Pavla Vymyslická zkoumá klacíky, kterými šimpanzi vyhrabávali mraveniště

Pavla Vymyslická zkoumá klacíky, kterými šimpanzi vyhrabávali mraveniště | foto: Tomáš Junek

Češi sledují v Kamerunu gorily. O vstupu do lesa vyjednávali s králem

  • 8
Už několik měsíců stopuje v Kamerunu tým Čechů ohrožené gorily nigerijské. Přírodovědci si museli dát měsíc a půl pauzu - prošli si malárií, potřebovali prodloužit víza a také odjeli do Senegalu pomáhat vzácným antilopám Derbyho. Nyní zpět v Kamerunu vyjednávají s tamními králi, aby mohli vstoupit do pralesa, a chystají další fotopasti.

Český tým chce v rámci projektu Diehli Initiative prozkoumat populaci goril nigerijských, které jsou kriticky ohrožené a ve volné přírodě je ještě nikdo nenafotil nebo nenatočil. Na planetě jich podle odhadů žije posledních 200 až 250, a to právě v Kamerunu. Cílem je spolu s tamní nevládní organizaci ERuDeF založit rezervaci, aby bylo území, kde gorily žijí, ochráněno.

V Kamerunu panuje velká vlhkost. Přírodovědce denně provází třicetistupňová noční vedra, k jídlu rýže, spánek ve stanu, voda na koupání a pití jen z potoka či cesta na záchod jen s mačetou. Český tým musí pracovat v docela ostrých podmínkách. Jeden z týmu, expert na gorily Marek Ždánský, zhubl za měsíc v kamerunských pralesích 12 kilo.

Češi v Kamerunu

Tým českých přírodovědců odjel do Kamerunu stopovat gorily nigerijské v prosinci a vrátí se před obdobím dešťů v červnu. V rámci projektu Diehli Initiative spolupracují s tamní nevládní organizací ERuDeF a mapují hranice území, kde by měla v budoucnu vzniknout chráněná rezervace. Lesy na rozhraní Kamerunu a Nigérie obývá asi 250 jedinců gorily nigerijské. Gorila nigerijská je přitom endemitem, tedy nežije nikde jinde na světě.
Do Kamerunu odjela doktorandka z Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity Pavla Vymyslická, zoolog, dokumentarista a fotograf Tomáš Jůnek a expert na gorily Marek Ždánský.

Čerstvá šimpanzí hnízda

"Za mými dvěma kolegy jsem odjížděl na začátku března a vracel jsem se 12. dubna. Celý tým tam bude do června, než začne období dešťů. Kolegové musí zmapovat ještě velký kus pralesa a nastražit další fotopasti, které by pohyb lidoopů zachytily," uvedl Ždánský. Podle něj je to jediný možný způsob, jak zvířata zaznamenat, případně spočítat.

Po delší přestávce stáhli Češi první nahrávky, gorily je na nich však nečekaly. "V první pasti umístěné na křižovatce tří stezek jsme našli téměř 130 půlminutových záznamů. Bohužel místo goril či šimpanzů tudy prošlo několik jejich evolučně nejbližších příbuzných - lovců se psy," dodal Ždánský. Další záznamy obsadily menší opice či veverky.

S lovci se přírodovědci potkávají téměř denně, každou noc se z pralesa ozývá střelba a velká zvířata podle Ždánského v pralese celkem znatelně chybí.

"Vždy se jich ptáme, proč nosí po pralese pušky. Odpovídají nám, že je používají jako obranu proti tygrovi. Když jim však řekneme, že v této oblasti žádní nežijí, neodpoví nám na to nic," posteskl si Ždánský.

Druhá fotopast, kterou Češi umístili na kopci nad obcí Bechati, už přinesla optimističtější obrázky -  zachytila skupinky šimpanzů. Nafilmovat gorily se však pro přírodovědce zatím stalo nesplnitelným snem. Ždánskému se ale podařilo sehnat peníze a do Afriky dopravil dalších deset fotopastí. Jednu z nich tým umístil na nejnadějnější gorilí stezku do oblasti lebialemských hor.

Do lesa jen s povolením krále

Pro práci v jižní části rezervace přírodovědci potřebovali svolení krále - fona z obce Bangang. Takovému svolení však často předcházejí dlouhá jednání, která mohou zabrat i několik dnů.

"Přijetí v chýši fona je doslova rituálem a může být velice zdlouhavé. V chýši je tma a fona obklopuje pět až patnáct manželek. Když už vás fon přijme, je nutné mu vysvětlit, proč chceme do pralesa vstoupit," vyprávěl iDNES.cz Ždánský s tím, že prozradit účel vstupu králi nemohli.

Dobrovolníci umisťují fotopast na křižovatku tří stezek

Marek Ždánský sleduje školení zaměstnanců

Tamní prales, kde ohrožené gorily žijí, totiž lemuje spousta vesnic. Vesničané většinou se vznikem rezervace nesouhlasí, protože les využívají k lovu a získávání masité potravy, ale také kvůli půdě vhodné na pěstování olivovníků či banánovníků. Vědci jim tedy zatím sdělují, že je zajímá, zda tam gorily vůbec jsou.

Jakmile vědci z Kamerunu odjedou a začne období dešťů, připadnou povinnosti pracovníkům tamní nevládní organizace. Ti budou muset pravidelně fotopasti obcházet, měnit v nich baterie a paměťové karty. Češi se mohou do Afriky vrátit až na podzim.

"Vznik rezervace je zatím ještě běh na dlouhou trať. Zatím jsou zmonitorovány hranice parku, vyhlášením by naše práce však neskončila. Největším problémem jsou totiž strážci, na které prozatím nejsou peníze," dodal Ždánský. Poznamenal, že v Kamerunu nemají právo pytlákovi sebrat zbraň a že lov kriticky ohrožených druhů se v Kamerunu nijak fakticky nehlídá.

Český tým v Kamerunu


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Témata: Marek Ždánský

Video