Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Češi vyškolili v Afghánistánu tisíc rolníků, zvýší jim tím zisky

  19:39aktualizováno  19:39
Afghánští zemědělci měli v uplynulých třiceti letech, kdy zemí zmítala válka, jen pramalou šanci se ve svém oboru vzdělat. Český Provinční rekonstrukční tým od podzimu v afghánské provincii Lógar proškolili na tisíc rolníků, kteří si díky novým znalostem přijdou na větší úrodu a více peněz.

Sadaři v Azře dostali mandloně, meruňky a jabloně a nářadí nezbytné k založení sadu. Zároveň se naučili, jak stromy správně obhospodařovat. | foto: PRT Lógar

U cesty líně postává kráva a tiše trpí pod rozpáleným sluncem, které žene teploty až ke čtyřiceti stupňům Celsia. Široko daleko není žádný stín ani voda, ze které by se mohla napít. To je běžný obrázek chudého afghánského venkova.

Jak se školí Afghánci

Při školení, které prováděli kvalifikovaní Afghánci z Kábulu, byl kladen důraz na čistotu a vhodné podmínky ve stáji, na prevenci chorob a význam vakcinace, na péči o krávy, jako je ošetřování vemene nebo paznehtů, ale také na základní životní podmínky skotu. Kurz byl zaměřený hlavně na praktické ukázky. "Na každý kurz jsme přivedli krávu, na ní přednášející přímo ukázal, jak správně a šetrně dojit, jak ošetřovat vemeno a paznehty, jak podávat krávě léky. Kromě toho se místní farmáři taky naučili jednoduché metody konzervace pícnin, metody siláže a senáže," popisuje školení, kterého se zemědělci účastnili postupně ve skupinkách po třiceti, Mirulláh, vedoucí zemědělské kooperativy a sběrny na mléko ve vesnici Malak Abdullah Džán.

"To se hodně podepisuje na množství a kvalitě nadojeného mléka," vysvětluje zemědělská inženýrka českého Provinčního rekonstrukčního týmu (PRT) Zuzana Biniová. Češi se proto rozhodli farmáře, chovatele drůbeže i sadaře proškolit.

Všechno to má jediný cíl. Ukázat Afgháncům, kteří jsou většinou životně závislí na zemědělství, nové technologické postupy a zvýšit tak jejich produkci a tak i následné zisky.

Kurzy prošlo přes sedm stovek chovatelů krav

Ve vesnicích Dželga, Šikak, Sabzak a Malak Abdullah Džán Češi zorganizovali kurzy pro sedm stovek chovatelů krav, kteří nosí nadojené mléko do sběrných center, se kterými PRT spolupracuje.

"Cílem školení bylo naučit farmáře, aby se o krávy lépe starali, a tím se zvýšila dojivost a kvalita mléka. Farmáři z okolí teď už ví, že kráva potřebuje stín, péči, kvalitní krmivo a očistit vemeno před i po dojení," říká Mirulláh, vedoucí zemědělské kooperativy ve vesnici Malak Abdullah Džán.

Proškolit ale chtěli i drůbeží farmy. Kurzu se zúčastnila stovka farmářů, další čtyři stovky budou proškoleny v létě. Protože jsou to často manželky a matky, kdo se v afghánské rodině stará o hospodářství, prošlo školením i několik desítek žen.

"Postavili jsme doma několik kurníků podle návodu, snažíme se dbát na správné krmení, a aby slepice měly čistou vodu. Zatím se jim naštěstí vyhýbají nemoci," říká padesátiletá Marzía, které s novým chovem drůbeže pomáhají synové.

Vesničané dostali nové ovocné stromy

V Azře na východě Lógaru PRT podpořil zakládání nových ovocných sadů a v souvislosti s tím proškolil 240 rodin. Pěstitelé podle Zuzany Biniové většinou využívali staré odrůdy a příliš se neorientovali v postupech ochrany stromů a hnojení rostlin.

Kurzu zakládání slepičích farem se zúčastnily i ženy, jsou to totiž často právě manželky a matky, kdo se o hospodářství stará.

Kurzu zakládání slepičích farem se zúčastnily i ženy, jsou to totiž často právě manželky a matky, kdo se o hospodářství stará.

Při školení chovatelů krav byl kladen důraz na prevenci chorob u zvířat, kvalitu krmiv a podmínky ustájení.

Při školení chovatelů krav byl kladen důraz na prevenci chorob u zvířat, kvalitu krmiv a podmínky ustájení.

Sadaři v Azře dostali mandloně, meruňky a jabloně a nářadí nezbytné k založení sadu. Zároveň se naučili, jak stromy správně obhospodařovat.

Sadaři v Azře dostali mandloně, meruňky a jabloně a nářadí nezbytné k založení sadu. Zároveň se naučili, jak stromy správně obhospodařovat.

Češi v Afghánistánu

Český PRT působí v provincii Lógar od března 2008. Pracuje v něm 12 civilních odborníků z ministerstva zahraničí a 293 vojáků. PRT se zabývá projekty v oblasti bezpečnosti, zemědělství, infrastruktury, školství, zdravotnictví a nezávislých médií. Celkem Češi dokončili v Lógaru již 160 projektů.

V rámci projektu proto vesničané dostali nejen mandloně, meruňky a jabloně, ale hlavně se naučili, jak má správný sad vypadat a jak se o stromy starat. "V okolí je teď přes dvě stovky nových sadů, včetně toho našeho. Nové stromy by měly nést víc ovoce, víme teď taky, jak se o ně lépe starat," říká Táza Gul z vesnice Maruf Chel.

Podpora a rozvoj zemědělství v Lógaru je jednou z priorit české mise v Lógaru. Série kurzů navazuje na školení, která se realizovala v minulosti, v loňském roce vybraní vesničané prošli mimo jiné kurzem o ochraně a hnojení rostlin nebo včelařským školením.

Český PRT působí v afghánské provincii Lógar

Český PRT působí v afghánské provincii Lógar

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Americkému vrtulníku upadlo na Okinawě okno, zranilo dítě na hřišti

Okno z amerického vrtulníku na dětském hřišti v japonské Okinawě (13. prosince...

Na japonském ostrově Okinawa spadlo ve středu z vrtulníku americké armády okno a přistálo na školním hřišti. Uvedly to...

Obří tukové monstrum, které v září vyděsilo Londýn, vystaví v muzeu

Ohromná hrouda tuku ucpala kanály pod čtvrtí Whitechapel (12. září 2017)

Gigantická hrouda tuku, která v polovině září ucpala část londýnské kanalizace, bude vystavena v proslulém Muzeu...

Víc peněz pro oběti teroristických útoků, žádá zmocněnec německé vlády

Německá kancléřka Angela Merkelová navštívila vánoční trhy na náměstí...

Zmocněnec německé vlády pro oběti loňského teroristického útoku na vánoční trhy v Berlíně Kurt Beck požaduje výrazně...Najdete na iDNES.cz