Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Češi testují látku, která brání viru HIV přechytračit léky

  18:38aktualizováno  18:38
Je to sice experiment, ale přesto pokrok. Čeští vědci otestovali interakci viru HIV se sloučeninou boru, uhlíku a kobaltu - takzvaným metalokarboranem. Látka blokuje bílkoviny viru a tím zamezuje jeho šíření. Dosavadní léky mají tu slabinu, že se na ně virus časem přizpůsobí, čímž ztrácejí účinnost.

Navazování metalokarboranu na bílkovinu HIV | foto: Akademie věd České republiky

"Tyto sloučeniny (metalokarborany) působí na bílkovinu zodpovědnou za množení viru HIV. Blokují ji jinak než všechny dnes používané léky, a proto mohou překonat problém rezistence," oznámili vědci v tiskové zprávě.

KDO SE NA VÝZKUMU PODÍLEL

- Ústav organické chemie a biochemie, Ústav anorganické chemie, Ústav molekulární genetiky (vše AV ČR)

- Vysoká škola chemicko-technologická

- Univerzita v Heidelbergu

Metalokarborany jsou sloučeniny boru, vodíku, uhlíku a kobaltu. Vědci je nyní "vylepšili" na základě znalosti molekulárního mechanismu jejich vazby na virovou bílkovinu.

"Účinek této série látek proti HIV proteáze byl testován ve zkumavce a též proti jejím odolným (rezistentním) variantám z pacientů nakažených virem HIV. Účinek metalokarboranů na běžnou variantu enzymu není tak silný jako u klinicky užívaných léků, avšak svůj efekt neztrácí pro rezistentní varianty proti nimž jsou užívané léky často neúčinné," oznámil tým Pavlíny Řezáčové, vedoucí laboratoře Strukturální biologie.

Rozhodující odlišností metakarboranů od klinicky užívaných léků je způsob, jakým se na bílkovinu HIV váží. Jejich poloha a vazba je výrazně odlišná od vazby jiných látek.

"Jedinečný mechanismus účinku a též jejich další vlastnosti jako je biologická a chemická stabilita, nízká toxicita a možnost dalších chemických úprav tak z metalokarboranů činí zajímavé sloučeniny pro další výzkum směřující k návrhu účinných léků proti HIV," podotkla Řezáčová.

Upozornila nicméně, že její tým v žádném případě nemá v ruce lék. "V průběhu následujících desetiletí se lékem může stát. Záleží to zájmu farmaceutických firem," řekla iDNES.cz.

AIDS A LÉKY NA NĚJ

Nemoc AIDS vyvolaná virem HIV je celosvětovým problémem. Proti nemoci se dnes používá směs léků, které zabraňují množení viru HIV v těle pacienta. I když přístup k těmto lékům i v chudých oblastech se díky úsilí vládních i nevládních organizací značně zlepšil, nejnovější léky stále zůstávají pro velký počet nakažených nedostupné a jejich užívání provází řada vedlejších účinků. Neúplné potlačení množení viru má navíc za následek vývoj tzv. resistentních virů, proti nimž jsou léky neúčinné.

Zdroj: Akademie věd ČR

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V Kazachstánu vzplál za jízdy autobus Ikarus, zahynulo 52 lidí

Při požáru autobusu na západě Kazachstánu zahynulo 52 lidí (18. ledna 2018)

Dvaapadesát lidí zahynulo v hořícím autobusu na západě Kazachstánu. Z hořícího vozu se zachránilo jen pět lidí. Všichni...

Británie vyhlásila válku osamělosti, povede ji speciální ministryně

Ilustrační snímek

Britská premiérka Theresa Mayová vyhlásila válku epidemii osamělosti. Bojem proti tomuto celospolečenskému fenoménu...

Aztéky vyhubil paratyfus zavlečený z Evropy, naznačily vykopávky

Dvouhlavý had, symbol aztéckého boha Tlaloca. Tento artefakt byl patrně...

Na dvanáct milionů Aztéků zabila v polovině 16. století záhadná nemoc, které obyvatelé pyšné říše říkali cocoliztli....

Najdete na iDNES.cz