Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Teroristy nebo piráty pomůže spojencům sledovat systém z Česka

  12:24aktualizováno  12:24
Na dodávkách speciálních mobilních stanovišť pro jeden z nejdůležitějších obranných projektů NATO se bude podílet česká firma. Zařízení bude součástí obřího programu pro sledování pozemních cílů AGS, který má chránit vojáky na bojišti.

Bezpilotní letouny Global Hawk systému AGS | foto: NATO

Pardubická společnost Retia, která se zabývá obrannými technologiemi, bude pro NATO dodávat speciální kontejnerová pracoviště vybavená elektronickými systémy, ve kterých budou moci operátoři vyhodnocovat data z bezpilotních letounů.

"Několik let připravovaný projekt dostává nyní konkrétnější obrysy. Uplatníme v něm zkušenosti z téměř dvacetiletého partnerství s českou armádou, pro níž jsme modernizovali systémy protivzdušné obrany," uvedl generální ředitel pardubické společnosti Petr Novák.

"Jsme velmi rádi, že se Retia stala součástí našeho týmu. Mají bohaté zkušenosti," konstatoval Günter Heinrichs z německé společnosti Cassidian, která výrobu mobilních stanovišť v rámci Evropy zastřešuje.

Dokonalý přehled o boji

Program AGS (Alliance Ground Surveillance) patří k hlavním společným projektům takzvané "chytré obrany" NATO. Systém má být hlavním pilířem pro ochranu aliančních vojáků na bojišti. Díky síti pozemních senzorů a špičkových bezpilotních letounů bude schopen odhalit a stopovat pohybující se objekty a poskytnout radarové a satelitní snímky pozorovaných oblastí a důležité informace předávat velitelům i vojákům v reálném čase přímo v boji. Systém by tak měl vojáky nejen chránit, ale i zvýšit jejich bojeschopnost a efektivnost.

Použití systému sledování pozemních cílů NATO

Použití systému sledování pozemních cílů NATO

Státy NATO sdružené v programu kvůli tomu společně pořizují vysoce sofistikované bezpilotní letouny Global Hawk, mobilní pozemní pozorovací stanice a budují operační středisko na základně v italské Sigonelle. Projekt za 1,3 miliardy eur řadí Aliance mezi naprosté priority.

Česko vloží přes půl miliardy

Okamžité uplatnění by měl systém například v misi ISAF v Afghánistánu, kde by mohl pátrat po nastražených výbušninách, nebo v operaci proti pirátům v okolí Somálska. Systém lze využít i při živelných pohromách, průmyslových haváriích či teroristických útocích zbraněmi hromadného ničení.

Česká republika do projektu vloží podle údajů ministerstva obrany zhruba 550 milionů korun v několika splátkách rozložených do období let 2013 až 2018. Částka vychází z předem stanoveného klíče bezpečnostních investic NATO (NSIP). Činí 1,51 procenta z celkového objemu nákladů na pořízení systému.

"Česko od počátku program AGS podporuje. Hovoří se o něm snad už patnáct let," uvedl šéf úřadu pro vyzbrojování Pavel Bulant. Podmínkou pro setrvání Česka v programu však bylo, že se do projektu zapojí český obranný průmysl a že se nebude český podíl už zvyšovat, což by hrozilo například s odstoupením některých států, které kvůli ekonomické krizi významně škrtají výdaje na obranu.

"Nejde jen o účast českých firem. Do projektu bude zařazeno velké množství vojáků na různém stupni velení. Od strategického, přes operační až po taktické přímo na bojišti," uvedl zástupce náčelníka generálního štábu Bohuslav Dvořák.

Plné funkční má být systém AGS už v roce 2016, kdy Aliance počítá s jeho nasazením pro všechny druhy operací. Na projektu se podílí celkem 15 zemí včetně České republiky. Česko má svého experta i v alianční agentuře NAGSMA, která za projekt zodpovídá.

"Česká firma se dostala do exkluzívní společnosti firem obranného průmyslu ve světě. Peníze investované českým státem do projektu NATO, se formou regulérní zakázky pro český obranný průmysl zase vrátí zpět," uvedl prezident Asociace obranného průmyslu Jiří Hynek.

Autor: natoaktual.cz


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Armáda potřebuje finance, talentované lidi a drony, nabádal Zeman

Velitelské shromáždění náčelníka generálního štábu Josefa Bečváře k objasnění...

Česká armáda potřebuje kromě dostatečných finančních prostředků také talentované lidi, prohlásil na tradičním...

Prezidentští kandidáti v debatě „plavali“ v jednoduchém kvízu o obraně

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Kolik má česká armáda profesionálních vojáků, jaký je roční rozpočet na obranu nebo která země vstoupila do NATO jako...

NATO chce s EU zajistit rychlejší přesuny vojsk napříč Evropou

Nakládání vozidla Iveco na vlak před odjezdem do Pobaltí

Rychlejší přesuny vojsk napříč evropskými státy v případě ohrožení budou jedním z hlavních témat nadcházející schůzky...Najdete na iDNES.cz