Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Češi vybírají hnízda orlů na Slovensku

  23:40aktualizováno  23:40
Čeští občané už několik let vybírají na Slovensku hnízda orla skalního a ohrožují existenci dravce, který je na pokraji vyhubení. Poslední případ je z počátku května: policisté a ochranáři zadrželi v Národním parku Malá Fatra člena českého Klubu sokolníků v okamžiku, kdy si v batohu odnášel mládě orla. Muž je ve vazbě v Žilině.

"Na Slovensku hnízdí podle odhadů asi devadesát párů kriticky ohroženého orla skalního a vykrádání hnízd je největší riziko pro jeho další osud," uvádějí ve společném prohlášení Česká společnost ornitologická a sdružení Ochrana fauny, které pokládají případy z posledních let za mezinárodní ostudu České republiky.

Klub sokolníků se od jednání svého člena distancoval. "Samozřejmě ho okamžitě vyloučíme. Žádáme, aby byl co nejpřísněji potrestán, protože nám udělal ukrutnou ostudu," prohlašuje předseda klubu Václav Svoboda. "Doufám, že je to poslední případ."

Už v roce 1997 chytili slovenští policisté a ochranáři dva české sokolníky se dvěma orlími vejci. Pachatelé byli souzeni v Česku, dostali podmínečný trest a pokutu, což považuje ředitel Národního parku Malá Fatra Ján Korňan za naprosto nedostatečné. "Všichni ostatní zjistili, že se jim vlastně nic nestalo, takže vykrádání hnízd okamžitě přibylo," říká Korňan, který doufá, že naposledy zadržený Čech bude potrestán přísněji a stane se odstrašujícím případem.

Loni bylo na Slovensku vykradeno třináct orlích hnízd a přistiženi byli další dva Češi. Celkem bylo v letech 1965 až 2000 vybráno 141 hnízd.

Ve volné přírodě v Česku orli skalní nehnízdí, žijí jen v soukromých chovech. Slovenští ochránci přírody i jejich čeští kolegové přitom vyčítají českým úřadům, že zcela nedostatečně kontrolují, jestli se v legálních chovech čas od času neobjeví nezákonně získaný exemplář.

"Mechanismus je jednoduchý: mám doma chovný pár, který může, ale nemusí produkovat vlastní mláďata. Na tento pár pak v přírodě vybírám mladé a tvrdím, že jsou z mé produkce," vysvětluje Ján Korňan z Národního parku Malá Fatra.

Předseda českého Klubu sokolníků Václav Svoboda své členy obhajuje, i když uznává, že se nikdy nedá ručit za všechny. "Máme přes čtyři sta členů. Každý musí složit těžké zkoušky, které chceme v červnu ještě zpřísnit. Věřím, že poslední případ byl výjimkou," doufá Svoboda.

Marie Zelená z odboru ochrany přírody ministerstva životního prostředí uvedla, že všichni nově registrovaní dravci v soukromých chovech jsou prověřeni, takže v žádném případě nemůže být nezákonně získaný exemplář legalizován. Nevyloučila však, že nějaký chovatel může "ukradeného" orla vyměnit za dravce, na kterého má už povolení.

Česká ornitologická společnost a sdružení Ochrany fauny tvrdí, že v evidenci orlů v českých chovech jsou velké mezery a zloději či překupníci mají víceméně volné ruce.

"Pak se stává, že orli vybraní z hnízd na Slovensku jsou v Česku legalizováni nebo pašováni do dalších zemí. Nezákonný obchod s těmito ptáky je lukrativní, cena orla skalního může na černém trhu dosáhnout až čtvrt milionu korun," stojí ve společném prohlášení obou organizací.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

Podnikatel dostal pět let za dotační podvod, na projekt dohlížela Marksová

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová v diskusním pořadu...

Krajský soud v Brně nepravomocně udělil pětiletý trest podnikateli Martinu Zemanovi, který dostal od státu miliony na...

Události ČT budou nově moderovat Witowská s Řezníčkem

Prezidentští kandidáti Miloš Zeman (vpravo) a Jiří Drahoš se setkali 25. ledna...

Hlavní zpravodajskou relaci České televize Události budou nově moderovat Světlana Witowská, která doposud moderovala...

Pomněnkový den připomíná zmizelé děti, v Česku se jich 20 stále pohřešuje

Míša Muzikářová

Policisté v Česku každoročně pátrají po několika tisících ztracených dětí. Na pátek připadá Mezinárodní den...

Najdete na iDNES.cz