Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Češi se dál potýkají se sněhem, proud nemá 35 tisíc domácností

  7:39aktualizováno  23:11
Česko prožilo třetí den pod bílou peřinou. Na horách tolik sněhu začátkem října nepamatují, na běžky i sjezdovky vyrážejí první lyžaři. Čechům ale způsobuje počasí značné komplikace. V Jablonci se sice podařilo obnovit dodávky tepla, elektřina ale chybí dál tisícovkám Čechů. Dopravu komplikují padající stromy. Při nehodách zahynuli už dva řidiči. Počasí mohlo hrát roli i při dalších dvou úmrtích.

Největší potíže působí v zemi stromy, které pod přívalem sněhu padají na silnice a železnici. Podle státního podniku Lesy České republiky jsou poškozeny desítky tisíc metrů krychlových dříví. Lidé by neměli chodit do lesů.

Nečekaný nástup zimy způsobil klientům domácích pojišťoven tisíce škod za desítky milionů korun. Nejvíce pojistných událostí vzniklo při nehodách vozidel, část ale také na domech. Nejvíce postižené regiony jsou na severu Čech a Moravy, hlásí pojišťovny. České pojišťovně do dnešního dopoledne nahlásili lidé přes tisícovku škod, Kooperativa jich eviduje několik stovek.

Po Jeseníku kalamita i v Jablonci

Víc než čtyřicetitisícový Jablonec nad Nisou je druhým městem, které muselo v pátek vyhlásit kalamitu. Důvodem je sníh padající ze stromů do drátů vedení a na silnice. "Leží tu přes půl metru sněhu a radnice není schopná uklízet všechny komunikace a chodníky," oznámil starosta Petr Tulpa.

Sněhová kalamita v Jablonci nad Nisou. (16. října 2009)Sněhová kalamita v Jablonci nad Nisou. (16. října 2009)

Město bylo navíc od rána znovu bez tepla a teplé vody. Teplárna přestala kvůli výpadku proudu s dodávkami už ve čtvrtek ve tři v noci. Jablonecké teplárenské a realitní společnosti se podařilo zapojit náhradní zdroj energie a postupně obnovuje dodávky tepla a teplé vody. Dodávky by tak od dnešní půlnoci měly fungovat bez omezení. 

"Pára začne proudit do rozvodů kolem 23:00 a nejpozději o půlnoci by se měly začít ohřívat radiátory po celém Jablonci. Toto řešení by mělo vydržet do obnovení standardních dodávek proudu," informoval mluvčí firmy Lukáš Jankovský s tím, že rýmovická výtopna mezitím dokázala ohřát Mšeno a Paseky.

Sněhová kalamita - jablonecká teplárna Brandl zastavila produkci kvůli výpadkům elektřiny (16. října 2009)

Padlé stromy zastavily také tramvajové spojení mezi Libercem a Jabloncem. Provoz nebude zřejmě obnoven dříve než v sobotu večer. Na trati leží desítky stromů, spojení zajišťují autobusy. Liberecký dopravní podnik musel omezit některé autobusové linky, třeba v Kateřinkách, Harcově nebo Radčicích.

Záplavy po oteplení nepřijdou

Hrozbu odmítají meteorologové i pracovníci povodí

Kalamitní stav trvá od včerejška v Jeseníku. Technické služby a hasiči pracovali celý den zejména na ořezávání větví stromů zatížených mokrým sněhem.

Sníh láme stromy a ničí elektrické vedení

Výpadkům elektřiny čelí hned jedenáct okresů, vedení ničí padající větve. Podle ČEZu bylo ve 12:00 bez dodávek zhruba 60 tisíc zákazníků. Odpoledne se společnosti povedlo počet míst bez elektřiny snížit na dvacet tisíc, večer ale začalo poruch znovu přibývat, a to hlavně ve východních Čechách. K 21. hodině tak ČEZ evidoval 35 tisíc zákazníků bez elektřiny. 

ČEZ vyhlásil kalamitní stav v jedenácti okresech. Na Havlíčkobrodsku a Chrudimsku zůstalo bez energie 200 trafostanic. Na Liberecku a Jablonecku je kvůli polomům bez elektřiny na devět tisíc domácností. Na Ústecku zbývá zapojit tisíc domácností.

.posílejte fotografie

Natočili nebo nafotili jste následky sněhové kalamity? Pošlete nám své záběry na mms@idnes.cz. Použité fotografie či videa odměníme honorářem. - podmínky ZDE

Energetici poruchy průběžně odstraňují, ale protože stále sněží, nelze vyloučit nové výpadky. "Pod tíhou sněhu se lámou další stromy, které trhají vedení," vysvětlila mluvčí ČEZ Eva Nováková.

Děti z Jihlavy postavily z čerstvého sněhu sněhuláka. (15. října 2009)

Na Vsetínsku bylo odpoledne bez elektřiny na devět tisíc odběrných míst a ČEZ tam evidoval 11 poruch na vysokém napětí. Výpadek zasáhl časně ráno i velkou část Valašského Meziříčí včetně centra města. "Situace na Moravě a v Beskydech se mírně lepší, stejně jako na Děčínsku a v Orlických horách," řekla v poledne Nováková. - ohlasy ze sněhem zasypaného Valašska čtěte zde

Škody společnost odhaduje na desítky milionů korun. Vyčíslí je, až skončí všechny zásahy.

Hory tolik sněhu nepamatují několik desetiletí

Metrové výšky dosáhla přes noc sněhová pokrývka na Lysé hoře. V říjnu tolik sněhu na hoře nebylo nikdy od roku 1897, odkdy se zde srážky měří. Starý rekord, 92 centimetrů, meteorologové naměřili 29. října 1930. "Absolutní rekord je z 8. března 1911, kdy bylo na Lysé hoře 491 centimetrů sněhu," upřesnil meteorolog Štefan Handžák. - o rekordu čtěte více zde

Na hřebenech Krkonoš leží 85 centimetrů sněhu, v říjnu nejvíc za posledních 50 let. Téměř 90 centimetrů sněhu je v Orlických horách, což tamní horalé nepamatují. V Krušných horách přes noc připadlo 20 centimetrů.

V Jeseníkách je až 65 centimetrů sněhu. Zájemci o běžkování musejí ovšem počítat s nebezpečím lavin, stejně jako v Krkonoších. Loňská běžkařská sezona přitom začala až koncem listopadu. V Jeseníku meteorologové přepisují teplotní rekord pro 16. říjen, nové minimum má hodnotu 1,2 stupně pod nulou. - o prvních lyžařích čtěte více zde

Předpověď počasí Aktuální předpověď počasí:
pocasi.idnes.cz
Předpověď počasí

Déšť se sněhem a ve vyšších polohách sněhové srážky očekává Český hydrometeorologický ústav až do neděle. Sněžení by pak mělo ustat v pondělí, vyplývá z týdenní předpovědi.

V příštím týdnu by měly nejvyšší denní teploty postupně stoupat, ve čtvrtek už mají překročit deset stupňů. Noci ale budou i po víkendu chladnější. Od neděle do středy se budou průměrné nejnižší noční teploty pohybovat pod bodem mrazu. Od pondělí do čtvrtka by mělo být oblačno, příští víkend pak zřejmě bude deštivý.

Zahynuli čtyři lidé, tah I/35 uzavřen

V souvislosti s nepříznivým počasím zřejmě zahynuli dva lidé. Pražská záchranka vyrazila krátce před půl šestou ráno na zastávku MHD Lehovec. Na lavičce byl asi čtyřicetiletý muž, kterému selhalo srdce. "Jednou z příčin úmrtí může být prochlazení organismu," sdělila iDNES.cz mluvčí záchranářů Jiřina Ernestová. Zatím není zřejmé, jestli to byl bezdomovec. Případ objasní pitva.

Sněhem zapadané auto v Horní Bečvě. (16. října 2009)

Kvůli neprůjezdné silnici se v Moravské Třebové nepodařilo včas dostat pacientku ve vážném stavu do svitavské nemocnice. Pacientka, která žila v místním domově seniorů a měla diabetické potíže, krátce po příjezdu lékařů zemřela. - podrobnosti k případu najdete zde

Nejezdí se na 8 tratích

Kvůli sněhové kalamitě zůstává v Česku mimo provoz osm tratí. Doprava na pěti železnicích by měla být obnovena v noci na sobotu, na třech zbylých úsecích se odklízecí práce protáhnou do víkendu. Večer železničáři zprovoznili trať z Liberce do Jablonného v Podještědí. Na úsecích Hanušovice - Dolní Lipka a Hanušovice - Staré město pod Sněžníkem nejezdí kvůli nesjízdným silnicím náhradní doprava. Z Frýdlantu v Čechách do Jindřichovic pod Smrkem dopravu zajišťují autobusy.

Od pátečního rána zahynuli při nehodách souvisejících s nepříznivým počasím už dva lidé. Nejprve zemřel na 117. kilometru dálnice D5 u Benešovic řidič osobního auta, který havaroval kvůli hustému sněžení. Při střetu dvou aut na namrzlé vozovce na mostě ve Studénce zahynul čtyřiačtyřicetiletý řidič. - více o nehodách čtěte zde

Až do pondělí bude kvůli stromům padajícím na auta uzavřen důležitý silniční tah I/35 u Moravské Třebové na Svitavsku. Hřebečský tunel je totiž neprůjezdný kvůli opravám a objízdná trasa vedla po staré komunikaci, kde se větve pod tíhou sněhu ohýbají až na zem a stromy praskají. Hasiči se pokusí během víkendu problematická místa pročistit.

"Bude to zavřené do neděle, ale spíš až do pondělí, nevěřím, že stromy a větve stihneme odstranit. Ve čtvrtek jsem se tam byl večer na pět minut podívat a vedle mě spadly dva stromy," řekl provozní náměstek Správy a údržby silnic Pardubického kraje Václav Ouhrabka.

Silničáři na Vsetínsku odvolali dopoledne kalamitní stav, vyhlášený ve čtvrtek ráno. Zůstávají však v pohotovosti, v regionu totiž stále sněží a nebezpečí pádu přetížených stromů trvá.

Sníh již způsobil škody za desítky milionů

Hasiči v celé zemi vyjeli jen od půlnoci do 7. hodiny ranní k více než stovce mimořádných událostí, které souvisely se špatným počasím. "Ve čtvrtek to bylo přes 650 událostí," srovnal mluvčí generálního ředitelství hasičského sboru Petr Kopáček. Hasiči odstraňují hlavně polámané stromy a větve, které spadly na silnice, dráty či koleje.

"Třikrát vyhořela kvůli zkratu trafostanice, jednou jsme vytahovali uvízlý autobus, zbytek byly ulámané větve a popadané stromy," popsal část nočních zásahů operační důstojník hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Karel Skořepa. Ne ke všem polámaným stromům přitom hasiči vyjíždějí. "Řešíme jen to, co je důležité pro dopravu nebo nebezpečné," dodal Skořepa.

Dopravní servis Dopravní servis:
doprava.idnes.cz
Dopravní servis
Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra hned dvou krajských měst v ČR letos zdobí jehličnany, které rodiče zasadili na počest narození svých synů....

Pošvářová dostala cenu za odvahu, protikorupční fond ocenil i Čecha a Romeu

Miloslava Pošvářová

Někdejší kontrolorka kvality Ředitelství silnic a dálnic Miloslava Pošvářová dlouhodobě upozorňuje na nešvary při...

Debata prezidentských kandidátů o bezpečnosti v přímém přenosu

Debata prezidentských kandidátů o bezpečnosti a zahraniční politice

Debatu osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční politice sledujte v úterý od 16 hodin v přímém...Najdete na iDNES.cz