Češi si připomněli 17. listopad

  • 80
Čeští občané a politici si připomněli výročí studentských protirežimních vystoupení 17. listopadu 1939 a 1989. U památníků symbolizujících obě výročí přibyly kytice, věnce a zapálené svíčky.

Prezident Klaus společně se svou manželkou Livií položili k pomníčku na Národní třídě, v místech, kde policisté před 14 lety ztloukli účastníky studentské demonstrace, kytici. V rozhovoru pro Český rozhlas 1-Radiožurnál pak Klaus označil za největší vymoženost polistopadového vývoje svobodu.

"To je ta největší hodnota, kterou nám 17. listopad přinesl," prohlásil prezident. "A my ji musíme bránit proti všem, kteří by ji pod různými hesly a záminkami chtěli omezit," řekl.

Klaus: vzestup KSČM je selháním ČSSD
Prezident novinářům na Národní třídě v Praze řekl, že ho počátkem polistopadové doby ani nenapadlo, že by komunisté mohli znovu dosahovat takové popularity, jak naznačují poslední výsledky průzkumů veřejného mínění.

"Myslím, že vysvětlení je jasné: máme levicové občany, máme levicové voliče a ti houfně přecházejí z tábora sociální demokracie do tábora komunistické strany. To se nedá hodnotit jinak, než že je to selhání někoho a někdo jiný toho využívá," řekl Klaus.

Manželé Klausovi položili květiny k pamětní desce připomínající začátek konce komunistické éry. Oba také zapálili svíčky, stejně jako to dělaly desítky dalších lidí.

Klaus řekl, že tehdy pád komunismu očekával. "Komunismus byl už tehdy vytunelován, už bylo jasné, že do něj stačí strčit a on se rozpadne. Myslím, že skoro všechno signalizovalo, že to tak bude," uvedl. Klausovi mají na 17. listopad 1989 autentickou vzpomínku prostřednictvím svého syna. "Když přišel domů s tím hrozivým zážitkem a vyprávěl nám to, to je první věc, která nás napadne," řekl prezident.

Na polistopadovém vývoji ho prý bezprostředně nezklamalo nic, důležité je, že lidé dostali svobodu a získali šanci utvářet si svůj život k obrazu svému. "Lidé dostali šanci projevit se, ukázat se, netroufal bych si říci, že se v nich objevily nějaké horší vlastnosti, než byly dříve," míní. Svoboda podle něj pouze umožnila, že jsou tyto věci více a zřetelněji vidět. Lidé čekající v podloubí přivítali prezidentský pár potleskem a tleskali mu i při odchodu.

Přišel i Václav Havel
Půl hodiny po prezidentovi přišel k památníčku jeho předchůdce Václav Havel v doprovodu dvou barmských studentů, s nimiž předtím debatoval o situaci v jejich zemi. Havel připomněl, že 17. listopad měl své místo v dějinách již před studentskou demonstrací v roce 1989.

"Byl to důležitý okamžik v našich dějinách, nejen ten 17. listopad roku 1989, ale i ty předchozí, já už jsem pamětník některých z nich. Zdá se mi, že připomínáme-li si ten den, připomínáme si zároveň i nepotlačitelnou vůli ke svobodě, jejímiž nositeli začasté bývají právě mladí lidé, studenti," řekl novinářům.

Báh s Vámi, komunisté
Proti vzrůstající politické síle komunistů také protestovalo několik desítek mladých křesťanských demokratů a konzervativců před sídlem KSČM v Praze. Jejich demonstraci doprovodil drobný incident. Jeden z demonstrantů napsal na dveře "Bůh s vámi" a na chodník před nimi "Jste ostuda národa" a ochranka komunistického sídla přivolala policii. Policisté však přijeli až poté, co drtivá většina lidí odešla k pamětní desce studentského odporu na Národní třídu.

Čtěte
přílohu k 17. listopadu

Pražský primátor Pavel Bém pokládá květiny u památníku 17. listopadu (17. listopadu 2003)

Ministr vnitra Stanislav Gross přichází položit kytici k památníku 17. listopadu na Národní třídě v Praze (17. listopadu 2003)

Exprezident Václav Havel se podepisuje svému příznivci u památníku 17. listopadu na Národní třídě v Praze (17. listopadu 2003)

Exprezident Václav Havel pokládá květiny u památníku 17. listopadu na Národní třídě v Praze (17. listopadu 2003)

Prezident Václav Klaus zapaluje svíčku u památníku 17. listopadu (17. listopadu 2003)

Prezidentský pár Klausových zapaluje svíčku u památníku 17. listopadu (17. listopadu 2003)

Prezidentský pár Klausových pokládá květiny u památníku 17. listopadu (17. listopadu 2003)

Mladí křesťanští demokraté a konzervativci demonstrují před sídlem KSČM v ulici Politických vězňů v Praze (17. listopadu 2003)

Mladí křesťanští demokraté a konzervativci demonstrují před sídlem KSČM v ulici Politických vězňů v Praze. Mávali transparenty jako "Komunismus = nejkrvavější ideologie v dějinách", "Ne KSČM!" apod. (17. listopadu 2003)

Mladí křesťanští demokraté a konzervativci demonstrují před sídlem KSČM v ulici Politických vězňů v Praze. Když na dveře komunistů někdo z účastníků napsal "Bůh s Vámi", ochranka zavolala policii (17. listopadu 2003)

Premiér Vladimír Špidla pokládá kytici k památníku 17. listopadu na Národní třídě v Praze (17. listopadu 2003)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video