Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Češi projdou peklem jihoamerické džungle plné smrtících nástrah

  16:07aktualizováno  16:07
Zelené peklo, kde na každém kroku může číhat smrt. Taková je neprostupná jihoamerická džungle Francouzské Guyany, kam míří čtveřice českých vojáků. Čeká je tam drsný dvoutýdenní výcvik v přežití proslulé francouzské cizinecké legie.

Kurz přežití ve Francouzské Guyaně pořádá cizinecká legie | foto: ESM Saint-Cyr?

Ti, kteří kurzem u cizinecké legie prošli, jej popisují jako "peklo v řetězech". Neustále hrozí zranění a výjimkou není ani smrt. Netrénovaný člověk bez výstroje tady prý přežije tři až pět dní.

Do neprostupné jihoamerické džungle zamířila čtveřice Daniel Buršík, Petr Topinka, Jakub Rozsypal a Lukáš Chroumal z brněnské Univerzity obrany. "Očekávám, že zažiju něco, co jsem v životě nezažil a že mě to posune dále v profesním životě i ve vnímání životních priorit," řekl před odletem Buršík.

Přežili peklo: rozhovor s Čechy, kteří prošli kurzem cizinecké legie

Kurz přežití pořádá 3. pluk pěchoty cizinecké legie. Legionářský pluk zde má vyčleněných asi třicet instruktorů pro výcvik v rovníkových oblastech a speciální základnu přímo v džungli, odkud se vyráží do náročných terénů.

Na české vojáky čekají obtížné úkoly při nekonečných pěších přesunech v pralese, absolvují několik překážkových drah ve vodě, v bahně i na stromech. Vrcholem pak bude třídenní mise s hlavním cílem přežít. Vojáci je vysadí v džungli bez jídla a účastníci kurzu zůstanou odkázáni jen sami na sebe.

Budou mít jen zbraně na ochranu s deseti náboji, tablety na úpravu vody, sůl, jednoduché rybářské náčiní, barely, buzolu a píšťalku.

Jed, kam se podíváš

Největší nebezpečí ale představují "živoucí obyvatelé pralesa". Vypadá to tak, že prakticky všechno, na co v džunglích Francouzské Guyany sáhnete, je nebezpečné. Od hadů přes pavouky a žáby až po hmyz.

Kurz přežití ve Francouzské Guyaně pořádá cizinecká legie
Kurz přežití ve Francouzské Guyaně pořádá cizinecká legie
Kurz přežití ve Francouzské Guyaně pořádá cizinecká legie

"Moskyti - malárie, mušky - nekróza tkáně, housenky - některé druhy smrtelně jedovaté, žáby - čím barevnější, tím horší," popsali své zkušenosti Petr Matouš a Jiří Jun, kteří kurzem prošli před dvěma roky. Matouš dokonce jako nejlepší z více jak stovky účastníků.

Čtveřice studentů se na náročné dobrodružství připravovala průběžně několik měsíců. "Hlavní důraz klademe na rozvoj vytrvalosti, ta tam bude potřeba nejvíce. Velkou přípravou je pro nás společné působení v taktické skupině Commandos, kde jsme ledacos zkusili a zažili," konstatoval Buršík.

Cenné rady prý získali od svých kolegů, kteří džunglí Francouzské Guyany už prošli. Z výstroje před odletem například vyřezali všechny gumové díly, aby jim bahnitá voda lépe stékala po nohavicích i rukávech. S sebou si berou také dvě láhve na vodu, aby když se v první voda teprve pomocí speciální tablety čistí, mohli z druhé pít už upravenou.

Autor: natoaktual.cz


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

USA zmodernizují základny podél hranice s Ruskem. Dočká se i Slovensko

Americké letouny F-22 Raptor během cvičného letu nad Baltem

Přes 214 milionů dolarů investuje Pentagon příští rok do oprav a modernizace devíti leteckých základen v Evropě. V...

Slováci dostali vojenský letoun pozdě. Výrobce slevil přes 22 milionů

První z dvou nových letounů C-27J Spartan pro slovenské letectvo

Za zpoždění při dodávce prvního ze dvou nových transportních letounů C-27J Spartan pro armádu vyjednalo Slovensko u...

Mariňáci experimentují s drony z 3D tiskáren. Vytisknou je přímo v misi

Dron z 3D tiskárny určený pro americkou armádu

Jednotka na bojišti potřebuje pro průzkum okolí malý dron. Zavolá na základnu, zadá parametry, jaké by měl mít a do 24...

Najdete na iDNES.cz