Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Češi učí pětici Iráčanů diplomacii

  12:25aktualizováno  12:25
Česká diplomacie přispěla dalším způsobem k obnově Iráku. Tentokrát jde o předávání zkušeností. V Praze se začalo školit pět mladých iráckých diplomatů. Není vyloučen příjezd další skupiny. O náklady se stát dělí s organizací Člověk v tísni.

O výuku se stará pražská Diplomatická akademie ministerstva zahraničí, kterou Iráčané navštěvují od úterý 6. ledna.

"Pětice se bude během měsíčního intenzivního kursu učit o Evropské unii, NATO, prostě diplomacii a jejími rozdíly v totalitním a demokratickém státě," uvedl mluvčí Černínského paláce Vít Kolář.

Neoficiálním lídrem skupiny je sedmatřicetiletý Ahmad Chálid. "Já jsem tady studoval, takže mám češtinu. To mi pomůže k lepšímu získání znalostí," míní Chálid, který pobýval v bývalém Československu v letech 1985 až 1993 na studiích elektrotechniky.

Prozatímní úřad irácké diplomacie vybral pětici ze tří desítek uchazečů. Museli projít pohovorem a zkouškou, v nichž se mimo jiné zkoumaly všeobecné znalosti.

"Snad se hodně naučíme. Chtěla bych v budoucnu pracovat na iráckém velvyslanectví v Praze. Kdyby to nevyšlo, líbila by se mi i Káhira, Londýn nebo Peking," doufá sedmadvacetiletá Anvar Husajnová Hamídová z Bagdádu.

Mladá Iráčanka je svobodná, má dva bratry a dvě sestry a nyní pracuje v asijském odboru iráckého ministerstva zahraničí. V Praze, která ji okouzlila, je podruhé. Z první návštěvy si ale nepamatuje nic, protože tehdy jí byly tři roky.

Kromě české metropole se mohou školící se Iráčané těšit na výlety do diplomatických akademií v Berlíně a Vídni. Jejich výuka skončí 30. ledna slavností v Toskánském paláci, kde dostanou certifikát.

"Naším i vaším cílem je určitě prosperující, stabilní a demokratický Irák," řekl studentům náměstek ministra zahraničí Petr Kolář při čtvrtečním setkání u číše vína v Černínském paláci.

Kurz, ubytování a stravování zaplatila česká diplomacie. Kapesné a letenky zajistila humanitární organizace Člověk v tísni. Další skupina posluchačů by se mohla přijet školit na podzim.

Nejde o jedinou českou pomoc v Iráku. Vláda v prosinci odsouhlasila vyslání desíti instruktorů, kteří budou školit irácké policisty v mezinárodním kampu otevřeném v listopadu v Jordánsku.

Na jihu Iráku v okolí Basry, druhého největšího města v zemi, které kontrolují Britové, se dále začíná zabydlovat sto padesát vojenských policistů, kteří by měli pomáhat dohlížet na bezpečnost do konce roku 2004. - více zde

Koaliční operace v Iráku, která přinesla svržení režimu diktátora Saddáma Husajna a obnovu země, se dále zúčastnila česká protichemická jednotka umístěná v Kuvajtu, či 7. polní nemocnice. která se z Basry vrátila před Vánocemi.

Pět mladých iráckých diplomatů (zleva) Anvar Husejn Hanídová, Aláa Hassan Mohammedová, Amír Al-Husejn Abbás, Džamíl Al-Džabbár a Ahmed Chálid při slavnostním přivítání na ministerstvu zahraničí v Praze, kde jsou na měsíčním školení. (8. ledna 2004)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Sníh zasype celé Česko, varují meteorologové. Na horách až 30 cm

V Jihlavě v noci z úterý na středu napadlo přes deset čísel nového sněhu....

Meteorologové vydali varování před silným sněžením a náledím, se kterým se budou potýkat lidé ve všech krajích. Na...

Řidiči kamionů v koloně na D1 zahájili přestávku, rozjet se jim nechtělo

Sněžení způsobilo kalamitu na D1 (16. ledna 2018).

Desítky kilometrů dlouhá kolona, která se od úterý tvořila před nehodou na 99. kilometru dálnice D1, se ráno začala...

Vláda schválila demisi. Zatím není jisté, kdy ji prezident přijme

Vláda Andreje Babiše schválila demisi, přesto bude dál úřadovat (17.1.2018).

Menšinová vláda Andreje Babiše (ANO) schválila svou demisi jen půl dne poté, co v úterý ve Sněmovně nezískala důvěru....

Najdete na iDNES.cz