník Marek Antoš o ztracení průkazů čtveřice z Bali

Ústavní právník Marek Antoš.

Mohou se cestovatelé z Bali nějakým způsobem bránit?
Nemůžou. Můžou maximálně podat stížnost na úřadu, na kterém o voličský průkaz žádali, a ten by měl prošetřit, k čemu došlo - jestli byl průkaz řádně doručen a pokud ne, tak v jaké fázi se ztratil. Nejpravděpodobnější je, že se ztratil cestou na Bali. V takovém případě za to ale české úřady nemohou. Zároveň není možné vystavit druhý voličský průkaz, protože volič nemůže mít dva, aby se nestalo, že půjde volit dvakrát.

Čili mají smůlu a volit nebudou?
Je to tak.

Stává se před volbami často, že by voličům v zahraničí nepřišly průkazy? 
Zaznamenal jsem několik mediálních ohlasů, že jsou s tím potíže, ale před minulými volbami jsem neměl pocit, že by to byl tak velký problém. Sem tam se to může stát a rozumím, že je to nepříjemné. Spíš je to ale výjimka z pravidla.

Může čtveřice napadnout výsledky voleb?
Celý systém soudního přezkumu voleb stojí na tom, že se zkoumá, jestli došlo k porušení zákona a za druhé jestli porušení zákona mohlo mít reálný dopad na výsledky voleb. Pokud úřad řádně průkaz odeslal a ztratil se cestou, nejedná se o porušení zákona. Kdyby se ukázalo, že úřad pochybil (třeba zapomněl voličské průkazy poslat), pak by zákon porušil, ale i tak by se zkoumalo, jestli pár hlasů mohlo mít vliv na výsledky voleb, což sice nelze vyloučit, ale většinou o mandátech nerozhodují jednotky hlasů. Systém musí být nastaven tak, aby drobnější chyba nevedla k opakování voleb, protože všichni ostatní hlasovali a zrušení voleb by byl velký zásah do jejich práv a očekávání. Soudy musí být zdrženlivé, a o zrušení voleb tak rozhodují jen v extrémních případech.  

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video