Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Češi učí děti rasismu, děsí se Indové v USA nad spornou čítankou

  8:22aktualizováno  10:50
Česká čítanka s povídkou o špinavých cikánech zaujala indickou menšinu v USA. Volá po jejím okamžitém stažení. Učebnici, která údajně pracuje se zaběhlými protiromskými stereotypy, považuje za zbytečně útočnou. Ministr Dobeš už rozhodl o jejím stažení, ač ji ministerstvo školství původně hájilo. Problematické pasáže jsou totiž vytrženy z kontextu.

Rajan Zed | foto: Wikimedia Commons - HBoulette

Předseda Světové hinduistické společnosti Rajan Zed prohlásil, že označovat Romy jako "špinavé a kradoucí cikány" je jasný příklad rasismu, který nemůže být tolerován.

Čítanka pro druhý ročník základních škol nakladatelství Alter

Čítanka pro druhý ročník základních škol nakladatelství Alter

"Matka, která dítěti říká, že cikáni jsou špinaví a kradou, a proto by si s nimi nemělo hrát... To přece dává školákům špatný příklad ve věku, kdy je lze nejvíc ovlivnit," zdůrazňuje Zed.

Člen hindské organizace sídlící v USA nabádá, aby se všechny české učebnice před distribucí do škol pečlivě prověřovaly.

Tím spíš, že podobné motivy obsahují i další knihy jako například učebnice projektu Duhová škola v Moravskoslezském kraji. Takové zmínky musí být podle Zeda okamžitě odstraněny.

Čeští Romové jsou podle indického činitele v zemi dlouhodobě utlačováni. "Násilí, rasismus, předsudky, strach, špatné bydlení, Molotovovy koktejly, oddělené školy, sterilizace...," vypočítává dlouhý seznam.

"Země, ze které vzešly takové postavy jako Franz Kafka, Antonín Dvořák či Jaroslav Hašek a které patří velké kulturní bohatství, by se neměla k rasistickým projevům stavět tak apaticky," uzavírá Zed.

Povídka je pranýřována za rasismus, ač proti němu brojí

Na problémové pasáže knihy upozorňovali romští aktivisté a rodiče už před třemi lety. Ministerstvo školství se tehdy hájilo tím, že téma je v čítance naznačeno schválně, aby se děti s předsudky naučily včas vyrovnat. Současný ministr Dobeš však prohlásil, že další dotisk knihy už nepovolí a pokusí se ji dostat ze škol.

Světová hinduistická společnost

Vznikla ve Spojených státech. Podle svých internetových stránek klade za cíl šířit porozumění hinduismu a také prohlubování dialogu mezi náboženstvími. Zabývá se také lidskými právy a právy menšin, včetně práv Romů.

Zdroj: ČTK

Samotná povídka přitom při pozorném pročtení nijak rasisticky nevyznívá. Naopak se snaží poukázat na způsob, jak dětem od útlého věku vštěpovat základní postupy, aby se s nebezpečnými stereotypy naučily pracovat.

Malá Madla skutečně dostane v úvodu pohádky od maminky "poučení" o "špinavých cikánech, co kradou" a snaží se ho pak ve škole uplatnit. Během kouzelného školního dne ale zjistí, že všechno může být jinak a že "někteří cikáni mohou být i docela hodní".

"Budu to muset mamince říct. Vypadá to, že maminka některé věci vůbec neví," uzavírá poučená Madla.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Jihovýchod USA ochromilo silné sněžení, v Alamu sněžilo po 12 letech

Palmy pokryté sněhem v Santa Fé v Texasu (9. prosince 2017).

Zatímco jihozápad USA trápí ničivé požáry, jihovýchod zasáhlo silné sněžení, kvůli kterému jsou statisíce lidí bez...

Lidé protestovali u ambasády USA v Bejrútu, ve Švédsku hořela synagoga

V Bejrútu lidé protestují u ambasády USA, policie je rozehnala slzným plynem a...

Bezpečnostní složky v libanonském Bejrútu v neděli rozehnaly slzným plynem a vodními děly demonstranty, kteří...

Trajekt ve Francii uvázl v bouřce na mělčině, evakuovali tři sta lidí

Trajekt s více než třemi stovkami lidí na palubě uvízl během neděle v Calais na...

Trajekt s více než třemi stovkami lidí na palubě v neděli uvázl v Calais na severu Francie. Když se v bouřlivém počasí...Najdete na iDNES.cz