Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Češi začali ordinovat v Basře

  13:35aktualizováno  13:35
Lékaři 7. polní nemocnice přijali po ránu v provizorní ordinaci první pacienty. Pátek je pro muslimy něco jako křesťanská neděle, a tak místních lidí zatím přichází málo. Jako první dorazil Muhammad. Stěžoval si na ekzém na rukou a některé další drobné obtíže. Zatím není jasné, jak se budou na své české kolegy dívat iráčtí lékaři.

Pro ně jsou totiž Češi léčící zdarma vlastně nekalou konkurencí. Iráčtí lékaři nedostávají od pádu režimu Saddáma Husajna mzdu, zvykli si proto vybírat za své služby poplatky.

Češi zatím provizorně ordinují v prvním otevřeném pracovišti - polním obvazišti.

Na plochu za hlavní budovou bývalé vojenské nemocnice, kde zdravotnické zařízení české armády vyrůstá, dopoledne dorazila další těžká technika.

Na místě už stojí hygienická zařízení a vojáci upravují a bílí přízemní budovu, ve které budou v příštích měsících bydlet.

Samotný areál bývalé vojenské nemocnice, kde nyní Češi a Slováci budují armádní 7. polní nemocnici, u hlavní brány hlídají britští vojáci.

Nemocnice v Iráku zahájila provoz

Ti navíc zatím stále mají od svých velitelů příkaz v pátek, kdy byl dosud zavírací den, do vojenské nemocnice nikoho nepouštět.

Nejdramatičtější chvílí v areálu nemocnice byl příjezd místního automobilu. Jeho osádka před branou vyložila mrtvolu muže a ujela.

Dva britští vojáci pak tělo s průstřelem hlavy dopravili na nosítkách do místní márnice.

Škopek: Přesun do Iráku zaplatí Američané
Česká armáda má podle náměstka ministra obrany Jaroslava Škopka příslib, že by přesun 7. polní nemocnice do Iráku mohli zaplatit Američané.

USA mají podle ministerstva obrany do Iráku přepravit i zbytek polní nemocnice, a to letouny Galaxy.

Dosavadních osm letů zajišťovala obřími letadly An-124 Ruslan z Česka do Kuvajtu ukrajinská společnost Volga-Dněpr. Škopek dodal, že zbývá ještě přepravit větší část materiálu.

Celý přesun českého lazaretu začal minulý čtvrtek, kdy do oblasti Perského zálivu odletělo prvních 39 zdravotníků.

Z Kuvajt City je zařízení po zemi přepravováno do jihoirácké Basry, kde bude na místě bývalé vojenské nemocnice česká polní nemocnice působit. Lazaret by měl začít naplno pracovat zřejmě od počátku května.

Česká armádní 7. polní nemocnice otevřela v jihoirácké Basře první zdravotnické zařízení - polní obvaziště. Ještě před tím vojáci okolí svého pracoviště řádně vydezinfikovali (25. dubna 2003).

Jen o chvíli dříve, než čeští lékaři ze 7. polní nemocnice ošetřili v jihoirácké Basře prvního místního pacienta, museli britští vojáci střežící areál vojenské nemocnice v Basře odklízet tělo několik dní mrtvého Iráčana, které někdo pohodil u vchodu do nemocnice (25. dubna 2003).

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

ZÁPISNÍK. Miss America a vůdkyně Bobo. Papež poskytl interview

Miss America 2014 Nina Davuluri. Někteří Američané ji šmahem odsoudili jako...

Hrozné, Miss America je mohemedánka. Pinožení u klausistů. Proč na rozdíl od Němců odsuzujeme velkou koalici. Rozhovor...

ZÁPISNÍK: České sebebičování. Přijali jsme Mnichov a vůbec

Edvard Beneš před svou vilou

Obama přestal kouřit kvůli své ženě a lidem chybí nadhled. Říkáme, že jsme nejhorší a že se Beneš v roce 1938 choval...

Sbohem! Editor Kavárny on-line Josef Chuchma se loučí

Sbohem, Kavárno... (Za ilustrační snímek byl zde použit záběr, na němž se 4.

K třicátému červnu 2013 byla uzavřena dosavadní existence Kavárny on-line, která vznikla z mé iniciativy, coby editora...

Najdete na iDNES.cz