Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Češi jsou největší „závisláci“ na světě, vedou v alkoholu i konopí

  13:42aktualizováno  13:42
Česko je světová supervelmoc v užívání drog a pití alkoholu. Ovládlo totiž celkový žebříček, který sestavila americká agentura Bloomberg. Češi "berou" zlato i v jednotlivých kategoriích za popíjení alkoholu a kouření konopí. Za Českem se umístilo Slovinsko a Austrálie.
Češi jsou podle žebříčku agentury Bloomberg nejpilnější pijáci piva a uživatelé konopí (ilustrační foto)

Češi jsou podle žebříčku agentury Bloomberg nejpilnější pijáci piva a uživatelé konopí (ilustrační foto) | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Česko stanulo v čele žebříčku po součtu čtyř kategorií, které sledovaly užívání alkoholu, drog a tabáku a náklonnost k hazardu. Agentura srovnávala zhruba šedesát zemí, kde byly k dispozici potřebné statistiky.

Češi jsou podle průzkumu nejpilnější pijáci alkoholu, v užívání drog je předstihli pouze obyvatelé Spojených států. V kouření se Česko umístilo na pátém místě. Nejnáruživější kuřáci jsou podle studií Řekové. Češi v první desítce chybí pouze v kategorii hazardu.

V podkategoriích zaměřených na drogy Češi dominují v užívání konopí, v žebříčku konzumace extáze skončili druzí za Austrálií, v amfetaminech pátí. Odkaz na žebříčky Bloombergu zveřejnil server ihned.cz.

Agentura využila data Světové zdravotnické organizace, Tobacco Atlasu, Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu a společnosti Global Betting and Gaming Consultants. Jednotlivé průzkumy se zaměřují na uživatele ve věku 15 až 64 let.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Tři králové útočí v Moravskoslezském kraji na rekord. Lidé byli štědřejší

Tři králové v ulicích Ostravy. (ilustrační foto)

Ještě není sečteno vše, ale už teď výsledky Tříkrálové sbírky v Moravskoslezském kraji lámou rekordy. Například jen v...

VIDEO: Cestující museli do křižovatky tlačit autobus sněhovou břečkou

Cestující v Brně museli roztlačit autobus

Vlastní silou se museli minulý týden vypořádat někteří cestující MHD se sněhovou kalamitou v Brně. Jeden z autobusů...

Plaga jmenoval nové profesory, jsou mezi nimi i držitelé Českého lva

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga předal jmenovací dekrety...

Nové profesorky a profesoři vysokých škol v pondělí v Karolinu převzali jmenovací dekrety od ministra školství v demisi...

Najdete na iDNES.cz