Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Češi se po síti dobrouzdali k psychiatrovi

  12:16aktualizováno  12:16
Češi mají psychické problémy způsobené internetem. Dlouhé chatování nebo surfování na světové informační síti už přivedlo některé z nich do psychiatrických léčeben. Se závislostí na internetu se psychiatři setkávají stále častěji.

"Internet není ještě tak rozšířený jako v jiných zemích. Většina Čechů se s ním teprve seznamuje. U některých osob ale samozřejmě závislost hrozí," řekla Dana Janotová z Psychiatrické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Nejvíce ohroženi jsou podle ní lidé, kteří nemají dostatek osobních kontaktů, cítí se osamělí nebo nemají žádné koníčky.

Na psychiatrii se většinou dostanou lidé, kteří vydrží na internetu debatovat nebo jinak brouzdat až několik hodin denně.

"Lidi, které léčíme, seděli u internetu dvanáct až patnáct hodin denně," uvedla Miroslava Khollová z psychiatrické léčebny v Praze- Bohnicích.

Zbláznit se z chatování není podle psychiatrů až takový problém. Postižení jsou psychotičtí, mají bludy, mluví s lidmi, kteří neexistují. Oslovení odborníci se však zatím nesetkali s tím, aby si lidé kvůli internetu sáhli na život. Podobné případy se ale objevily například v USA.

Vznik závislosti na internetu neovlivňuje věk ani sociální postavení. Mladší generace má sice k počítačům a internetu blíže, ale v Bohnicích léčili i padesátileté pacienty s psychickými poruchami způsobenými internetem. 

Nebezpečí návyku vidí lékaři hlavně u dětí. Podle primáře bohnické léčebny Karla Nešpora se návyk rychleji rozvíjí v dětství a dospívání .

"Velmi rizikový je pro děti prvek násilí v počítačových hrách. Ten může vést až k násilí reálnému," míní primář. Psychiatrička Janotová upozorňuje na nebezpečí nežádoucích sexuálních kontaktů dospělých s dětmi, ke kterým přes internet dochází.

Sebevražda po internetu

Sedmnáctiletý Patrick Marks z amerického Kansasu spáchal sebevraždu v internetovém přenosu.

Jedno lednové odpoledne roku 2002 rozeslal do několika internetových diskusních skupin tento vzkaz: Právě jsem udělal první krok ve svém plánu na sebevraždu. Měl bych být mrtvý asi za 40 minut. Sbohem všichni. Napsal složení smrtelného koktejlu, který si namíchal. Když už se nikdy neozvu, tak to zabralo :-)
 
Zabralo to. Když se jeho matka o pár hodin později vrátila domů, našla bezvládné tělo svého syna. Veškeré oživovací pokusy už byly marné.

Podle lékařů má internet i pozitivní stránky. Je zdrojem informací, chat se ověřil jako účinná linka důvěry. "Někdo, kdo se cítí osamělý nebo má například partnerské problémy, může se na internetu setkat s někým, kdo má podobné problémy, a společně je pak sdílejí," říká Janotová.

Za návod k sebevraždě hrozí trest
Na internetu lze najít i různé návody na sebevraždu. Lidé, kteří je zveřejňují, podle advokáta Tomáše Sokola riskují.

Pozůstalí se jim mohou pokoušet revanšovat trestní cestou. Pokud autoři návodů způsobili smrt jejich blízkého, mohou na ně podat žalobu na ochranu osobnosti.

Trestným činem je i přesvědčování druhého, aby skoncoval se životem. Trestní sazba za účast na sebevraždě je tři měsíce až šest let vězení. V případě mladistvých sebevrahů, těhotných žen či duševně nemocných lidí až osm let.

Sokol neví o případu, ve kterém by byl za účast na sebevraždě prostřednictvím internetu někdo odsouzen, nevyloučil však, že se tak v budoucnu může stát.

Český právní řád pokládá účast na sebevraždě za trestný čin. Teoreticky ho lze spáchat i slovem, utvrzováním a návodem. Sebevražda on-line by mohla být jeho mezním případem.

Český internet oslovil tři miliony lidí

"Pochopitelně musí jít o pomoc účinnou. Muselo by to být jednání, kdy někdo druhého opravdu pohne k sebevraždě, nebo mu k ní reálně pomůže," vysvětlil advokát. Konkrétní situaci by podle něj samozřejmě zvážil soud.

Podle výsledků sčítání lidu v roce 2001 je v Česku vybaveno osobním počítačem 16,5 procenta domácností, z toho je šest procent je připojených na internet. To však není reálný počet uživatelů internetu, protože většina Čechů s ním pracuje v zaměstnání. Některé zdroje uvádějí, že internet užívá 13procent obyvatel České republiky.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Nic neprovedly, ale jejich matky ano. V afghánském vězení žijí stovky dětí

S mnoha afghánskými vězeňkyněmi tráví jejich výkon trestu za mřížemi i jejich...

Jsou ve vězení, přestože nic neprovedly. Stovky afghánských dětí zůstávají se svými matkami i poté, co je soud poslal...

OBRAZEM: Laureáti Nobelovy ceny si převzali ocenění

Šéfka Mezinárodní kampaně za zrušení jaderných zbraní (ICAN) Beatrice Fihnová...

Laureáti si v neděli na slavnostním ceremoniálu v Oslu a ve Stockholmu převzali Nobelovy ceny. S cenou se pojí i...

Ministři arabských států odsoudili Trumpa, navrhují i sankce na USA

Mimořádná schůzka ministrů zahraničí arabských zemí (9.12.2017).

Ministři zahraničí arabských zemí v sobotu ve společném prohlášení odsoudili rozhodnutí amerického prezidenta Donalda...Najdete na iDNES.cz