Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Češi spotřebují drogy za miliardy

  10:30aktualizováno  10:30
Obyvatelé České republiky spotřebovali v roce 2000 drogy v hodnotě patnácti miliard korun. To je odhad Českého statistického úřadu. Kolik za drogy skutečně utrácejí, žádná statistika neříká. Spotřeba drog však rok od roku stoupá a s ní i tržby drogových mafií. Drogy se tak řadí k předním "obchodním artiklům". Přibližně stejnou částku Češi vloni utratili za své automobily.

"Ani přes velký posun v kvalitě vyšetřování nejsme schopni sami problém drog řešit," říká ředitel Národní protidrogové centrály Jiří Komorous. Jeho slova potvrzuje včera zveřejněná zpráva Výboru pro mezinárodní kontrolu drog Organizace spojených národů. Odhalování drogových sítí je stále obtížnější.

"Zločin se zjednodušil. Pachatelé dnes nepotřebují žádnou zázračnou techniku. Ke sjednávání obchodů využívají internet a mobilní telefony s anonymními kartami," citoval zprávu ředitel pražského střediska OSN Andreas Nicklisch. V minulém roce se podle Komorouse drogy rozšířily více i do menších měst, ve kterých dříve tak dosažitelné nebyly.

Plošně se zvýšila spotřeba všech drog. Zvláště stoupá spotřeba kokainu, který značně zlevnil. Donedávna byl kokain právě kvůli své ceně nejméně dostupnou drogou. Podle své výroční zprávy Národní protidrogová centrála odhaduje, že policii zůstává utajeno asi 80 procent obchodů s drogami. Toto číslo odpovídá podobným odhadům ze zemí západní Evropy.

Problém České republiky podle Nicklische spočívá především ve stále trvajícím zneužívání legálně vyráběného efedrinu: látky, která je nutná pro výrobu pervitinu, jedné z nejrozšířenějších českých drog. "Potíže s efedrinem jsme už vyřešili. Velmi efektivně nyní spolupracujeme s farmaceutickými a chemickými firmami. Problémem jsou teď látky ze zahraničí," poukazuje Komorous na změny na českém drogovém trhu.

Do obchodování s omamnými látkami v Česku stále více zasahují ruskojazyčné skupiny. Trhu s drogami přitom donedávna vládly hlavně nejrůznější gangy z balkánských zemí. S novými pachateli přišly i nové metody.

"Rostou snahy o uplácení policistů a stále častěji zaznamenáváme zastrašování svědků. Pokusy o ovlivňování policejních složek se budou podle nás objevovat ještě častěji," popisoval Komorous současnou situaci.

Přestože včera zveřejněná zpráva drogovou situaci v Česku kritizuje, policii z podílu na tomto stavu přímo neobviňuje. "Čeští protidrogoví policisté jsou v mezinárodním měřítku považováni za velmi dobré. V tom problém není," prohlásil Andreas Nicklisch.

Pro zlepšení situace výbor OSN doporučuje vytvoření speciální mezinárodní protidrogové jednotky, která by měla to nejlepší technické vybavení a přístup do veškerých možných databází. "Rozhodně by však nepomohla například legalizace marihuany, jak se často říká. To by byl historický omyl. Jen bychom si přidělali problémy," odmítl zpřístupnění lehkých drog Nicklisch.

Podobně se k problému staví i Komorous. Špatnou situaci podle něho nemohou zcela vyřešit ani represivní složky, ani nejrůznější pomoc narkomanům. "Prosím rodiče, aby se věnovali dětem a odvrátili je od konzumace drog," řekl.

Protidrogová jednotka poprvé zmrazila konta drogového gangu

Velký úspěch slaví v těchto dnech Národní protidrogová centrála. Detektivům se poprvé podařilo zablokovat bankovní účty šéfů významného drogového gangu. "Podařilo se nám zmrazit peníze, které měly jít jako výnos z drogových obchodů do zahraničí," vysvětlil ředitel Národní protidrogové centrály Jiří Komorous.

Stalo se tak v rámci akce Olgoj, na které se podílel také Útvar pro odhalování korupce a závažné hospodářské trestné činnosti. "Akce byla namířena proti ruskojazyčnému gangu a zadrželi jsme dva jeho šéfy," řekl Komorous.

Na kontech obchodníků s omamnými látkami bylo 25 tisíc euro. Detektivové však našli také desítky dávek heroinu a statisíce korun v hotovosti. Akce výrazně narušila síť distributorů drog v Praze. Podle policejních informací byl bezprostředně po jejím ukončení heroin téměř nedostupný.

Další významný případ uzavřela protidrogová centrála na jižní Moravě. Za mřížemi skončil lékárník, který téměř rok prodával nelegálně do zahraničí rohypnol. Tento lék slouží v některých laboratořích jako jedna ze základních látek pro výrobu drog.

Lékárník prodal více než milion tablet. "Lékaři, zaměstnanci lékáren nebo přímo jejich majitelé se do obchodů s drogami zapojují stále častěji," dodal k případu Komorous.

Slova ředitele protidrogové centrály potvrzuje další případ. V Praze detektivové zadrželi čtyřčlennou skupinu, která také prodávala léky drogovým gangům. Mezi pachateli byla majitelka lékárny, lékárnice a jeden lékař. V průběhu vyšetřování tohoto případu policie odhalila i rozsáhlou hospodářskou kriminalitu, na které se skupina měla podílet.

Česká republika je stále podle policistů azylovou zemí šéfů nejrůznějších zahraničních drogových gangů. Jen v minulém roce policisté zadrželi v souvislosti s omamnými látkami 70 cizinců. "Velké množství drog už ale na našem území neskladují. Existují určitě výjimky, ale mezisklady gangy přemístily hlavně na Slovensko a do Polska," řekl včera Jiří Komorous. Vytlačení skladišť z Česka policie pokládá i za svůj úspěch.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Opilý muž stopoval v noci uprostřed dálnice D46, srazilo ho auto

Zastavit stopaři se řidičce jedoucí ze Svitav do Litomyšle nevyplatilo....

Šestačtyřicetiletého muže srazilo v sobotu časně ráno na dálnici D46 na Prostějovsku osobní auto. Muž v tmavém oblečení...

KOMENTÁŘ: Pakt titánů. Jaké vyhlídky má spojenectví Zemana a Babiše?

Prezident Miloš Zeman jmenoval na Pražském hradě předsedu hnutí ANO Andreje...

Tak pevné spojenectví prezidenta republiky s politickým premiérem Česko nepamatuje. Jak dlouho však vydrží, tedy dokdy...

Nemocnice spoléhala na sestřičky z Ukrajiny, zastavilo je ministerstvo

Ilustrační foto.

Do Liberce jich mělo nastoupit třicet. Místo toho zůstávají dál na Ukrajině. Krajské nemocnici v Liberci nevyšel plán...Najdete na iDNES.cz