Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Češi se vracejí k tradičním jménům

  1:00aktualizováno  1:00
Esmeralda, Manuela a Brenda. Jména inspirovaná televizními seriály nejsou dnes v Česku nic neobvyklého. Vypadá to ale, že už vycházejí z módy. Poslední hit? Návrat k tradičním českým jménům. Bezkonkurenčně nejoblíbenějšími českými jmény jsou Jan a Tereza.

Jen v letošním lednu se tak rodičům v tuzemsku narodilo 272 Honzíků a 221 Terezek.

"Po vlně cizích seriálových jmen přibývá Aniček, Šárek a Veronik," říká Ilona Setničková, sestra z porodního sálu Thomayerovy nemocnice. Léta si sama vede statistiku jmen dětí narozených v místní porodnici.

"Vrací se zejména Aničky, Josefové a přibývá i Antonínů. Možná je to tím, že se lidé exotických jmen už přesytili. Děti se také často pojmenovávají po prarodičích," souhlasí matrikářka Dagmar Ticháčková z úřadu Prahy 2, kam spadá například porodnice u Apolináře.

Výběr jména ovlivní třeba televizní seriál
Pokud jde o výběr jména pro potomka, rodiče ovlivňují různé věci: oblíbená hudební skupina nebo třeba televizní seriál.

Na porodnickém oddělení Thomayerovy nemocnice v Praze se od začátku roku narodil Antonio (podle herce Banderase?), Emanuela (podle hrdinky erotického filmu?) a čtyři Vanessy (podle zpěvačky Vanessy Paradis?).

Trend exotických jmen ze seriálů je však podle statistiků na ústupu. Opadla také vlna hebrejských jmen daná oblibou skupiny Shalom (např. Ráchel, Sára nebo Ester). Přestože pojmenovávání dětí jistým módním trendům podléhá, první místa v oblíbenosti jmen zůstávají v posledních pěti letech podobná.

Mezi kluky je nejvíc novorozenců se jmény Jan, Jakub, Tomáš a Martin. Mezi dívčími jmény vede stabilně Tereza a Kateřina. Tradičně se také nemění četnost pojmenování dětí podle rodinných zvyků. To se týká asi třetiny případů.

Rozhoduje i vzdělání
Při výběru jména pro dítě rozhoduje i vzdělání rodičů. "Jména ze seriálů volí logicky lidé, kteří mají čas a chuť se na ně dívat. Naopak mezi vysokoškoláky je častější pojmenovávat děti jmény literárních hrdinů nebo historických postav," říká Miloslava Knapová, autorka knížky Jak se bude vaše dítě jmenovat.

Vlivy na oblibu jmen mohou být i záporné. "Myslíte si, že teď někdo pojmenuje dítě Kryštof? Tohle jméno to má v Česku zavařené - polovině národa se vybaví policejní hlídka u silnice a kontrola dokladů. Celostátní policejní akce od jména Kryštof podle mě hodně rodičů odradí," rozesmála se jedna z úřednic matričního úřadu při dotazu na trendy v pojmenovávání dětí.

Chcete mít dívku Bouři? Pojmenujte ji Búrja

Miloslava Knapová je soudní znalkyní v oboru jmen. Právě na ni se obracejí úředníci z matrik, když potřebují vědět, jestli mohou rodiče dítě neobvykle pojmenovat, nebo ne.

"Svému potomkovi můžete dát jméno, které existuje v jakémkoli jazyce na světě, jen tak se dá zapsat do matriky," říká soudní znalkyně, autorka knihy Jak se bude vaše dítě jmenovat.

Jak jména ověřujete?
Mám k dispozici desítky speciálních slovníků, odborných publikací, a pokud jsem na pochybách, konzultuji jméno s příslušnými jazykovými specialisty.

Když se v jazyce nepoužívá latinka a existují zvláštní písmena či písmo, řídím se pravopisnými zásadami přepisu do češtiny. Jméno se zapisuje do matriky v základní, spisovné podobě.

Je pro vás relevantním zdrojem internet?
Ten je spíše zdrojem pomocným. Kromě různých seznamů jmen, která opravdu existují, v něm totiž najdete třeba i jména obyvatel planety Mars.

Je však třeba říci, že můj názor je pouze doporučením, pravomoc rozhodnout leží vždy na matrice.

Co když chci, aby se moje dítě jmenovalo jménem smyšleným? Nejznámějším takovým příkladem byla asi holčička, kterou chtěli rodiče pojmenovat Půlnoční bouře.
Postup je stejný: pokud má matrikářka o jménu pochybnosti, doporučí rodičům, aby si na ně opatřili znalecký posudek. Je možné, že žádné takové jméno v našem jazyce neexistuje.

Pak se snažíme najít jméno téhož významu v jazyce jiném. Například v bulharštině existuje jméno Búrja, ačkoli u nás slovo "bouře" jménem není.

Setkala jste se někdy s takovým případem?
Setkala jsem se s rodiči, kteří požadovali chlapecké jméno, jehož význam by byl "vítr". Takové jméno, a to Nodin, jsem našla v jazyce severoamerických indiánů. Proto mohlo být jméno do matriky zapsáno.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Další z rubriky

Plaga jmenoval nové profesory, jsou mezi nimi i držitelé Českého lva

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga předal jmenovací dekrety...

Nové profesorky a profesoři vysokých škol v pondělí v Karolinu převzali jmenovací dekrety od ministra školství v demisi...

VIDEO: Razicí štít Viktorie rozebírají, zatím pro něj není využití

Razicí štít Viktorie, který se prokousával zeminou u Plzně pro stavbu...

Razicí štít Viktorie, který na okraji Plzně prorazil dva tubusy nejdelšího železničního tunelu v České republice, už...

Vlastník půdy napadl stavební povolení D11, dálnici má za černou stavbu

Dálnice D11 od léta 2017 končí u hradecké čtvrti Kukleny.

Vlastník půdy v trase dalšího úseku dálnice D11 se ohradil proti stavebnímu povolení. Podal rozklad, protože s ním...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz