Češi si stěžují na životní úroveň

  • 8
V Česku přibývá lidí, kteří nejsou spokojeni se svou životní úrovní. Z říjnového výzkumu CVVM vyplynulo, že čtvrtina Čechů považuje standard své domácnosti za špatný. Před měsícem to bylo o deset procentních bodů méně. "To představuje poměrně výrazné zhoršení," připustil sociolog Jan Červenka.

Ubylo lidí spokojených. V září jich bylo ještě 40 procent, dnes sotva třetina. Podle Centra pro výzkum veřejného mínění se na poklesu podepsala diskuse o reformě veřejných financí a jejích důsledcích.

Z výsledků šetření mezi 1034 respondenty vyplynulo, že 31 procent občanů považuje svoji domácnost za chudou. Potíže vyjít se stávajícím příjmem mají pravidelně téměř dva lidé ze tří.

"V porovnání s květnovými výsledky došlo ke zřetelnému zhoršení," upozorňuje Jan Červenka. Podíl těch, kteří musejí obracet kažkou korunu, vzrostl o 11 procentních bodů. Přibližně stejné množství lidí ubylo mezi dříve bezstarostnými.

Každá desátá domácnost má dokonce problém sehnat peníze na základní potřeby - jídlo, bydlení, či oblečení. "Největší zastoupení zde mají domácnosti nezaměstnaných a nekvalifikovaných dělníků," uvedl sociolog.

Celkově jsou ale příjmy domácností vyšší než v období let 1993 až 2001.

Ke spokojenějším patří tradičně podnikatelé a živnostníci, mladí ve věku mezi 15 a 19 lety, studenti a potenciální voliči ODS. Pesimisticky hodnotí svou životní úroveň hlavně důchodci, nezaměstnaní, dělníci a stoupenci KSČM.

Autory průzkumu zajímalo i to, jak lidé vnímají péči státu. Ze všech zkoumaných faktorů hodnotili převážně příznivě pouze přístup ke vzdělání a zdravotní péči. U ostatních převážily kritické hlasy.

"Nejhůř lidé hodnotí finanční podmínky pro zakládání rodin a možnosti získání bytu," uzavřeli výzkumníci.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video